شهرستان بهار

کم آبی کشاورزان را نا امید نکرد/ زمین های کشت سیب زمینی به باغ پسته تبدیل می شود

شناسه خبر: ۶۲۴۷
کم آبی کشاورزان را نا امید نکرد/ زمین های کشت سیب زمینی به باغ پسته تبدیل می شود

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهار خبر داد: در سال جاری بیش از 10 هکتار باغ جدید پسته در شهرستان احداث گردید

به گزارش نشاط شهر ، شهرستان بهار همواره به قطب تولید سیب زمینی در کشور مطرح بوده است ؛ اما در سال های اخیر کمبود آب و پر آب بر بودن این محصول، کشاورزان منطقه را با مشکل مواجه کرده به طوریکه چند سالی است بر روی جایگزینی محصولات کم آب بر به جای سیب زمینی صحبت های فراوانی شده و اکثر کشاورزان به دنبال کشت جایگزین هستند.

یکی از محصولاتی که اخیرا شاهد کشت آن در شهرستان بهار هستیم درخت پسته است. درختی که شاید در نظر اول مختص زمین های گرم به نظر بیاید اما واقعیت این است که این گیاه به لحاظ مقاومتش در برابر گرما و سرمای شدید می تواند به خوبی در این منطقه رشد یابد.

در این مورد گفتگویی با هوشنگ کرمی ، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهار داشتیم. وی سطح باغات پسته در شهرستان بهار را حدود 12هکتار اعلام کرد و افزود: 2 هکتار از باغات پسته این شهرستان بارور هستند و مابقی هنوز به مرحله باروری نرسیدهاند.

وی با بیان اینکه کار پیوند باغات پسته جدید در این شهرستان در سال دوم در دست پیگیری است، گفت: از سال دوم درختان پسته بایستی پیوند شوند، زیرا در غیر اینصورت باغات پسته باروری نخواهند داشت.

کرمی با اعلام در دستور کار بودن کار توسعه باغات پسته در این شهرستان گفت: شرایط آب و هوایی و زمینهای این شهرستان مستعد توسعه باغات پسته هستند؛ چرا که درخت پسته به سرمای شدید زمستان و گرمای شدید تابستان هر دو مقاوم است.

وی در مورد سابقه کشت پسته در شهرستان گفت: سابقا حدود 2 هکتار در روستای حسین آباد عاشوری کشت می شده که هم اکنون به مرحله باروری رسیده است.

کرمی در خصوص کشت پسته در دیگر شهرستانهای استان گفت: در شهرستانهای استان فقط در ملایر 50 هکتار و رزن 5 هکتار کشت شدند که در ملایر حدود 25 هکتار سال گذشته و 25 هکتار امسال کشت شده است.

کرمی در مورد کشت پسته در استان های اطراف گفت:هم اکنون استانهای همسایه مثل قزوین و زنجان کشت پسته دارند و به مرحله باروری رسیده اند.

وی در انتها گفت: با توجه به بحران آب، کشاورزان مایل و راغب به کشت های کم آب بر و توسعه باغات دارند که در شهرستان بهار نیز این موضوع مورد توجه کشاورزان قرار گرفته است.

انتهای پیام/

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر