شهرستان بهار

رخ نمایی دیدنی های بهار در موزه انگلستان/ بناهای تاریخی بهار در پاییز اعتبار به سر می برند

شناسه خبر: ۷۹
رخ نمایی دیدنی های بهار در موزه انگلستان/ بناهای تاریخی بهار در پاییز اعتبار به سر می برند

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر: بی توجهی به حفظ و نگهداری داشته های تاریخی شهرستان بهار تا بدانجا پیش رفته که آثاری مثل سنگ قبرهای منقش به اشعار فردوسی که گویای هویت تاریخی این شهر است، اکنو

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر: بی توجهی به حفظ و نگهداری داشته های تاریخی شهرستان بهار تا بدانجا پیش رفته که آثاری مثل سنگ قبرهای منقش به اشعار فردوسی که گویای هویت تاریخی این شهر است، اکنون در موزه بریتیش انگلستان در معرض نمایش افرادی است که شاید اصلا قادر به درک ارزش و بهای آن نباشند.

به گزارش خبرنگار مهر، از غنی ترین عناصر فرهنگ مادی هر سرزمین که نشانه تمدن نیاکان آن جامعه و شناسنامه ای برای بیان موجودیت یک تاریخ است، آثار باستانی به جا مانده آن اقلیم است.

آثار تاریخی بهار با کم توجهی مسئولین در معرض تخریب است

اما متاسفانه آثار تاریخی به جا مانده در شهرستان بهار و روستاهای همجوار با بی توجهی و کم توجهی آشکاری از سوی مسئولین مواجه شده بطوری که برای نگهداری و مراقبت از این آثار، کمترین بودجه درنظر گرفته شده که آن هم بدون کارشناسی دقیق، اغلب به هدر می رود.

در بسیاری از کشورها کارشناسان خبره با حمایت کامل دولتها و بهترین امکانات سعی در مرمت و نگهداری آثار تاریخی دارند، چرا که آنان عقیده دارند که حفظ این گنجینه های ارزشمند و مراقبت از آنها نه تنها اتلاف وقت و ثروت کشور نیست، بلکه این امر را وظیفه خود دانسته و حتی آن را امری درآمدزا می دانند.

ناآشنا بودن مردم با گذشته و تاریخ نیاکان از عوامل احساس بی هویتی در جامعه است

اینکه گفته شود ناآشنا بودن مردم به خصوص جوانان با گذشته و تاریخ نیاکان خود یکی از عوامل احساس بی هویتی در جامعه است که عواقب ناگوار آن گریبان گیر همگان می شود، حرفی بی ربط نیست چراکه تا زمانی که افکار عمومی مردم را برای حفظ آثار تاریخی بکار نبریم توجه به هر نوع قانون و اعتبار بی نتیجه خواهد بود.

جدای از توجه مسئولین به این اماکن و آثار، فرهنگ سازی بین مردم برای حفاظت و نگهداری از این اماکن از اهمیت خاصی برخوردار است که اطلاع رسانی و تبلیغ و ترویج این امر یاری و مساعدت قشر تحصیل کرده و فرهنگی را می طلبد.

در همین راستا یکی از کارشناسان و محققان عرصه هنر و تاریخ بهار در گفتگو با مهر عنوان داشت: آثار تاریخی شهر بهار مورد بی توجهی مسئولین فرهنگی قرار گرفته است.

آثار تاریخی بهار در حال نابودی است

استاد ناصر قره خانی یوسف زاده افزود: بسیاری از آثار تاریخی بهار که نشانگر قدمت و هویت تاریخی این شهر است در حال نابودی است.

یوسف زاده ادامه داد: صدها سنگ قبر تاریخی، ابزار و وسایل زندگی اقوام ساکنان اولیه بهار، ‌کتب تاریخی، کتبی که مؤلفانی چون شیخ بزرگ آیت الله بهاری، محمد باقر بهاری داشته به علت بی تفاوتی و بی توجهی مسئولین فرهنگی و نبود فضای مناسب برای نگهداری از آنها از موزه های کشورهای بیگانه درآورده است.

وی گفت: آثاری مثل سنگ قبرهای منقش به اشعار فردوسی که گویای هویت تاریخی این شهر است، اکنون در موزه بریتیش انگلستان در معرض نمایش افرادی است که شاید اصلا قادر به درک ارزش و بهای آن نباشند.

حمام حاجی بهمنی در معرض تخریب

وی اظهار داشت: یکی از آثار تاریخی بهار حمام حاجی بهمنی است که با قدمت ۱۶۰ ساله در دوره قاجاریه توسط حاجی بهمن فرزند کوچک آقا در دره ای پر از آب و رها شده در شهر بهار بنا شد.

وی ادامه داد: حاجی بهمنی بعد از تخلیه آب و لایروبی دره، اقدامات اولیه را برای ساخت این حمام آغاز کرد و با آوردن معمارانی از یزد و مشهد شروع به ساخت حمام نمود.

وی گفت: براساس آنچه عنوان شده بهمنی برای تهیه مصالح مورد نیاز یک کوره آجرپزی را در راه کوزه گران احداث کرد و سنگ های مورد نیاز آن را نیز از روستای آبشینه و شورین با چهارپا تهیه کرد.

یوسف زاده افزود: سنگ ستون های این حمام نیز توسط سنگ تراش های اصفهانی تراشیده شده و این بنا که تماما به سبک معماری یزد ساخته شده و سال ۱۲۴۲ احداث آن به پایان رسید.

وی عنوان داشت: این حمام با این قدمت و معماری خاص و ارزشمند به جای اینکه جزء آثار باستانی شهر قلمداد شود با استفاده و تغییرات نامتناسب در حال تخریب است.

یوسف زاده اظهار داشت: علاوه بر این حمام می توان به حمام حسین بابا، خانه های قدیمی با قدمت ۳۰۰ ساله، ‌درهای چوبی که قدمت آنها به زمان سکونت اولیه قوم بهارلو در دشت بهار میرسد، خانه طاهرخان، خانه بنی اردلان، ‌سنگ حمام علی ابن ابیطالب و سنگ تاریخ ورود ایل بهارلو نیز  اشاره کرد.

۳۱ اثر تاریخی در بهار به ثبت رسیده است

رئیس میراث فرهنگی شهرستان نیز در گفتگو با مهر گفت: ۹۲ اثر تاریخی در شهرستان بهار وجود دارد که ۳۱ مورد از این آثار به ثبت ملی رسیده است.

مصطفی پاشایی افزود: از آثار ثبت شده ۲۸ اثر در بخش مرکزی است که ۸ مورد آن به ثبت رسیده است.

وی گفت: ۳۲ اثر نیز در لالجین وجود دارد که ۱۶ مورد آن به ثبت رسیده و ۳۴ اثر نیز در شهر صالح آباد موجود است که تنها هفت مورد آن به ثبت ملی رسیده است.

شرایط راه اندازی موزه مردم شناسی در شهرستان بهار امکان سنجی شده است

وی با اشاره به اینکه شرایط راه اندازی موزه مردم شناسی در شهرستان بهار امکان سنجی شده است، اظهار داشت: برای حفظ آثار تاریخی موجود در شهرستان و معرفی آنان به نسل جدید، میراث فرهنگی قصد دارد در صورت رضایت مردم و همکاری شورای شهر حمام بهمنی را که از لحاظ قدمت و سبک معماری می توان آن را از جمله آثار با ارزش و تاریخی شهرستان برشمرد به عنوان موزه مردم شناسی در شهرستان آماده کند.

پاشایی اظهار داشت: از آنجا که این حمام تا کنون نیز مورد استفاده عموم قرار گرفته و در بازسازی آن از مصالح جدید استفاده شده است، لذا آماده سازی این مکان برای موزه به اجرای مرمت به سبک معماری گذشته آن در برخی از نقاط تغییر یافته، نیاز  دارد.

مسلما نسل جدید هر منطقه ای با مشاهده آثار تاریخی آن منطقه با هویت،‌ شیوه زندگی، ‌افکار و عقاید، ‌مذهب، ‌هنر و فرهنگ پیشینیان خود آشنا می شوند.

اما وقتی مسئولین و متولیان این حوزه در حفظ و نگهداری آثاری که ضامن تدوام فرهنگی یک منطقه است و می تواند هویت نسل های بعدی را بسازد، غفلت می ورزند دیگر نمی توان انتظار داشت که نسل جوان به سمت و سوی فرهنگی بیگانه که به واسطه تبلیغات و صرف هزینه های گزاف امروز بیشتر از فرهنگ خود ما با روح و جان جوانان ما عجین شده است، نروند.

به طور یقین همین بی توجهی به حوزه فرهنگ و فرهنگسازی، در آینده ای نه چندان دور عواقبی جبران ناپذیر را برای نسل جوان و آینده ساز کشور به همراه خواهد داشت نسلی که اکنون شاهد غرب گرا شدن آنها هستیم.

—————

گزارش: سمیه بهارلویی

/مهر

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • علی طراوتی :
  در تاریخ ۲ اسفند ۹۲ ساعت ۱۱:۵۱
  با سلام و خسته نباشید خدمت مدیر سایت و کمال تشکر از زحمات شما اگر در نسل جوان ما فرهنگ هایی نظیر فرهنگ های غربی دیده میشود مقصر جوانان ما نیستتند اثرات همان تخریب شدن اثار تاریخی و نیا کانمان هست اگر این اثرات بجا و پایدار باشند مصلما بر روی خیلی چیزا تاثیر خواهد گذاشت
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر