شهرستان بهار

ایجاد 140 هزار شغل پیرامون گردشگری و صنایع دستی در کشور

شناسه خبر: ۵۸۹۹
 ایجاد 140 هزار شغل پیرامون گردشگری و صنایع دستی در کشور

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ایجاد 140 هزار شغل در حوزه های صنایع دستی و گردشگری طی دو سال آتی در کشور خبر داد.

به گزارش نشاط شهر به نقل از ایرنا، مسعود سلطانی فر پنجشنبه شب در مراسم 'جشن مشهد، شهر جهانی صنایع دستی گوهرسنگها' افزود: بر اساس برنامه ریزی در این چارچوب 70 هزار شغل از محل سرمایه گذاری در بخش صنایع دستی و 70 هزار شغل از طریق سرمایه گذاری در بخش گردشگری ایجاد می شود.
وی ادامه داد: در بخش گردشگری تمرکز بر روی تکمیل پروژه های نیمه تمام در سطح کشور است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به پیشینه دیرینه جهانی بودن فرهنگ، تمدن، هنر و تجارت ایران اشاره و بیان کرد: صنایع دستی بجا مانده از هزاران سال گذشته در جای جای ایران که به مرور کشف می شود گویای این واقعیت است.
وی گفت: وضعیت سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی در طول تاریخ این سرزمین همواره درخشش خیره کننده داشته و همچنین بازار این سنگها پیشینه بلندی در تاریخ تجارت، تمدن و فرهنگ ایران زمین دارد.
سلطانی فر به انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی صنایع دستی گوهرسنگها اشاره و بیان کرد: مایه افتخار است که توانستیم آوازه مشهد را به برکت بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الائمه(ع) که در جهان شهرت دیرینه دارد از جهات و ظرفیتهای دیگر مطرح کنیم.
وی افزود: انتخاب مشهد به عنوان 'شهر جهانی گوهرسنگها' از سوی داوران بین المللی نشان می دهد که ایران اسلامی با وجود رقبای نیرومند در این عرصه عرض اندام کرده و مدیریت جهانی هنر را در عرصه ایده پردازی، طراحی و بازرگانی نمایان ساخته است.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: خراسان رضوی و شهر مشهد در زمینه تولید و فراوری محصولات و تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی از ظرفیت و توانمندی بسزایی برخوردار است.
وی گفت: این موضوع شاخص مهمی در بدست آوردن بازارهای داخلی و خارجی در این حوزه به شمار می رود و نقشی عمده در تحقق اقتصاد مقاومتی دارد که از مهمترین دغدغه های مقام رهبری است.
سلطانی فر افزود: این درحالی است که در گذشته حجم عظیمی از این سنگها به صورت کلی و خام با قیمت پایین از کشور خارج شده و پس از فراوری با چند صد برابر ارزش افزوده به داخل باز می گشت.
وی ادامه داد: امروزه تولید و تراش سنگ در مشهد از معدن تا فراوری و رسیدن به دست مشتری به اندازه ای مدنظر قرار گرفته که این شهر به عنوان شهر جهانی صنایع دستی گوهرسنگها انتخاب شده است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: پیشرفتهای حاصله در بخش صنایع دستی ایران علاوه بر راه اندازی هزاران کارگاه انفرادی و جمعی ظرف سه سال گذشته و افزایش قابل توجه صادرات باعث مطرح شدن جدی توانمندیهای تولیدکنندگان چیره دست و زبده در سطح جهان شده است
وی به عنوان 'شهر جهانی در زمینه صنایع دستی' برای چهار شهر ایران اشاره و بیان کرد: هم اینک اصفهان شهر صنایع دستی، تبریز شهر صنایع دستی فرش، لالجین همدان شهر جهانی سفال و مشهد شهر سنگهای قیمتی جهان هستند.
سلطانی فر افزود: این جاذبه های غنی و ارزشمند صنایع دستی یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری به ویژه گردشگری مذهبی زیارت و گردشگری حلال در ایران است.
وی ادامه داد: در کشوری زندگی می کنیم که بقاع متبرکه زیادی دارد و گل سرسبد آنها در شهرهای مشهد مقدس، قم، شیراز و مشهد اردهال واقع است.
معاون رئیس جمهوری گفت: ایران می تواند به یکی از مهمترین کانونهای گردشگران مسلمان و گردشگری حلال در دنیا تبدیل شود.
وی افزود: ایران باید به عنوان بهشت گردشگران مسلمان معرفی شود لذا طبق برنامه ریزی قرار است در افق 1404 سالانه 20 میلیون گردشگر خارجی به ویژه گردشگران مسلمان را در کشور میزبانی کنیم.
همچنین در این مراسم سند مشهد، شهر جهانی صنایع دستی گوهرسنگها از سوی دکتر 'غدا هیجاوی' سرپرست شورای جهانی صنایع دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه به شهردار مشهد اعطا شد.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر