شهرستان بهار

کاهش 16 درصدی صادرات استان همدان در سال 95 از جمله صادرات سفال 8 درصد کاهش و سیب‌زمینی 38 درصد کاهش

شناسه خبر: ۵۸۰۱
کاهش 16 درصدی صادرات استان همدان در سال 95 از جمله صادرات سفال 8 درصد کاهش و سیب‌زمینی 38 درصد کاهش

مدیرکل گمرک استان همدان از کاهش 16 درصدی صادرات استان خبر داد و گفت: در 4 ماهه ابتدای سال 95 به علت مشکلات با کاهش 16 درصدی صادرات مواجه شده‌ایم.

بهگزارش نشاط شهر به نقل از ایسنا، جمال خشوعی سهشنبه 12 مردادماه در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه سال گذشته میزان صادرات استان 7 درصد کاهش داشت، اظهار کرد: طی 2 سال گذشته آمار صادرات کل کشور کاهش داشته اما با این حال توانستیم در گمرک استان این روند کاهش را کمتر کنیم.

وی با اشاره به اینکه کاهش صادرات استان به علت کاهش صادرات سیمان استان بوده است، تصریح کرد: صادرات سیمان استان همدان 48 درصد کاهش دارد.

وی عنوان کرد: در 4 ماهه ابتدای سال صادرات کشمش 6 درصد افزایش، صادرات سفال 8 درصد کاهش و سیبزمینی 38 درصد کاهش داشته است.

مدیرکل گمرک استان همدان با بیان اینکه امسال صادرات لبنیات 21 درصد افزایش دارد، خاطرنشان کرد: صادرات لبنیات در سالجاری 2 میلیون و 800 هزار دلار بوده است.

خشوعی با اشاره به اینکه در 4 ماهه ابتدای امسال 31 میلیون و 622 هزار و 144 دلار کالا از گمرک همدان صادر شده است، بیان کرد: همچنین 11 میلیون و 841 هزار و 21 دلار کالا از گمرک ملایر صادر شده که در مجموع آمار صادرات گمرک استان همدان 43 میلیون و 462 هزار و 165 دلار است.

وی با تأکید بر اینکه صادرات صنایعدستی لالجین فقط از گمرک استان صورت میگیرد، عنوان کرد: در 4 ماهه ابتدای سال 4 میلیون و 409 هزار و 389 دلار صادرات صنایعدستی لالجین صورت گرفته درحالیکه در سال گذشته صادرات این کالا 4 میلیون و 722 هزار و 887 دلار بوده است که نشان از کاهش 7 درصدی صادرات صنایع دستی لالجین دارد.

وی با بیان اینکه صادرات فرش از اسفند سال گذشته در گمرک استان آغاز شده است، افزود: صادرات فرش دستباف همدان از اسفندماه سال گذشته آغاز شده و در ابتدای امسال 380 هزار و 669 دلار فرش دستباف از گمرک استان همدان صادر شده است.

مدیرکل گمرک استان همدان با اشاره به مشکلات صادرات استان همدان، یادآور شد: با توجه به اینکه بیشترین صادرات استان همدان به کشور عراق است و جنگ داخلی این کشور تأثیر زیادی بر میزان صادرات استان داشته و از طرفی درخواست گواهی مبدأ و افزایش تعرفههای بالا برای صادرات ایران مشکلاتی را برای تجار ایجاد کرده است.

خشوعی با بیان اینکه افزایش 50 درصدی تعرفه صادرات سیمان باعث کاهش صادرات این کالا شده است، عنوان کرد: استان همدان زیرساختهای لارم برای صادرات و واردات را دارد و هر محصولی که تولید استان باشد، میتواند صادر کند.

وی با اشاره به اخذ مجوز واردات خودرو و پسته توسط گمرک استان همدان، اظهار کرد: سال گذشته مجوز واردات خودرو و پسته گرفته شده اما تا کنون متقاضی برای این کالاها نداشتیم.

مدیرکل گمرک استان همدان از تجار خواست تا کالاهای خود را از گمرک استان ترخیص کنند و افزود: هر کالایی که از سایر گمرکات ترخیص شود درگمرک استان هم ترخیص صورت میگیرد و از تجار میخواهیم کالاهای خود را از این گمرک ترخیص کنند.

خشوعی با بیان اینکه در 4 ماهه ابتدای سال بیش از 7 میلیون دلار واردات کالا صورت گرفته است، گفت: در ابتدای سالجاری 7 میلیون و 259 هزار و 38 دلار واردات کالا صورت گرفته که بیشتر مواد اولیه صنایع تولیدی بوده است.

وی با اشاره به اینکه 15 قلم کالا وارد استان شده است، یادآور شد: این کالاها از کشورهای چین، ترکیه، آلمان و امارات بوده است.

وی اظهار کرد: خوشبختانه برجام رونقی به اقتصاد کشور داده است که امیدواریم با به نتیجه رسیدن آن بتوانیم با کشورهای اروپایی مراوداتی داشته باشیم.

مدیرکل گمرک استان همدان با بیان اینکه 38 قلم کالا از گمرک استان همدان صادر شده است، افزود: گمرک استان همدان در ابتدای امسال از نظر وزنی رتبه 21 کشور و از نطر ارزشی رتبه 43 گمرکات کشور را کسب کرده است که نشان از ارتقاء چشمگیر این گمرک دارد.

خشوعی خاطرنشان کرد: براساس هدفگذاری سازمان صنعت، معدن و تجارت در سال 95 باید 850 میلیون دلار صادرات از گمرک استان صورت بگیرد و در هدفگذاری گمرک این میزان 168 میلیون دلار در نظر گرفته شده است.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر