شهرستان بهار

بیمه آینده‌سازان کشور در مقابل هجمه‌ها نیازمند مهندسی فرهنگی و سرمایه‌گذاری/ بودجه کانون پرورش فکری بهار در رکود

شناسه خبر: ۹
بیمه آینده‌سازان کشور در مقابل هجمه‌ها نیازمند مهندسی فرهنگی و سرمایه‌گذاری/ بودجه کانون پرورش فکری بهار در رکود

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر:  امروز با وجود هجمه های سنگین فرهنگی دشمن، مسئولان باید توجه بیشتری به مراکز تعلیم و تربیت به ویژه مراکز پرورش فکری برای بیمه نسل آینده ساز کشور داشته باشند و

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر:  امروز با وجود هجمه های سنگین فرهنگی دشمن، مسئولان باید توجه بیشتری به مراکز تعلیم و تربیت به ویژه مراکز پرورش فکری برای بیمه نسل آینده ساز کشور داشته باشند و در این زمینه سرمایه گذاری مطلوب انجام دهند. این در حالی است که کانون پرورش فکری بهار هر دوماه یکبار تنها ۳۰ هزار تومان بوجه دریافت می کند.

به گزارش خبرنگارمهر، ایجاد کانون های پرورش فکری به دنبال چاره‌اندیشی برای پرکردن هنگام فراغت گروه نوجوانان ایران و فراهم‌آوردن آموزش و سرگرمی های مناسب برای آنها بود. همچنین این کانون در راستای فراگیر کردن کتاب‌خوانی بین کودکان و نوجوانان و با حمایت شرکت ملی نفت ایران و وزارت آموزش و پروش راه‌اندازی شد.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دارای گسترده‌ترین شبکه‌ کتابخانه های کودکان و نوجوانان است و نیز از برجسته‌ترین تولیدکنندگان و ناشران کتاب‌های این کودکان و نوجوانان در کشور به شمار می‌رود.

این کانون همچنین تهیه‌کننده‌ فیلم ها و سایر فرآورده‌های فرهنگی برای کودکان و نوجوانان است که پس از انقلاب اسلامی، به‌عنوان نهادی دولتی و وابسته به وزارت آموزش و پرورش به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

کانون امروزه بیش از ۸۵۰ مرکز فرهنگی ثابت، سیار شهری، سیار روستائی و پستی در سراسر ایران دارد و با ارائه فعالیتهای فرهنگی، هنری با مخاطبین کودک و نوجوان خود ارتباطی چهره به چهره و نزدیک برقرار می کند.

انتشار ۱۴۰ عنوان کتاب با شمارگانی بیش از سه میلیون در سال، تولید هزاران دقیقه فیلم های کوتاه، بلند، زنده، مستند و پویانمایی، تولید دهها عنوان نوار موسیقی، نمایش عروسکی، سرگرمیهای سازنده و اسباب بازی و نرم افزار های آموزشی رایانه ای از آن جمله به شمار می روند.

با این مقدمه با مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان بهار به گفتگو نشستیم تا وضعیت برنامه ای و نحوه برنامه ریزی برای غنی سازی اوقات کودکان و نوجوانان شهرستان بهار را از وی جویا شویم.

بودجه کانون های پرورشی پاسخگونیست

سیده سمیه موسوی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بودجه ای که برای کانون در نظر گرفته شده بسیار کم است و پاسخگوی فعالیت های گسترده و شرکت کنندگان انبوه این مرکز نیست.

هر دو ماه یکبار فقط ۳۰ هزار تومان به حساب کانون پرورش فکرری بهار واریز می شود

وی ادامه داد: تنها اعتباری که به کانون بهار همه ساله تعلق می گیرد مبلغی معادل ۳۰هزار تومان است که هر دو ماه یکبار به حساب این مرکز واریز می شود.

موسوی عنوان داشت: با توجه به وضعیت فرهنگی موجود در جامعه و استفاده نسل جدید از ماهواره و بازی های کامپیوتری مخرب برای گذران اوقات فراغت خود، باید توجه بیشتری به حوزه کودک و نوجوان شود چرا که با ایجاد فعالیتها و سرگرمی های مفید در این بخش می توان ذهن و تفکر کودکان را از همان ابتدا با مفاهیم و نگرش های مثبت آشنا کرد و از گرایش به سرگرمی های ناسالم بازداشت.

با بودجه کم کانون نمی توان برنامه های جذاب ایجاد کرد

وی با اشاره به اینکه برنامه های کانون باید تنوع و پویایی لازم را برای جذب و نگهداری نسل جدید داشته باشد، افزود: با بودجه کمی که در اختیار کانون های پرورشی فکری کودکان و نوجوانان قرار می گیرد به سختی می توان در برنامه های کانون جذابیت ایجاد کرد، لذا جذب کودکان هم به مراتب سخت تر می شود.

 اگر کمک خیرین نبود کانون بهار به تعطیلی کشیده می شد

موسوی اظهار داشت: اگر کمک خیرین نباشد، فعالیت های کانون متوقف خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه خیرین بهاری همکاری بسیار مطلوبی با کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان دارند، افزود: اکثریت برنامه های کانون این شهر توسط کمک مالی خیرین اجرا می شود و گرنه با این اعتبار کم از خیلی وقت پیش فعالیت های این مرکز متوقف شده بود.

کار کانون تخصصی و خلاقانه است

موسوی به فعالیت های صورت گرفته در این مرکز اشاره کرد و افزود: کانون پرورش فکری با ۳۲ فعالیت فرهنگی، علاوه بر تابستان در طول سال تحصیلی نیز در راستای غنی سازی اوقات فراغت کودکان و نوجوانان  در حال فعالیت است، فعالیت هایی از قبیل قصه گویی، کتاب خوانی، بحث های دینی و علمی، نمایش خلاق، نمایش عروسکی و کلاس های ادبی، قرآنی و هنری شامل نقاشی، خوشنویسی، سفال و انیمیشن مقدماتی که در سراسر سال برقرار است.

موسوی با بیان اینکه کار کانون تخصصی و خلاقانه است و هیچ اجباری برای کودکان در کار نیست، ادامه داد: با ایجاد صمیمیت در محیط کلاس ها و داشتن برنامه های تخصصی، ذهن تشنه و خلاق کودک که در خانه و مدرسه شکوفا نشده در این مکان بارور می شود.

وی به حضور اعضای این کانون در مسابقات ملی و بین المللی اشاره کرد و عنوان داشت: در حال حاضر دو گروه نمایشنامه خوانی، ۱۵ اثردر رشته شعر، ۱۰ اثر در داستان کوتاه، ۱۵ اثر نقاشی یک تصویر از حدیث و ۵ اثر در خصوص نماد ها و نشانه ها آماده ارسال به جشنواره ملی رضوی است.

پنج اثر نقاشی برای شرکت در مسابقه هیکاری ژاپن آماده است

موسوی ادامه داد: پنج اثر نقاشی نیز با موضوعات طبیعت و زمین های کشاورزی بومی برای شرکت در مسابقه هیکاری ژاپن آماده است که سال گذشته یکی از اعضای کانون نیز توانست دیپلم افتخار مسابقات نقاشی لیدیسه کشور چک را به خود اختصاص دهد.

وی افزود: عنوان آخرین نمایش عروسکی چرخونک بود که عروسک های آن به صورت خلاقانه و با استفاده از وسایل دور ریختنی توسط بچه های گروه ساخته شده بود.

موسوی همچنین به پخش فیلم کودک و نقد آن توسط کودکان اشاره کرد و ادامه داد: با پخش فیلم برای کودکان و نوجوانان، این امکان به آنها داده می شود تا با تماشای فیلم به نقد و بررسی دستان فیلم بپردازند و نظرات خود را به صورت مکتوب برای کارگردان و کارشناس هنری می فرستند.

وی افزود: هر ساله نمایشگاهی با عنوان یک هفته با کانون برپا می شود و آثاری از کلاس های کانون به معرض دید خانواده ها و دانش آموزان مدارس گذاشته می شود.

موسوی با اشاره به برنامه های ویژه ماه مبارک رمضان، گفت: هر ساله در ماه رمضان، برنامه ای با عنوان بهشتیان کوچک اجرا می شود که در این برنامه بچه های ۹ تا۱۷  سالبا گرفتن روزه در برنامه های دینی نظیر ختم قرآن و صلوات و کلاس های احکام و پرسش شرکت می کنند و در پایان مراسم با افطاری و شام پذیرایی می شوند.

ایمن سازی نسل جوان در مقابل هجمه های فرهنگی دشمن نیاز به سرمایه گذاری دارد

با شرایط فرهنگی که در حال حاضر در آن به سر می بریم، شرایطی که هر روز بیشتر از دیروز شاهد گرایش نسل جوان خود به سمت فرهنگ و افکار غرب هستیم مسلما تنها راه بازداشتن این نسل از گرایشات ناسالم و نادرست و جلوگیری از رواج فرهنگ و سبک زندگی غربی به جای فرهنگ غنی ایرانی اسلامی در بین خانواده ها و همچنین پیشگیری از ترویج سرگرمی های متضاد با فرهنگ ما، توجه بیشتر به مراکز تعلیم و تربیت است چرا که اگر تعلیمات اسلامی و دینی درنسل جوان ازهمان دوران طفولیت نهادینه شود می توان امیدوار بود که فرزندان این مرزو بوم در مقابل هجمه های فرهنگی دشمن نفوذناپذیر خواهند بود.

ایمن سازی نسل آینده ساز کشور در برابر هجمه های فرهنگی نیاز به سرمایه گذاری دارد. بنابراین اختصاص اعتبارات مورد نیاز برای فعالیت اینگونه مراکز به عنوان اماکن و محیط های موثر در تربیت سالم نسل جوان لازم و ضروری است.

سمیه بهارلویی

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر