شهرستان بهار

دنیای کودکان همدانی در محاصره اینترنت و ماهواره/ مسئولین هدف گذاری اوقات فراغت را فراموش نکنند

شناسه خبر: ۸۸
دنیای کودکان همدانی در محاصره اینترنت و ماهواره/ مسئولین هدف گذاری اوقات فراغت را فراموش نکنند

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر: ساماندهی اوقات فراغت کودکان و نوجوانان همدانی که بیش از هر رده سنی دیگری شیفته جستجو و برقراری ارتباط با دنیای جدید اینترنت و ماهواره هستند باید به درستی صور

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر: ساماندهی اوقات فراغت کودکان و نوجوانان همدانی که بیش از هر رده سنی دیگری شیفته جستجو و برقراری ارتباط با دنیای جدید اینترنت و ماهواره هستند باید به درستی صورت گیرد چراکه ذهن پویای آنها مستعد گرایش به سوی ناشناخته هاست و ناشناخته هایی که گاه شناخت آنها به بهای نابودی و تباهی آنها منجر می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به اهمیت حوزه اوقات فراغت کودکان و نوجوانان و تغییر شیوه زندگی مردم با استفاده از ماهواره و اینترنت و دسترسی آسان کودکان و نوجوانان به این عوامل می توان گفت بحث ماهواره و اینترنت در ایام اوقات فراغت جوانان به تهدیدی جدی بدل شده است و تهاجم فرهنگی به دنبال این است که با تولید برنامه‌های ضد اخلاقی، ذهن و فکر نوجوانان و جوانان را خالی از هویت دینی و اسلامی کند.

آنچه مسلم است اینکه موضوع چگونگی پر کردن اوقات فراغت مسئله بسیار مهمی است چراکه در کشور ما با توجه به جنگ نرمی که از سوی دشمنان نظام صورت می‌گیرد، ایجاد مشکلات به آسانی دوچندان شده است.

نگاه به مقوله اوقات فراغت از زاویه ای دیگر بیانگر آنست که جذابیت استفاده از اینترنت و کامپیوتر در بین نوجوانان نه به خاطر نو بودن آن بلکه به دلیل غرق شدن در دریایی از ارتباطات و اطلاعات است چراکه دنیایی رویایی تنها با فشردن چند دکمه به آرامی برای وی مهیا می شود.

جوانان وسایل ارتباط جمعی ساده را جوابگوی نیازهای خود نمی دانند

برخی کارشناسان معتقدند امروزه جوانان وسایل ارتباط جمعی ساده همانند تلویزیون و یا ویدئو را جوابگوی نیازهای خود نمی دانند به همین علت همیشه به دنبال راهی هستند که از طرق مختلف با دنیای بیرون خود ارتباط پیدا کنند.

با وجود اینکه هنوز برخی خانواده های ایرانی مخالف ورود ماهواره به خانه های خود هستند اما در این میان والدینی هم هستند که خود عامل تشویق فرزندان برای تماشای برنامه های ماهواره می شوند.

یک جوان ۲۰ ساله در این زمینه معتقد است: سریال ها و برنامه های علمی، ورزشی که از تلویزیون داخلی پخش می شود مورد پسند جوانان ایرانی نیست و کمتر جوانان تمایلی برای دیدن این برنامه ها دارند و سعی می کنند بیشتر اوقات خود را از طریق برنامه های ماهواره ای پر کنند.

یکی دیگر از جوانان همدانی در این زمینه گفت: اکثر برنامه های ماهواره ای بر خلاف اصول و عقاید دینی کشور ما است و با شرایط فرهنگی کشور ما منافات دارد.

وی افزود: برنامه های ماهواره ای توام با فراهم کردن زمینه مفاسد اخلاقی و اجتماعی در جامعه است و بیشتر از آنکه برای نسل امروز و به طور کلی مردم مفید باشد خطرناک و مضر است.

مسئولان به برنامه های فرهنگی و تفریحی جوانان توجه نمی کنند

وی ادامه داد: مسئولان به برنامه های فرهنگی و تفریحی جوانان توجه نمی کنند و به همین دلیل اکثر جوانان مجبورند با دیدن برنامه های ماهواره ای و استفاده از اینترنت بیشتر ساعات اوقات فراغت خود را پر کنند.

وی یکی از عوامل تمایل جوانان در استفاده از ماهواره را دستیابی به اخبار روز دنیا دانست و گفت: جدیدترین و تازه ترین اخبار روز دنیا را می توان از طریق ماهواره دریافت کرد و این امر خود عاملی می شود تا بسیاری از مردم و به خصوص جوانان تمایل بیشتری به دیدن برنامه های ماهواره پیدا کنند.

وی گفت: باید در بین مردم با ایجاد فرهنگ سازی مناسب زمینه ورود ماهواره را به خانه ها فراهم کرد و تا زمانی که این فرهنگ سازی در جامعه ایجاد نشود استفاده از ماهواره به طور حتم برای مردم مضر وخطرناک خواهد بود .

وی تاکیدکرد: باید با فرهنگ سازی خانواده ها را به پیامدهای استفاده بی حد و مرز جوانان و نوجوانان از ماهواره آگاه کرد.

کودکان و نوجوانان شیفته جستجو و برقراری ارتباط با دنیای جدید هستند

اما در این بین کودکان و نوجوانان بیش از هر رده سنی دیگری شیفته جستجو و برقراری ارتباط با دنیای جدید هستند و تردیدی نیست که ذهن پویای آنها مستعد گرایش به سوی ناشناخته ها است، ناشناخته هایی که گاه شناخت آنها به بهای نابودی و تباهی آنها است.

مسئولین به دنبال هدف گذاری در زمینه حوزه اوقات فراغت باشند

با این شرایط باید مسئولین به دنبال هدف گذاری در زمینه حوزه اوقات فراغت باشند که در این راستا نیز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دست بکار شده است.

در این راستا با مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان به گفتگو نشستیم.

مردم به کانون پرورش فکری اعتماد کامل دارند

پرویز ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: کانون پرورش فکری تنها جایی است که مردم کاملا به آن اعتماد دارند و با خیالی آسوده می توانند کودکان و نوجوانان خود را در این مرکز مستقر کنند.

وی افزود: جایگاه کانون پرورش فکری باید در جامعه به درستی معرفی شود.

۳۶ مرکز در حوزه اوقات فراغت در استان همدان فعال است

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان اظهار داشت: در حال حاضر ۳۶ مرکز در حوزه اوقات فراغت در استان همدان فعالیت دارند.

ابراهیمی بیان داشت: افزون بر ۵۰ عنوان فعالیت در بخش های فرهنگی، هنری و ادبی در اکثر مراکز کانون پرورش فکری شهرستان های استان همدان وجود دارد.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر تمام بخشداری ها و حتی برخی از روستاهای استان همدان دارای مراکز ثابت کانون پرورش فکری هستند.

کتابخانه های سیار در مناطق محروم راه اندازی شده است

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان با اشاره به اینکه در بخش هایی که امکان حضور کارشناسان و مربیان مجرب وجود ندارد کتابخانه های سیار دایر است، اظهار داشت: تمام چکیده فعالیت های مراکز در این کتابخانه ها انجام می گیرد.

ابراهیمی بیان داشت: در صورتیکه امکان دایر ساختن کتابخانه های سیار نیز وجود نداشته باشد ارسال برنامه های این فعالیت ها از طریق پست انجام می گیرد.

وی اظهار داشت: بر اساس تصمیم گیری انجام شده در شورای عالی انقلاب فرهنگی، نظارت بر بخش اسباب بازی ها بر عهده کانون پرورش فکری قرار گرفته است.

برخی اسباب بازی های موجود در بازار ذهن آنها را خشن می کند

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان با اشاره به اینکه برخی اسباب بازی های موجود در بازار باعث انحراف کودکان می شود و ذهن آنها را خشن می کند، اظهار داشت: امسال کانون پرورش فکری بر این مقوله نظارت می کند و تاکنون نیز توانسته بخشی از این عوامل مخرب را از سطح بازار جمع آوری کند.

ابراهیمی بیان داشت: از برنامه های کانون پرورش فکری درحوزه اوقات فراغت کودکان و نوجوانان می توان به برنامه دوپنجره اشاره کرد که در راستای آن کتابی به کودکان معرفی و سپس با دعوت از نویسنده کتاب کودکان مطالب آن را نقد و بررسی می کنند.

وی همچنین اظهار داشت: برنامه ویژه ای در ماه مبارک رمضان تحت عنوان “بهشتیان کوچک” در کانون پرورش فکری تدارک دیده شده است.

اساسی ترین نیاز کانون پرورش فکری ایجاد فضای مناسب برای بازی کودکان است

ابراهیمی با بیان اینکه کانون پرورش فکری توانسته تاکنون بخش زبان کودکان را به طور کامل پوشش دهد، اظهار داشت: متاسفانه در بخش بازی هنوز امکان توسعه این امر در کانون پرورش فکری محقق نشده است و این درحالیست که اساسی ترین نیاز کانون پرورش فکری ایجاد فضای مناسب برای بازی کودکان است.

باید فضاهای بیشتری برای کودکان و نوجوانان ایجاد شود

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان افزود: در راستای حل مشکل نبود فضای بازی باید فضاهای بیشتری برای کودکان و نوجوانان ایجاد شود.

وی در پایان سخنانش افزود: باید تعداد مراکز کانون پرورش فکری را در استان همدان توسعه داد تا بتوان فعالیت های بیشتری را در راستای مبارزه با تهاجم فرهنگی ایجاد شده انجام داد.

بر اساس مطالب عنوان شده و با توجه به اینکه دشمنان نظام هزینه‌های بسیاری را در راستای تخریب اذهان و افکار جوانان این مرز و بوم صرف می کنند و با برنامه‌ریزی حساب شده سعی بر تغییر هویت افراد ما از همان ابتدای دوران کودکی دارند بی ربط نیست اگر گفته شود میتوان با فعالیت های درست و بجا تفریحات کودکان و نوجوانان خود را به سمت بخش های علمی، ادبی و هنری سوق داده و در مقابل این تهاجمات فرهنگی ایستادگی کرد./مهر

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر