شهرستان بهار

گفتگو با دکتر رضا فریدی ، محقق سرشناس بهاری و پژوهشگر نمونه کشوری در زمینه نانوتکنولوژی

شناسه خبر: ۶۶۰۰
گفتگو با دکتر رضا فریدی ، محقق سرشناس بهاری و پژوهشگر نمونه کشوری در زمینه نانوتکنولوژی

دکتر رضا فریدی مجیدی یکی از همشهریان بهاری و یکی از محققین موفق کشوری در زمینه نانو تکنولوژی می باشد که در زمینه نانو فیبر فعالیت بارز دارد. رضا فریدی هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده و در گروه فناوری نانو مشغول به کار است.

به گزارش نشاط شهر، فناوری نانو پدیده عظیمی است که در تمامی گرایش های علمی راه یافته و به سرعت در حال توسعه است در کشور ما نیز این علم با سرعت هرچه تمامتر در حال توسعه است و ما هر روزه شاهد تولیدات جدید در این زمینه در کشور هستیم.

دکتر رضا فریدی مجیدی یکی از همشهریان بهاری و یکی از محققین موفق کشوری در زمینه نانو تکنولوژی می باشد که در زمینه نانو فیبر فعالیت بارز دارد. رضا فریدی هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده و در گروه فناوری نانو مشغول به کار است.

با این محقق جوان کشوری هم کلام شدیم و از فعالیت های وی در زمینه نانو تکنولوژی جویا شدیم. وی گفت: من هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم و در کنار آن شرکتی در زمینه نانوفیبرها راه اندازی کرده ام که حدود 25 نفر به طور مستقیم در این شرکت مشغول به کار بوده و 10 نفر نیز به طور غیر مستقیم اشتغال دارند که تعدادی از همشهریان ما نیز در این شرکت مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: حدود 40 مقاله ISI و بین المللی دارم و تعداد 5 دانشجوی دکتری و 12 دانشجوی کارشناسی ارشد فارغ التحصیل کرده ام و هم اکنون نیز تعداد 12 دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری دارم.

وی در مورد پیشینه علم نانو در کشور گفت: سرآغاز علم نانو در کشور از سال 80 و در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی بود. در آن زمان معاونت علمی رئیس جمهور وجود نداشت و بعدها شکل گرفت و ستاد نانو جزء اولین ستادهای علمی شکل گرفته در آن دوران بود.

فریدی ادامه داد: در آغاز شکل گیری این ستاد چشم انداز آن قرار گرفتن کشور در بین 15 کشور مطرح دنیا قرارگرفت و هم اکنون شاهد آن هستیم که این علم به سرعت در کشور فراگیر شده و در بسیاری از دانشگاه های کشور این رشته تدریس می شود و محصولات قابل توجهی همچون نانوساختارهای، نانو فیبرها و سایر محصولات ایجاد شده است.

وی اظهار داشت: هم اکنون نزدیک به 100 مجموعه دانشگاهی رشته نانو دارند و در این زمینه دانشجو تربیت می کنند و ستاد ویژه توسعه نانو حتی در مقیاس دانش آموزی نیز وارد عمل شده است.

فریدی جایگاه علمی کشور در این علم را جایگاه خوبی ارزیابی کرد و گفت: هم اکنون کشور ما از لحاظ تولید مقاله علمی رتبه ششم یا پنجم دنیا را به خود اختصاص داده و حتی در مواردی از کشورهایی همچون انگلیس جلوتر بوده ایم.

وی افزود: در زمینه فناوری نیز دستاوردهای خوبی داشته ایم و در مهرماه هر سال که نمایشگاهی در زمینه این فناوری برگزار می شود حدود 200 الی 300 شرکت حاضر شده و محصولات خود در این زمینه را به نمایش می گذارند.

این محقق ادامه داد: در 15 سال اخیر کشور رشد قابل ملاحظه ای در این علم داشته و موفق به صادرات به کشورهای دیگر شده ایم و می توان گفت که کشور هم اکنون به جایگاه 15 یا 16 ام دنیا رسیده و تقریبا توانسته ایم به چشم انداز مورد نظر ستاد برسیم.

رضا فریدی در خصوص شرکت دانش بنیان خود در زمینه نانوفیبرها گفت: شرکت در زمینه نانو فیبر فعالیت می کند و خوشبختانه توانسته ایم دانش نانو فیبر را در این شرکت صنعتی کرده در حال حاضر این شرکت در حال تولید حدود 30 محصول و دانش فنی است که برخی از آنها حتی به کشورهای دیگر همچون مالزی، پاکستان، چین و نیجریه صادر شده است.

فریدی در خصوص امکان تاسیس چنین شرکتی در بهار گفت: از آنجایی که محل زندگی و کار من در تهران است ، تاسیس این شرکت در بهار برایم مشکل است و دوری راه اجازه مدیریت آن را به من نمی دهد به همین دلیل این شرکت را در تهران تاسیس کردم، اما تعدادی از همشهریان بهاری نیز در آن مشغول به کار هستند.

فریدی در ادامه به مشکل کم آبی منطقه بهار اشاره کرد و گفت: بهار هم اکنون از مشکل کم آبی رنج می برد ، با چنین شرایطی قیمت محصولات مقرون به صرفه نیست و باید فکری اساسی در زمینه تولید شود و این امر یک بسیج همگانی می خواهد تا از امکانات لازم به صورت مطلوب استفاده شود.

فریدی در پایان خطاب به جوانان شهر بهار گفت: با وضعیت آب موجود ، جوانان باید به سمت مطالعه کاربردی روی بیاورند و سعی کنند مولد باشند، چرا که تنها کشاورزی نمی تواند راهگشا باشد. مردم باید تولید را گسترش دهند و به فکر ایجاد یک کار پایدار باشند.

انتهای پیام/

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • تبریزلی :
  در تاریخ ۹ آبان ۹۸ ساعت ۲۱:۰۴
  یاشا استاد، شما باعث افتخار مایی
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر