شهرستان بهار

انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بهار در سالن فرمانداری

شناسه خبر: ۸۵۵۳
انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بهار در سالن فرمانداری

فرماندار بهار احسان قنبری در این جلسه عنوان کرد : باید در نهمین جشنواره رضوی تمامی ادارات خصوصا اداره ارشاد اسلامی و شهرداری ها همکاری کنند و همچنین از ظرفیت بالای آموزش و پرورش هم استفاده کنیم تا این جشنواره مثل سنوات قبل با کیفیت خوب و بالایی برگزار شود.

به گزارش نشاط شهر، فزونی رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان بهار عنوان کرد : در ابتدای امسال با بارش و رحمت الهی بهار امسال شروع شد که در برخی از مناطق هموطنان ما دچار حادثه سیل شدند که نهاد کتابخانه های عمومی کشور با طرحی به نام رویش بهار مهربانی راه اندازی کرد تا در این طرح کودکانی که در این مناطق دچار آسیب های روحی و روانی شده بودند توانستیم با این پویش ابراز همدردی کنیم.

فزونی ادامه داد : در شهرستان بهار توانستیم ۱۰۰۰ رقم اسباب بازی و لوازم التحریر و کتاب برای کودکان لرستان جمع آوری و اهداء کنیم.

فزونی اظهار داشت : با توجه به مصوبه اول در سال ۹۸ ساخت چند کتابخانه پیش بینی می شود و در مصوبه دوم مقرر گردیده به منظور فرهنگ سازی لازم جهت ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و تعبیه قفسه کتاب و نشریه در اماکن تجاری با رئیس اتحادیه اصناف هماهنگی به عمل آید و در مصوبه سوم با توجه به عدم وجود سالن آمفی تئاتر در شهر مهاجران جهت برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری بنابر تاکید فرماندار مقرر گردید که کتابخانه امام حسن مجتبی (ع) با همکاری کتابخانه سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نسبت به برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری در این شهر اقدام نماید، و در مصوبه چهارم مقرر شده که دهیاران از اقدامات صورت گرفته از بهسازی و محوطه سازی کتابخانه های روستایی گزارشی ارائه دهند.

فزونی در ادامه گفت : امسال نهمین دوره جشنواره رضوی قرار است در شهرستان بهار برگزار شود این جشنواره بسیار مثمر ثمر است و عامل انگیزشی بسیار مهمی در این مسیر به حساب می آید. در این جشنواره با تاکید بر سیره حضرت امام رضا(ع) و حضرت معصومه (ص) برگزار میشود و یک بخش ویژه در مورد زندگینامه حضرت امام جواد(ع) در نظر گرفته شده است.

فزونی گفت : در این دوره از جشنواره کتابخوانی ۱۲ کتاب در ۳ رده سنی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان معرفی میشود و کودکان و نوجوانان در دو بخش ترسیم نقاشی و ارسال فیلم میتوانند شرکت کنند.

وی ادامه داد : استقبال مردم شهربهار از این جشنواره بی نظیر بود و سال پیش ۵۶۶۸ نفر در سنین مختلف شرکت کرده بودند و ما به جامعه عشایری نیز ارائه خدمات داشتیم و حتی یک خانواده عشایری جزء برندگان استانی منتخب شد و در این زمینه ما رشد ۱۰۸ درصدی داشتیم، ما سال قبل ۱۰ منتخب کشوری و ۵ منتخب استانی داشتیم، مهلت شرکت تا ۲۸ خرداد ماه است و در دهه کرامت آئین اختتامیه بصورت ملی و شهرستانی برگزار خواهد شد و از منتخبین تقدیر به عمل خواهد آمد.

وی اظهار داشت : در تبیین برنامه ششم توسعه کتابخانه های عمومی که از طرف نهاد کتابخانه های عمومی کشور ابلاغ شده زیر بنای کتابخانه های عمومی شهرستان بهار در حال حاضر ۲۶۰۴ متر مربع است که تا پایان برنامه ی ششم باید به ۳۹۵۱ مترمربع توسعه یابد.
او گفت : تعداد کتابخانه های عمومی در ابتدای سال ۹۷__ ۱۱ باب بوده و در حال حاضر نیز همین تعداد است و تا پایان برنامه ی ششم بایستی به ۱۴ باب برسد تعداد ۴ باب شهری و ۷ باب روستایی است.

دکتر زارعی مدیر کل کتابخانه های عمومی استان همدان عنوان کرد : در کیفیت کتابهای جشنواره کارشناسی منابع صورت می گیرد و افزود شاید کتاب های خیلی غنی تر هم وجود داشته باشد اما در بحث مسابقات کتابخوانی معیارهایی در تدوین کتابها در نظر گرفته می شود که کتاب باید خلاصه سازی شده و اهم مطالب را برساند و برای خواننده خسته کننده نباشد و نثر شیوایی داشته باشد و مناسب گروه های سنی باشد سال گذشته از ۷۰۰ منبع اطلاعاتی منابع مورد نظر منتخب شد و چندین مرحله کارشناسی شد و امسال نیز به همین روال خواهد بود.

وی ایراد کرد : هزینه چاپ سنگین می باشد ما به هرکدام از کتابخانه ها دو سری کتاب ارسال کردیم و در جاهایی که تقاضا زیاد است و در گردش امانت کتاب دچار مشکل می شود به صورت ویژه از طرف استان رسیدگی خواهد شد. یکی از اهداف ما این است که منابع به صورت الکترونیکی دانلود شود و الکترونیکی هم در مسابقه شرکت کنند و مخاطب ما با فضای مجازی و الکترونیکی و منابع اطلاعاتی بیشتر آشنا شود.


فردوس نبی پور

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر