شهرستان بهار

کلاس های آموزشی پیش از ازدواج راهکاری برای کاهش طلاق در بهار

شناسه خبر: ۵۳۸۶
کلاس های آموزشی پیش از ازدواج راهکاری برای کاهش طلاق در بهار

یکی از دلایل شایع جدایی ها عدم تفاهم اخلاقی بین زوجین است، که این خود می تواند زیر مجموعه دلایل دیگر همچون تفاوت سطح تحصیلات خانم و آقا، یا تفاوت فرهنگ دو خانواده باشد که متاسفانه وجود اختلاف بین سطح تحصیلات خانم ها و آقایان در بهار بسیار شایع است

به گزارش نشاط شهر، خانواده اساسی ترین و پایه ای ترین گروه شکل یافته در جامعه است که حفظ صیانت از آن به معنای حفظ و حراست از کل جامعه است و اگر در جامعه ای این عنصر با مشکل مواجه شود کل جامعه را درگیر خود کرده است.

اخیرا آمارهایی از تعداد ازدواج و طلاق در شهرها گزارش می شود که نشان از کاهش آمار ازدواج و افزایش طلاق دارد.

شهر بهار نیز از این قاعده مستثنی نبوده و هر روز شاهد افزایش آمار طلاق در شهر و روستاهای اطراف آن هستیم. به گفته یکی از مسئولین آگاه به مسائل خانواده مهمترین دلیل درخواست طلاق در شورای حل اختلاف در بهار اعتیاد است که خود نوعی معضل اجتماعی است که باید ریشه ای با آن برخورد شود.

دومین دلیل شایع جدایی ها عدم تفاهم اخلاقی بین زوجین است، که این خود می تواند زیر مجموعه دلایل دیگر همچون تفاوت سطح تحصیلات خانم و آقا، یا تفاوت فرهنگ دو خانواده باشد که متاسفانه وجود اختلاف بین سطح تحصیلات خانم ها و آقایان در بهار بسیار شایع است و دیده می شود که خانم ها دارای مدارج بالای دانشگاهی هستند و آقایان با مدرک تحصیلی دیپلم و یا زیر دیپلم اقدام به ازدواج با هم می کنند و متاسفانه به دلیل تغییر نگرش ها با یکدیگر به مشکل بر میخورند.

یکی دیگر از دلایل شایع طلاق در بهار و خصوصا روستاهای بهار ازدواج در سنین پایین است. خانم و آقایی که در سنین پایین با اصرار خانواده ها و بنا به رسوم اقدام به ازدواج می کنند پس از گذشت چند سال و با تکمیل شدن شخصیت هم دیگر نمی توانند یکدیگر را تحمل کرده و درخواست طلاق می دهند.

دولت برای مقابله با این پدیده راهکارهایی را در نظر گرفته که یکی از آنها که در همدان نیز اجرا می شود ارائه گواهی آموزشی پیش از ازدواج برای زوجین قبل از عقد و برای دریافت وام ازدواج است.

کلاس های آموزشی پیش از ازدواج دوره های آموزشی مخصوص جوانان مجرد است که در آن جوانان با شیوه صحیح شناخت خود و همسر آشنا شده و با روش ها و معیارهای درست انتخاب همسر آشنا می شوند.

یک فعال در گروه های مدنی با اشاره به برگزاری این کلاس ها در شهرها و روستاهای اطراف گفت: این گونه دوره ها در روستاهای اطراف با استقبال خوبی از سوی دختران جوان مواجه می شود؛ اما مشکل اینجاست که تنها مخاطبین ما خانمها هستند و متاسفانه آقایان استقبال چندانی از اینگونه کلاس ها نمی کنند.

وی ادامه داد: ما باید تلاش کنیم تا سطح معلومات زوجین را بالا ببریم و برگزاری این کلاس ها برای خانمه ها به تنهایی کافی نیست ، آقایان هم باید معلومات خود را با شرکت در این کلاس ها به سطح خانم ها برسانند تا اختلاف میان زوجین به حداقل رسیده و مانع از طلاق شود.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر