شهرستان بهار

در همایش بانوان با موضوع رسم و رسومات؛ سنت یا بدعت مطرح شد :

چشم و هم چشمی آفت روضه های خانگی است

شناسه خبر: ۸۸۹۸
   چشم و هم چشمی آفت روضه های خانگی است

عصر دیروز جمعی از بانوان فرهیخته و مذهبی شهرستان بهار در نشستی به نقد و بررسی علل و آسیب بدعتهای جدید پرداختند و در اخر راهکاری برای از بین بردن این بدعتها ارائه کردند.

به گزارش نشاط شهر، عصر دیروز همایش "رسم و رسومات؛سنت یابدعت؟" در زائر سرای آیت الله بهاری باحضورحجت الاسلام محمودی وکرمی با محوریت تبیین وتفهیم سنت های الهی و اجتناب از بدعت های شیطانی ویژه بانوان برگزار شد.

حجت الاسلام مرتضی محمودی در جمع بانوان شهرستان به بیان بدعت های نوظهوری که بعد از پیامبر به مرور زمان به دین القاء شده و در نتیجه مردم از آن پیروی کردند پرداخت واین بدعت ها را شیطانی خواند و گفت: از بهمن ماه سال پیش اولین قدم را برای حذف مخارج اضافی در مجالس ترحیم در شهر بهار برداشتیم و با وجود ناملایمات فراوان شاهد پیوستن همشهریان را به این پویش بودیم اما با این حال بازهم مساعدت همشهریان راطلب میکنیم؛

وی به وجود رسوم غلط در مجالس ترحیم و عزاداری ها اشاره کرد و گفت: در زمانه ای هستیم که دشمن از طریق عزاداری دین ما را هدف قرار داده وبه رسم عوام فریبی اکثر همشهریان دچار این بدعت های غلط شده اند تاجائیکه این بدعت هاباعث تشویش خاطرمان شده است.

محمودی با بیان اینکه شهرستان شهید پرور بهار یکی از متدین ترین شهرستانهاست افزود: یکی ازمهم ترین بدعت ها که شهرستان بهار را تهدید و اغلب به ورطه گمراهی و ظلالت میکشاند، تناول غذا در منزل مرحوم است.

وی به نقل ازامام صادق(ع)افزود: تناول غذا منزل مرحوم کارجاهلیت بود و همینطور روایت است که سه روز منزل مرحوم غذا ببرید اما چیزی تناول نکنید. بااین اوصاف از همشهریان انتظار میرود در ریشه کن کردن بدعت های نابجا همت ورزیده و سبک زندگی الهی و اسلامی جایگزین و اعمال شود.

در ادامه حجت الاسلام مهدی کرمی سخن خود را با روایتی از پیامبر که فرمود "من کشته شدم تاشما درضلالت و گمراهی نباشید"آغاز کرد و گفت: با این اوصاف قطعا متوجه میشویم اسلام دینی نیست که از بدعتهای به ظاهر مدرنیته وتمجل گرایانه پیروی کند لیکن این خود ماهستیم که درتبیین چنین بدعت های اشتباهی سهیمیم؛ همین بدعت های نادرست تجملاتی مانند زنجیری دستان همه را گره زده و در نهایت برکت از زندگی ها زایل شده است.

وی به نقدهای وارد شده به این حرکت اشاره کرد و گفت: این عمل خداپسندانه گرچه با تهدید ونقدهای بیشماری همراه بوده اما به لطف و برای رضای حق این گام ها تا آخرین نفس برای حذف چنین بدعت هایی ادامه دار است و این همایش ها دوماه یکبار تشکیل میشود تا همه افراد این شهرستان همت ورزند.

کرمی همچنین بدعت و چشم وهم چشمی های قبل ازدواج را به اختصار بیان کرد و گفت: جهیزیه چند صدمیلیونی، لباس عروس گرانقیمت، خرید از مکانهای گران قیمت، به رخ کشیدن ثروت ها و... همه و همه به علت شهوت دیده شدن است.

وی چشم و هم چشمی و شهوت دیده شدن را آفت بزرگ جامعه دانست که همه اقشار جامعه را درگیر خود کرده و اظهار داشت: این آفت حتی در مراسم مذهبی ما هم دیده می شود، به طوریکه به یقین می توان گفت بیشتر روضه های خانگی زنان به خاطر دیده شدن و چشم و هم چشمی است.

وی در ادامه بیان کرد: شهر ما شهر بی ریشه و اصالت نیست،شهر آیت الله بهاریست اما با این حال همه ما نیاز به فهم دین داریم نه علم دین.
کرمی گفت: همه همشهریان باید زرهی پولادین و چکمه ای آهنین بپا کنیم و به جنگ این بدعت های غلط برویم و نگوئیم باید دیگران شروع کننده باشند./

شهرزاد عباسی

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر