شهرستان بهار

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان :

زندگینامه و سیره عملی شهید «همدانی» وارد کتب اول متوسطه می‌شود

شناسه خبر: ۸۷۲۰
 زندگینامه و سیره عملی شهید «همدانی» وارد کتب اول متوسطه می‌شود

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان با اشاره به اینکه در استان همدان شهدای تراز اولی تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی شده است، گفت: از جمله محتواهای آموزشی بومی شده که از سال آینده در کتب اول متوسطه دانش آموزان استان همدان به آن پرداخته شده، زندگینامه و سیره عملی شهید «حاج حسین همدانی» است همچنین شهید احدی که در حوزه پزشکی اسطوره بود، از مهرماه سالجاری در کتب درسی به آن پرداخته شده است.

به گزارش نشاط شهر، به نقل از ایسنا، منطقه همدان، محمد پورداوود در دهمین مجمع عمومی انجمن فرهنگی ثارالله همدان پیرامون دغدغهها و چالشهای آموزش و پرورش استان، با بیان اینکه در آموزش و پرورش بر این عقیدهایم که آموزش مقدمهای بر تربیت و تربیت مقدم بر آموزش است، اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش همدان و کل کشور ساری و جاری است.
وی با بیان اینکه در سند مذکور، تعلیم و تربیت دارای تعریف مشخصی است، عنوان کرد: مطابق این سند تعلیم و تربیت عبارت از هر گونه اقدام هدایتگرانه به منظور پرورش ادراکات، اقدامات، تصمیمات و تمایلات در چهار حوزه ارتباط انسان با خدا، ارتباط با خود، طبیعت و دیگران در راستای رسیدن به قرب الهی است که از این تعریف با عنوان حیات طیبه نام برده شدهاست.
پورداوود طی گزارشی با اشاره به اینکه در حال حاضر در آموزش و پرورش استان همدان چیزی در حدود 287 هزار دانش آموز و 40 هزار فرهنگی شاغل و بازنشسته وجود دارد، خاطرنشان کرد: از این تعداد فرهنگی، 22 هزار نفر شاغل و مابقی پیشکسوت و بازنشسته هستند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر در استان همدان حدود 9 درصد از مدارس غیردولتی است، بار دیگر به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اشاره کرد و یادآور شد: در این سند سه موضوع بسیار مهم مورد تأکید است که می توان به موضوع هویت ایرانی- اسلامی، حیات طیبه و مدرسه صالح اشاره کرد.
این مقام مسئول با بیان اینکه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش شامل مبانی نظری و عملی است، اضافه کرد: در این سند به سه جوهره اصلی اهتمام شده که از جمله آنها می توان به تربیت تمام ساعتی اشاره کرد که در این نوع از تربیت، تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی مقدم بر دیگر تربیت ها است.
وی افزود: چرخش های کلان و تحول آفرین از دیگر موارد طرح شده در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است که بر همین مبنا، ما نه تنها به دنبال آموزش صرف نیستیم بلکه درصدد هستیم تا نظام آموزشی را به یک نهاد آموزشی، فرهنگی ،تربیتی و اجتماعی تبدیل کنیم.
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان با اشاره به اینکه پس از ورود به پست مدیریتی در آموزش و پرورش استان، آموزش تعلیم و تربیتی را اولویت کاری خود قرار دادم، گفت: حزب الف و حزب ب جایگاهی در آموزش و پرورش ندارد و البته به علت این رویکرد مورد هجمه نیز قرار گرفتم اما من به این رویکرد ادامه خواهم داد چرا که بر این باورم که تعلیم و تربیت باید اساس امور قرار گیرد.
وی با بیان اینکه البته این سخنان به این معنا نیست که سایر دوستان و همکاران ما این موضوع را در اولویت کاری خود نداشتند، خاطرنشان کرد: پایه ریزی بنده بر این اساس است و البته در این مسیر هجمه ها را با جان و دل می پذیرم و بر این عقیده ام که همه ما باید دانش آموزان را در کلاس جمهوری اسلامی تربیت کنیم.
پورداود همچنین با تأکید بر اینکه دانش آموزان تربیت شده باید عناصری خداباور، سازنده و مفید باشند، تصریح کرد: نباید آموزش و پرورش به باشگاهی سیاسی تبدیل شود و در همین راستا ترویج روحیه ایثار و شهادت به عنوان یکی از دو رویکرد اصلی ما است.
وی در ادامه سخنانش با اشاره به محتواهای آموزشی و پرورشی در نظام آموزشی اظهار کرد: تمامی محتواهای آموزشی ما به صورت متمرکز از حوزه سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش نظام بندی و ارسال شده ضمن اینکه نقطه نظرات بازوان مشورتی نیز قابل انتقال است.
وی در بخش دیگری از سخنانش بر اینکه آموزش سبک زندگی یکی از مهمترین اصول آموزشی است که باید مورد توجه قرار گیرد تأکید و بیان کرد: از آنجا که متأسفانه دانش آموزان برای ورود به زندگی آماده نشده اند، آموزش مهارتهای زندگی یکی از اصول مورد تأکید در سند تحول بنیادین و اصول مورد دفاع در نظام آموزشی استان است.
پورداود افزود: مهارت نه گفتن، مهارت تاب آوری اجتماعی و مهارت های حرفه ای از جمله مهارت آموزی های مورد تأکید آموزش و پرورش ست.
وی در ادامه به موضوع بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: این بیانیه یک بیانیه عارفانه، حکیمانه و تربیتی است بر همین اساس در استان همدان ستاد بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در 9 شهرستان استان و 19 منطقه تشکیل و گام های اجرایی آن تدوین شد که انتظار میرود در نیمه دوم سالجاری همایش بزرگی تحت همین عنوان برگزار شود.
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان همچنین با اشاره به اینکه بر اساس مفاهیم اصول تربیتی سه ضلع مثلث نظام آموزشی، آموزش، تربیت و مشاوره تخصصی است، عنوان کرد: در ضلع تربیتی یکی ازارکان نیرومند، خانواده ها هستند و بر همین اساس به نظر می رسد مدرسه، خانواده و اجتماع باید دست در دست هم دهند تا راه برون رفت از مشکلات مطروحه را پیدا کنیم.
پورداود همچنین ضمن اشاره به نظام مقررات آسیب های اجتماعی بیان کرد: در همین راستا این نظام به صورت پایلوت در سالجاری در مناطق حاشیه ای شهرستان بهار اجرایی شد که مطابق آن یکسری مشکلات و نارسایی های اجتماعی که به هر حال در بین دانش آموزان وجود دارد، احصاء و برای برون رفت از آنها برنامه ریزی شد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه خوشبختانه استان همدان جزء استانهای خوب در حوزه مقابله با آسیب های اجتماعی است، گفت: اگرچه این استان با عناوین دارالمجاهدین و دارالمومنین مطرح است اما در نظام آموزشی و مقابله با آسیبها دست روی دست نگذاشته ایم و اقدامات اصلاحی ادامه دارد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان در ادامه گفت: در استان همدان هم اکنون 2 هزار و 513 مدرسه وجود دارد که مفتخریم در سطح این مدارس یک هزار و 700 نمازخانه را تجهیز و به روز کردیم و امسال نیز اعتباراتی در همین راستا از استانداری و قرارگاه سازندگی تخصیص یافته است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر در مدارس 480 ائمه جماعت به احیاء و اقامه نماز مشغول هستند ضمن اینکه بر اساس طرح ابتکاری معرفت نیز تعدادی از دانش آموزان به منظور آموزش به قم و جمکران اعزام شدند.
پورداود همچنین به برگزاری یادمانها در سالجاری و سنوات گذشته اشاره و بیان کرد: از جمله آنها می توان به یادمان مرتبط با فرزندان شهدا و کنگره 212 شهید فرهنگی و سرداران شهید اشاره کرد.
وی افزود: اگرچه اقداماتی در این رابطه انجام شده اما هجمه دشمنان در این زمینه بسیار است به نحوی که امروزه ماهواره و فضای مجازی از جمله آسیب های جدی هستند که در راستای مقابله با این آسیب ها از نیروهای انتظامی و مدرسان خبره در فضای مجازی به منظور آموزش بهره گرفتیم.
انتهای پیام

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر