شهرستان بهار

کفه سنگینتر فرهنگ از ورزش ، باعث بسته شدن درب زورخانه پوریای ولی بهار شد

شناسه خبر: ۹۱۶۲
کفه سنگینتر فرهنگ از ورزش ، باعث بسته شدن درب زورخانه پوریای ولی بهار شد

زورخانه پوریای ولی شهر بهار یکی از مکان های ورزشی قدیمی شهر بهار است که به دلیل برخی اختلافات داخلی بین فعالیت ورزشی و فرهنگی و سلب مسئولیت رئیس هیات بسته شده است

به گزارش نشاط شهر، زورخانه پوریای ولی شهرستان بهار یکی از قدیمی ترین مکان های ورزشی این شهر است و افرادی که علاقمند به ورزش باستانی هستند با متوسل شدن به نام مولای خود امیرالمومنین علی (ع) در این مکان به اجرای این ورزش باستانی می پردازند.

چندی است که فعالیت این زورخانه دچار مختل شده و به دلایل اختلاف در این مجموعه با نظر اداره ورزش و جوانان شهرستان درب این مجموعه بسته شده است.
از طرفی تعدادی از افراد با انتشار فیلم و عکس نوجوانان در پشت درب بسته زورخانه و قرائت زیارت عاشورا در پشت درب های بسته آن اعتراض خود را نشان دادند و اقدام به انتشار فیلم و عکس آن در شبکه های اجتماعی کردند که باعث ورود دستگاههای متولی به این امر شد.
با بالا گرفتن اختلافات اداره ورزش و جوانان تصمیم به برگزاری جلسه ای با حضور نمایندگان دو طرف، رئیس هیات باستانی استان، وکیل حقوق ورزشی، نماینده فرماندار، نماینده سپاه و معتمدین شهر گرفت؛ اما این جلسه نیز بی نتیجه مانده و دو طرف به توافق نرسیدند.
اختلاف به وجود آمده در این مجموعه ورزشی در خصوص انجام کارهای فرهنگی با نام هیات مذهبی در این مکان است که گویا روند کار این مجموعه را از ورزشی به فرهنگی تغییر داده و باعث اختلاف بین اعضای این مجموعه شده است به همین دلیل رئیس هیات باستانی از سمت خود استعفا داده و مسئولیت هر اتفاقی در این مکان را به اداره ورزش و جوانان واگذار کرده است به همین دلیل اداره ورزش و جوانان نیز تا تعیین تکلیف رئیس هیات اقدام به بستن درب این مکان کرده است.
در این باره گفتگویی با سید عبدالله مصطفوی رئیس هیات ورزش باستانی مستعفی داشتیم و جویای مطلب شدیم. وی در گفتگو با خبرنگار ما به قدمت بالای این زورخانه اشاره کرد و گفت: چند سال پیش با پیشنهاد جمعی از افراد اقدام به تشکیل یک هیات مذهبی کردیم و این هیات مذهبی در مکان زورخانه تشکیل شد و الان چند سال است که به فعالیت خود می پردازد و با استقبال جوانان و نوجوانان مواجه شده و کارهای فرهنگی مذهبی در آن انجام می شود.
مصطفوی ادامه داد: اما در این اواخر فعالیت این هیات زیاد شده و ماهیت مکان زورخانه پوریای ولی که در اصل برای انجام ورزش اختصاص داده شده به کنار رفته و بیشتر فرهنگی و مذهبی شده است، به طوریکه شاهد این هستیم که گاهی جوانان شب ها نیز در این مکان می مانند و خطرات زیادی از جمله گازگرفتگی و حریق یا هر اتفاقی ممکن است در این مکان پیش بیاید.
وی در ادامه گفت: ما منکر انجام کار فرهنگی و مذهبی نیستیم چرا که این از لحاظ فکری پشتوانه ای برای ورزش و جوانان ماست، اما این کار باید در چارچوب قانون باشد تا مشکلی پیش نیاید.
مصطفوی به وظیفه سنگین قبول مسئولیت هیات ورزشی و مشکل پیش آمده در ورزش کشتی اشاره کرد و گفت: کسی که ریاست هیات ورزشی را بر عهده دارد باید در برابر هر مسئله ای که پیش می آید جوابگو باشد، نمونه آن آقای ادیب در ورزش کشتی است که چند سال است درگیر چنین مسئله ای شده است.
وی در خصوص راهی برای حل اختلاف گفت: در نزدیکی زورخانه سه مسجد قرار دارد که با هیات امنای مسجد صحبت کرده ایم که این هیات من بعد در یکی از این مساجد مستقر شده و به ادامه فعالیت های خود بپردازد، اما اعضای این هیات مکانی کاملا در اختیار می خواهند.

در ادامه گفتگویی با یکی از ورزشکاران باستانی داشتیم . محمد سزا سلطانی از پیشکسوتان ورزش زورخانه ای است. او در این مورد گفت: هر مکانی را برای کار مشخصی ساخته اند، به طور مثال مسجد را برای عبادت و انجام امور مذهبی ساخته اند و درست نیست که ما بخواهیم برویم و در مسجد ورزش کنیم چون هر چیزی جایی دارد.
وی ادامه داد: انجام کار فرهنگی خوب است اما به شرط اینکه باعث ایجاد اختلاف نشود، ما نیز مخالف کار مذهبی و فرهنگی نیستیم اما این اواخر بین ورزش و کار مذهبی تناقض ایجاد شده بود و نمی شد اینها را از هم تفکیک کرد.
وی در ادامه به بیان برخی اختلافات پیش آمده پرداخت که از آن جمله می توان به شب مانی بعضی از اعضای هیات در زورخانه، استفاده از امکانات ، وسایل و تجهیزات زورخانه ، عدم نظافت و کمک های نقدی مردمی اشاره کرد.
سزاسلطانی در خصوص بسته بودن درب زورخانه گفت: من به نمایندگی از سایر ورزشکارانی که در این مکان به انجام ورزش باستانی می پردازند اعلام رضایت می کنم که چند وقتی درب این مکان بسته باشد تا تکلیف آن مشخص شود.
به گزارش خبرنگار ما، جوانان شهر بهار علاقه زیادی به دو مقوله ورزش و فعالیت در هیئات مذهبی دارند که هر دوی آن از محسنات می باشد، فعالیت فرهنگی ورزشی یک مجموعه یکی از مزیت های هر مجموعه ورزشی می تواند باشد که باید مورد توجه واقع شده که باعث سرخوردگی جوانان نشود.
آنچه که در مشکل زورخانه پوریای ولی دیده می شود، عدم مدیریت درست این مجموعه و نبود تعادل در بین دو مقوله فرهنگ و ورزش می باشد که ممکن است باعث تبعات بدی برای جوانان شود، از طرفی ممکن است باعث دلزدگی جوانان مذهبی از ورزش و از طرفی باعث دلخوری ورزشکاران از هیات مذهبی شود، که هر دوی آن مضر بوده و آسیب جدی به دنبال خواهد داشت.
به نظر می رسد متولیان امر باید با توجه و دقت بیشتری به این امر بپردازند و نگذارند اختلافات کوچک باعث اختلافات بزرگتر شود./ک

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • یاعلی مدد :
  در تاریخ ۵ بهمن ۹۸ ساعت ۰۰:۴۵
  سلام.
  ممنون بخاطر گزارش تون درباره ی بسته شدن زورخانه....
  اما انصاف میطلبه ک حرف طرف مقابل رو هم انعکاس بدید...
  از عدالت بدوره ک فقط حرف یک طرف اختلاف بیان بشه...
  درخواست و تقاضا دارم حتما با اون هیات و مجموعه فرهنگی هم مثل بالا مصاحبه و منشر کنید....
  با تشکر...
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر