شهرستان بهار

به مناسبت سالگرد رحلت شیخ محمد بهاری :

 شهر آنجاست که شیخ محمد بهاری در آن آرمیده است 

شناسه خبر: ۹۴۷۴
 شهر آنجاست که شیخ محمد بهاری در آن آرمیده است 

شیخ محمد بهاری عارف نامی و فقیهی نامدار است که در نهم ماه مبارک رمضان رحلت کرد و مقبره این مجتهد عادل در شهر بهار زیارتگاه بزرگان است. 

به گزارش نشاط شهر، نهم ماه مبارک رمضان سالروز وفات عارف نامی ، شیخ محمد بهاری است. مقبره این حکیم فرزانه در شهر بهار و در میان قبور شهدای گرانقدر انقلاب و دفاع مقدس، ملجا و پناهگاه بسیاری از درماندگان است. شیخ محمد بهاری در سال 1265 هجری قمری در شهر بهار و در خانواده ای مذهبی متولد شد. پدر او حاج میرزا محمد بهاری و از پیشروان علم و عرفان بود.

شیخ محمد بهاری هم دوره و هم درس شیخ محمد باقر بهاری بود

شیخ محمد بهاری به همراه شیخ محمد باقر بهاری هم دوره و هم درس بوده و در مکتب خانه بهار نزد ملاعباس علی خواندن و نوشتن و قرائت قرآن و احکام شرعی را فراگرفتند. شیخ محمد بهاری پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در همدان، برای ادامه تحصیل به بروجرد سفر می کند و نزد آیت الله حاج میرزا محمود بروجردی، پدر آیت الله العظمی آقا حسین بروجردی (ره) به فراگرفتن درس و علم می پردازد.

او در سن 32 سالگی پس از اخذ درجه اجتهاد، به زادگاه خود برمیگردد. وی مدت كوتاهی در بهار به ارشاد مردم میپردازد تا اینکه در سال 1297 هـ . ق، برای ادامه تحصیلات وارد حوزه علمیّه نجف اشرف می شود.

شیح محمد بهاری از شاگردان ممتاز ملا حسینقلی همدانی بود

وی در نجف از شاگردان ممتاز آخوند ملا حسینقلی همدانی بود. شیخ محمد بهاری در درس آخوند ملا حسینقلی شوندی درجزینی همدانی (متوفا: 1311 هـ . ق.) شركت میكرد و تا زمان وفات آن مرد وارسته از محضر پرفیضش بهرهمند میشود.

حاج شیخ محمّد بهاری در نجف دچار بیماری مزمن میشود و به سفارش پزشكان، به ایران بازمیگردد. مدتی در مشهد ماندگار میشود؛ امّا بدترشدن وضعیت جسمانیاش سبب بازگشت او به بهار میشود و تا پایان عمر در این شهر اقامت میگزیند و در نهم ماه مبارک رمضان 1325 هجری قمری روحش به لقاءالله می پیوندند.

مرقد منور این عارف نامی هم اکنون در شهر بهار و در میان بیش از 160 تن از شهیدان گلگون کفن انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و مدافع حریم اهل بیت زیارتگاه مردم است.

مرا در گورستان بهار و در میان شهدا دفن کنید

یكی از بزرگان نقل كرده است: اطرافیان بهاری در زمان حیاتش، به ایشان پیشنهاد میكنند بعد از رحلتش، جنازهاش را به نجف منتقل كنند و در آن جا به خاك بسپارند. ایشان با قاطعیت میگوید: مرا در گورستان شهر بهار دفن كنید.

چون میخواهم كنار شهیدان باشم. سالها بعد از رحلت این عارف نامی اطراف مقبره وی مملو از شهدا شد و هم اکنون آرامگاه وی زیارتگاه مردم از شهرهای مختلف كشور است.

حال اشخاص گرفتار و حاجتمند برای رفع گرفتاری و برآورده شدن حاجات خویش، به آستان مبارك این بزرگ مرد مشرف می شوند. مرحوم شیخ محمد جواد انصاری همدانی (ره) برای زیارت مزار شیخ محمد بهاری همیشه مسیر 19 کیلومتری همدان تا بهار با پای پیاده طی میکرد و معتقد بود بعد از قبر سلمان فارسی (ره) قبری را به نورانیت قبر شیخ بهاری ندیده است.

میرزا حسین نائینی در مورد عظمت شیخ محمد بهاری جمله معروفی دارد که در ورودی شهر بهار نیز نصب شده است. وی میفرماید: «شهر آن جاست که شیخ محمد بهاری خفته است»

انتهای پیام/ک

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر