شهرستان بهار

عملکرد فراتر از حد انتظار تیم بهار در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی استان همدان

شناسه خبر: ۸۶۱۴
عملکرد فراتر از حد انتظار تیم بهار در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی استان همدان

مسابقات کشتی آزاد قهرمانی استان در رده سنی خردسالان در حالی با قهرمانی تیم نهاوند به پایان رسید که تیم بهار فراتر از حد انتظار ظاهر شد و تیم ملایر عملکرد ضعیفی داشت.

به گزارش نشاط شهر، به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، مسابقات کشتی آزاد قهرمانی خردسالان استان روزهای پنجشنبه و جمعه با حضور 160 کشتیگیر از 9 شهرستان استان به میزبانی هیئت همدان و در سالن 6 هزار نفری انقلاب برگزار شد.

مسابقات 6 وزن نخست این دوره از رقابتهای قهرمانی استان روز پنجشنبه و مسابقات 6 وزن دوم نیز در روز جمعه برگزار شد تا در شامگاه جمعه با معرفی تیمها و نفرات برتر به کار خود پایان دهد.

در این مسابقات 188 کشتی برگزار شد و در نهایت تیم نهاوند با 245 امتیاز بر سکوی نخست ایستاد. تیم همدان هم با 245 امتیاز در جایگاه دوم قرار گرفت و تیم بهار با 121 امتیاز سوم شد. تیمهای ملایر، تویسرکان و اسدآباد نیز به ترتیب با 119، 105 و 55 امتیاز چهارم تا ششم شدند.

در بخش انفرادی مسابقات نیز، در وزن 32 کیلوگرم محمد حسین شعبانلو (همدان)، 35 کیلوگرم محمد مهدی سلگی (نهاوند)، 38 کیلوگرم ابوالفضل سلگی (نهاوند)، 41 کیلوگرم حمید مرادی ( نهاوند)، 44 کیلوگرم باربد باقری (ملایر)، 48 کیلوگرم طاها معتمدی (نهاوند)، 52 کیلوگرم مهدی زارعی (بهار)، 57 کیلوگرم محمد سام خزایی (نهاوند)، 62 کیلوگرم اشکان تکلو (نهاوند)، 68 کیلوگرم یاسین فراهانی (ملایر)، 75 کیلوگرم رضا صدری (همدان) و 85 کیلوگرم سید جمال محمدی (همدان) بر سکوی نخست اوزان 12 گانه ایستادند.

ثبات نهاوند، پیشرفت بهار، عملکرد ضعیف ملایر

اما مسابقات کشتی آزاد قهرمانی خردسالان استان که معرف استعدادهای کشتی استان در این رده بود چند اتفاق مهم در دل خود داشت.

نخست آن که این مسابقات نشان داد هنوز چشمه استعداد در کشتی استان خشک نشده است. مسابقات با کیفیت و پرهیجانی که در این دو روز برگزار شد حاکی از آن بود که خون کشتی در رگ خردسالان استان همدان هنوز جریان دارد و اگر این پهلوانکها به درستی تعلیم ببینند میتوان به آینده کشتی همدان در مسابقات کشوری و انتخابی تیم ملی در سالهای آتی امیدوار بود.

اما نکته مهم دیگر عرض اندام شهرستان بهار در بین قدرتهای سنتی کشتی استان یعنی شهرستانهای همدان، نهاوند وملایر بود.

در بیشتر مسابقات کشتی آزاد قهرمانی استان در سالیان اخیر تیمهای همدان، ملایر و نهاوند سکوهای اول تا سوم را بین خود تقسیم میکردند و شهرستانهای دیگر برای کسب عناوین چهارم و پنجم در رقابت بودند. اما در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی استان خردسالان، تیم بهار با عملکردی خیره کننده تیم ملایر را پشت سر گذاشت و در جایگاه سوم این مسابقات ایستاد؛ اتفاقی که از برنامهریزی در کشتی این شهرستان و تمرکز هیئت بر روی شناسایی استعدادهای ناب در ردههای سنی حکایت دارد.

با عملکرد مثبت کشتیگیران بهاری در این دوره از مسابقات باید انتظار داشت که کشتی بهار فاصله خود را با قدرتهای سنتی کشتی استان کم کند و به ضلع چهارم مربع قدرت کشتی استان تبدیل شود. اما از سوی دیگر ایستادن تیم ملایر بر سکوی چهارم این مسابقات خبر بدی برای کشتی استان و کشتی ملایر بود.

ملایر در دهه 80 قدرت بلامنازع کشتی استان و کشور بود و کسب 2 مدال نقره المپیک توسط مسعود مصطفی جوکار و صادق گودرزی گواه این ادعا است.

در مسابقات انتخابی استان در ردههای مختلف سنی یکی از سکوهای 3 گانه همواره در قرق تیم ملایر بود و گاه در مسابقاتی که این شهرستان با 2 تیم (الف، ب) شرکت میکرد هر 2 تیم ملایر بر روی سکو میرفتند.

اما نتیجهای که در این مسابقات برای تیم ملایر رقم خورد حاکی از آن است که از قدرت کشتی ملایر به خاطر اختلافات درونی کاسته شده و متولیان هیئت این شهرستان و مربیان نهاوندی باید به فکر چاره باشند و طرحی نو برای نجات ورزش اول این شهرستان براندازند.

دود تضعیف کشتی ملایر بیتردید به چشم کشتی استان میرود و باید برای تقویت کشتی این شهرستان و نجاتش از دست جنگهای فرسایشی داخلی کاری کرد.

اما یکهتازی کشتی نهاوند در این مسابقات قابل پیش بینی بود. کشتی نهاوند در چند سال اخیر پیشرفت محسوسی داشته و رفته رفته فاصله خود را با رقیبانی مثل همدان و ملایر زیاد میکند. در مسابقاتی که طی 2، 3 سال اخیر در سطح استان برگزار شده تیم نهاوند و کشتیگیران نهاوندی همواره عملکرد درخشانی داشتند و مدالهای مسابقات را بین خود تقسیم کردند.

حضور مدیری از جنس کشتی در رأس اداره ورزش و جوانان شهرستان نهاوند و فعالیت مربیان دلسوز و کم ادعایی مثل داریوش کمروند در این شهرستان باعث پیشرفت کشتی نهاوند شده؛ اتفاقی که در نهایت به نفع کشتی استان همدان تمام میشود.

حال باید منتطر ماند و دید در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی استان نونهالان و نوجوانان که 27 تا 30 خرداد ماه به میزبانی شهرستان ملایر برگذار میشود چه نتایجی رقم خواهد خورد؟.

انتهای پیام

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • ورزشکار :
  در تاریخ ۲۹ خرداد ۹۸ ساعت ۱۰:۵۶
  دلاور مردان کشتی بهار مدیران،مربیان و کشتی گبران قهرمان خداقوت
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر