شهرستان بهار

مشاغل خانگی مفری برای قطع وابستگی اقتصاد بهار از کشاورزی

شناسه خبر: ۶۷۶۸
مشاغل خانگی مفری برای قطع وابستگی اقتصاد بهار از کشاورزی

با نزدیک شدن به انتخابات شورای شهر و روستا شاهد شکل گیری گروه ها و کانال های تلگرامی در حیطه شهر بهار و دیگر شهرهای شهرستان هستیم به گونه ای که تعدادی از این گروه ها با هدف تبلیغ تعدادی از کاندیداها تشکیل شده و تعدادی نیز به بیان مشکلات و خواسته های خود از شورای شهر می پردازند.

به گزارش نشاط شهر، یکی از این گروه ها که به طور خودجوش و برای اولین بار شروع به فعالیت در شبکه های اجتماعی کرد گروهی با نام پویش مردمی انتخابات شورای شهر بهار است که به طور موضوعی هر شب به بیان مطالب و موضوعات خاص پیرامون مشکلات شهر و عملکرد شورای شهر در آن موضوعات می پردازند.

یکی از ویژگی های مثبت تشکیل این گروه های مجازی بیان برخی مطالب و نظرات بدون هیچگونه ترس و محدودیت و با زمینه قبلی و با اطلاع از سایر نظرات است که ما سعی کرده ایم این بخش را پوشش داده و قسمت هایی از این بحث را در اینجا بیاوریم.

یکی از موضوعاتی که در این گروه به بحث گذاشته شد موضوع مشاغل خانگی و میزان استقبال مردم بهار از آن است. اعضای این پویش با در نظرگرفتن وابستگی اقتصاد شهرستان بهار به کشاورزی بر لزوم ایجاد مشاغل خانگی در بهار به بحث و تبادل نظر پرداختند.

مسئولین باید به دنبال بازاریابی برون شهری و برون استانی باشند

علی یکی از اعضای گروه گفت: باید فکری کرد که اقتصاد عمومی شهر تنها وابسته به کشاورزان نباشد یعنی مستقل از کشاورزان باشد. مسئولان بهتر است با مشورت با مشاوران و بازاریابی برون شهری و برون استانی و کشوری ، محصولات احتمالی تولیدی کارگاههای بهار را به فروش برسانند.

محمد یکی از جوانان بهاری بر معرفی بیشتر کارآفرینان در شهر تاکید کرد و گفت: اگر کارآفرینان در مساجد و تجمعهای مردمی حضور یافته و تجاربشان را در اختیار عموم قرار دهند پویایی در این زمینه افزایش خواهد یافت. میتوان خیلی از صنایع را به منازل سپرد، بدون اینکه احتیاج به کارگاه و کارخانه بزرگ باشد.

کارگاه های خانگی در روستاها باید سرلوحه ما باشد

محمد ادامه داد: تجربه های موفق شهرها و روستاهای مجاور در ایجاد کارگاههای خانگی میتواند سرلوحه ای برای بهاریها باشد مثل سفال در لالجین، مبل در بهادربیگ، لباس در دستجرد .

سمیه یکی از بانوان کارآفرین در بهار است . وی با اشاره به کارآفرینی خانم های خانه دار گفت: در حال حاضر خانم ها خیلی فعال عمل می کنند با کمک و معرفی شورای شهر آموزش کشت قارچ ، زعفران ، بافت تابلو فرش وبسیاری از کارهای خانگی را با کمک سازمان فنی حرفه ای یاد گرفته اند و عملا در منازل خود انجام می دهند میتوان این باب را با ایجاد و یا یافتن بازار کار، مثل ایجاد بازادچه های فصلی گسترده تر کرد.

صنایع دستی لالجین بستر مناسبی برای ایجاد مشاغل خانگی است

قاسم دیگر عضو این پویش گفت: برای رسیدن به رفاه ابتدا باید آن را تعریف کرد سپس برای رسیدن به آن برنامه ریزی کرد که نمونه آن را می توان ژاپن بعد از بمباران اتمی مثال زد. ما نیز باید ببینیم برای بهار چه میخواهیم سپس اقدام کنیم.

در ادامه قاسم پیشنهاد داد که به صنایع دستی لالجین به عنوان بستری مناسب که مورد اقبال مردم است به عنوان مشاغل خانگی زودبازده اندیشیده شود و افق چشم انداز چند ساله برایش ترسیم شود.

جواد یکی از جوانان این پویش گفت: وقتی از ایجاد مشاغل دیگر در شهر صحبت میشود منظور این نیست که کشاورزی حذف شود بلکه در کنار کشاورزی باید صنایع دیگر رشد کنند که در رکود یکی، دیگری بتواند اقتصاد شهر را بگرداند.

بازار فروش عنصری مهم در ایجاد مشاغل خانگی است

مرتضی یکی ازافرادی است که تجربه شرکت در کلاس های فنی و حرفه ای را دارد. وی در این باره گفت: در زمینه مشاغل خانگی فنی و حرفه ای خدمات شایان و قابل تقدیری داشته است؛ اما فقط در حد تربیت کارآموز و آموزش یک حرفه؛ اما بازار کار چیز دیگری است . متاسفانه فارغ التحصیلان و دوره دیده های فنی و حرفه ای و صنایع دستی از فن و هنرشان نتوانسته اند به اندازه ای که آنها را به ادامه کارشان ترغیب کند ، درآمد بدست آورند .

مصطفی یکی دیگر از جوانان شهر با اشاره به کار یکی از رستوران های شهر بهار آن را نمونه یک کار کوچک خانوادگی بیان کرد و گفت: مردم ما هم می توانند با ایجاد یک کسب و کار کوچک هم به نفع خود و هم به نفع شهر کار کنند. مطمئنا هنوز کسب و کارهای زیادی وجود دارد و همشهریان ما نیز ناآشنا با کار نبوده و می توانند به راحتی مسیر خود را پیدا کرده و پیش روند.

انتهای پیام/

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر