شهرستان بهار

قیمت پایین سیب زمینی صدای کشاورزان را درآورد

شناسه خبر: ۵۹۱۴
قیمت پایین سیب زمینی صدای کشاورزان را درآورد

تاکنون حدود نیمی از سیب زمینی شهرستان بهار برداشت شده و این در حالی است که قیمت پایین این محصول رغبتی در کشاورزان برای برداشت محصول باقی نگذاشته است.

امسال دومین سالی است که سیب زمینی با قیمت پایین عرضه می شود و زمین زیر کشت این محصول امسال در شهرستان بهار 2000 هکتار کاهش داشت که این را می توان از اثرات قیمت پایین سیب زمینی در سال قبل برشمرد.

گفتگویی با یکی از کشاورزان داشتیم ، وی با ابراز نارضایتی از قیمت پایین سیب زمینی گفت: قیمت کنونی سیب زمینی 450 تومان است که تقریبا با قیمت تمام شده برابری می کند و این قیمت هیچ نفعی برای کشاورزان ندارد و حتی کشاورزانی که در زمین های اجاره ای کار می کنند ضرر هم باید بدهند.

وی در پاسخ به سوال "با این وضعیت سال بعد هم کشت سیب زمینی خواهید داشت؟" گفت: شغل ما همین است اگر این را نکاریم چه کنیم. ما سعی کرده ایم قسمت هایی از زمین های خود را تبدیل به باغ میوه کنیم ، اما تمرکز اصلی ما روی کشت سیب زمینی است و نمی توانیم به یکباره کشت را تغییر دهیم.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بهار در مورد قیمت سیب زمینی گفت: هم اکنون قیمت بین 450 و 500 تومان است که کمی از قیمت تمام شده بیشتر است ، اما الان مدت یک هفته ای هست که صادرات به عراق و افغانستان شروع شده که همین باعث شده مقداری قیمت ها افزایش یابد.

کرمی اضافه کرد: برنامه دولت برای کشاورزان ، خرید تضمینی سیب زمینی قبل از ارزان شدن آن است که البته سال قبل این قیمت 360 تومان بود و از سوی کشاورزان استقبال نشد و امسال هم هنوز قیمتی برای آن تعیین نشده است.

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به پر هزینه بودن کشت سیب زمینی و مقدار آب مصرفی این محصول گفت: مقدار آب مصرفی این محصول بالاست و چندین سال است که کشاورزان را به تغییر کشت تشویق می کنند تا کشاورزان به کشت محصولات کم آب بر روی بیاورند؛ اما متاسفانه این تشویق ها مثمر ثمر نبوده و چندان توفیق نداشته است؛ حال در چنین شرایطی شاید تنها پایین بودن قیمت ها موجب ترغیب کشاورزان به تغییر الگوی کشت شود.

این کارشناس گفت: این طور به نظر می رسد که پایین بودن قیمت این محصول راهی است که دولت در پیش گرفته تا کشاورزان را به تغییر کشت ترغیب کند؛ چرا که هر چه محصولی(به دلیل کاهش صادرات) در بازارهای داخلی بیشتر عرضه شود قیمتش کاهش یافته و هر چه میزان عرضه محصول در بازارهای داخلی(به دلیل افزایش صادرات) کمتر باشد قیمتش افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: طبق نظر جامعه شناسان، مردم در مقابل تغییر سبک زندگی جبهه می گیرند و چون مردم بهار سالهای متمادی است که کشاورز و در کشت سیب زمینی دارای سابقه طولانی مدت بوده اند به سختی می توان الگوی کشت آنان را تغییر داد. به نظر می رسد با ارائه آموزش و تخصیص تسهیلاتی برای تشویق در تغییر الگوی کشت کشاورزان انگیزه لازم را بوجود آورد.

شایان ذکر است که هم اکنون شهرستان بهار حدود 26 درصد از کشت سیب زمینی استان را به خود اختصاص داده و استان همدان نیز در مجموع 19 درصد از سیب زمینی کل کشور را تولید می کند و شغل بخش اعظمی از شهروندان بهاری کشاورزی است و این پایین بودن قیمت سیب زمینی تاثیر مستقیم بر اقتصاد شهرستان خواهد گذاشت.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر