شهرستان بهار

یک کارشناس اقتصادی :

ارتباط با کشورهای توسعه یافته یک طرفه بوده و به نفع آنهاست

شناسه خبر: ۹۱۵۸
 ارتباط با کشورهای توسعه یافته یک طرفه بوده و به نفع آنهاست

علی رسولی یکی از کارشناسان اقتصادی است که ارتباط با کشورهای توسعه یافته را بیش از آنکه به نفع ما باشد به نفع کشورهای توسعه یافته دانست و گفت: ارتباط با کشورهایی که اقتصاد پیشرفته ای دارند یک طرفه به نفع آنهاست چرا که ما نمی توانیم به آن کشورها صادراتی داشته باشیم و تنها کالاهای ضروری را می توانیم از آنها دریافت کنیم.

به گزارش نشاط شهر، یکی از مباحثی که این روزها صحبت از آن می شود چگونگی رشد اقتصادی کشور در شرایط ارتباط با سایر کشورها می باشد. در این باره گفتگویی با علی رسولی ،یکی از کارشناسان اقتصادی داشتیم. وی در گفتگو با خبرنگار ما وضعیت کنونی کشور را با وضعیت 8 سال جنگ مقایسه کرد و گفت: کشورها در شرایطی که حالت بحران دارند باز در این حالت هم می توانند با کشورهای دیگر ارتباط برقرار کنند و حتی در جنگ 8 ساله هم ارتباط های حداقلی با سایر کشورها داشتیم و می توانستیم نفتمان را به فروش برسانیم و هیچ گاه قطع ارتباط مطلق وجود ندارد.
رسولی به توانمندی کشور در تولید اشاره کرد و گفت: امکانات داخل کشور با توجه به شرایط آب و هوایی چهار فصل کشور بسیار بالاست و ما از نظر وجود کالاهای استراتژیک غنی هستیم و از نظر صنعتی هم تا جایی که بشود می توانیم گلیم خود را از آب بیرون بکشیم؛ اما این به معنای صددرصدی تولید کالاها در کشور نیست و کالاهای دیگر را که مورد نیاز کشور است با ارتباطات محدود و از روش های خاصی می توان تامین کرد.
این کارشناس اقتصادی به ارتباط با سایر کشورها اشاره کرد و گفت: نکته دیگری که در اینجا می توان به آن توجه کرد ارتباط با کشورهای کمتر توسعه یافته است. ارتباط با کشورهایی که اقتصاد پیشرفته ای دارند یک طرفه به نفع آنهاست چرا که ما نمی توانیم به آن کشورها صادراتی داشته باشیم و تنها کالاهای ضروری را می توانیم از آنها دریافت کنیم.
وی ادامه داد: یکی از راههایی که به جز تکیه به نفت بتوانیم تبادلاتی با کشورهای دیگر داشته باشیم این است که تولیدات داخلیمان را به کشورهایی که در سطح خودمان یا پایینتر از ما هستند صادر کنیم و از این طریق می توانیم ارز مورد نیاز خود را تامین کرده و از آن طریق اقلام مورد نیاز خود را از جامعه بین الملل خریداری کنیم.
رسولی مباحث مطرح شده از سوی برخی سیاسیون را نوعی فرافکنی دانست و گفت: اینکه بخواهیم توانمندی های خودمان را زیر سول ببریم و قدرت چانه زنی خود را در جامعه بین المللی پایین بیاوریم زیاد جالب نیست و این نوعی فرار رو به جلوست. در عین حال نیاز به ارتباط با دیگر کشورها داریم ولی نه در آن حد که بخواهیم دست و پای خودمان را گم کنیم و ندانیم که چه کنیم./ک

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر