شهرستان بهار

گزارشی از عملکرد کانون خادمیاران رضوی شهر بهار :

کمک ۱۵ میلیاردی بهاری ها منجر به کسب رتبه برتر خادمیاران رضوی بهار در مشهد شده است

شناسه خبر: ۹۶۵۵
 کمک ۱۵ میلیاردی بهاری ها منجر به کسب رتبه برتر خادمیاران رضوی بهار در مشهد شده است

مردم شهر بهار یکی از خیرترین مردم استان همدان هستند که میزان کمک های خیری این مردم به مراکز خیریه هر ساله گویای این مطلب است. 

به گزارش نشاط شهر، در این شهر علاوه بر مراکز دولتی خیریه همچون کمیته امداد و بهزیستی سایر مراکز خیریه مردمی همچون مرکز نیکوکاری، دارالایتام، آبشار عاطفه ها و کانون خادمیاران رضوی فعالیت دارند و با شناسایی محرومین به کمک آنها می شتابند.

کانون خادمیاران رضوی شهرستان بهار از جمله مراکز خیریه تازه تاسیس در بهار است که از سال ۹۶ تشکیل شد و از این تاریخ شروع به عضو گیری کرد که هم اکنون دارای ۴۵۰ عضو فعال است و به عنوان یکی از مراکز فعال خیریه در شهرستان و حتی استان شناخته می شود.

به مناسبت آغاز دهه کرامت گفتگویی با عبدالله رجبی مسئول کانون خادمیاران رضوی شهرستان بهار داشتیم و از اهم فعالیتهای این کانون در سال۹۸ جویا شدیم.

عبدالله رجبی اظهار داشت: کانون خادمیاران رضوی در چند بخش وقف و نذر ، اطعام ، محرویتزدایی، بهداشت، کارآفرینی ، ازدواج، مسکن و بهسازی، خدمات رسانی و اردوهای جهادی فعال است که هر یک از این بخش ها بودجه خاص خود را با توجه به وقف و نذر خیرین در اختیار گرفته و پس از شناسایی نیازمندان به آنها کمک می شود.

رجبی میزان هزینه کرد کانون خادمیاران رضوی در سال ۹۸ را یک میلیارد و ۵۱۷ میلیون تومان برشمرد و افزود: عمده این هزینه ها از کمک های خیرین است که در بخش های مختلف هزینه می شود.

وی ادامه داد: در اعزام زیارت اولی ها به مشهد مقدس ۲۷ میلیون تومان با اعزام سه کاروان با تعداد ۱۳۵ نفر و در اطعام محرومین و مستضعفین ۵۷ میلیون و ۹۷۵ هزار تومان و همچنین در زمینه عیادت و دلجویی از بیماران لاعلاج و سرطانی ۵۱ میلیون تومان جهت درمان و دارو و عمل جراحی در سال گذشته هزینه شد.

رجبی همچنین گفت: در بحث تهیه جهیزیه ۱۲۸ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان در تهیه سبد کالا ۳۲۶ میلیون و ۸۹۷ هزار تومان صرف شد که سبدهای غذایی سال قبل در ۸ مرحله به خانواده های نیازمند از ۴۰۰ تا ۵۵۰ خانوار اختصاص یافت.

مسئول کانون خادمی گفت: کمک نقدی بلاعوض به نیازمندان ۱۶ میلیون و ۹۶۵ هزار تومان، در بحث بهداشت ۲۶ میلیون و ۱۳۴ هزار تومان، در انجام امور فرهنگی همچون شهادت امام رضا، دهه کرامت و ایام خاص همچون ایام محرم ۱۰۷ میلیون و ۳۰۳ هزار تومان هزینه شد.

رجبی همچنین از تخصیص ۲۵۰ میلیون تومان وام چهار درصد ۳ تا ۵ میلیونی به خانواده های نیازمند سال گذشته خبر داد و در ادامه با اشاره به برنامه های فرهنگی و آموزشی توسط خادمیاران رضوی گفت: در سال گذشته صد ساعت کلاس آموزشی در مناطق محروم در اردوهای فرهنگی و جهادی با کارشناسان مختلف در روستاها و مسکن مهر شهر بهار داشتیم که در هر کلاس از ۲۰۰ تا ۴۵۰ نفر شرکت کردند و اغلب مخاطبین این کلاسها کودکان، خانم ها و نوجوانان بودند.

برای نیازمندان ایجاد شغل می کنیم اما بازار فروش ندارند وی میزان کمک های نقدی مردم به کانون خادمیاران رضوی را ۳۶۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برشمرد و گفت: هم اکنون ۴۵۰ نفر خیر داریم که به صورت ثابت و دائمی به کانون کمک می کنند که از این بین ۲۵۰ نفر عضو فعال بوده و دارای پرونده ثبت شده در کانون خادمیاران و مشهد هستند.

مسئول کانون خادمیاران رضوی شهرستان بهار بخش اشتغال و کارآفرینی را از مهمترین قسمت های کانون عنوان کرد و گفت: در این بخش ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در جهت اشتغالزایی محرومین در رشتههای مختلف هزینه شده است به طوریکه در شهرک صنعتی در مشاغل مختلفی همچون نقاشی روی سفال، ریخته گری و در بخش مشاغل خانگی مشاغلی مثل پخت نان خانگی، گرده پزی، رشته بری، خیاطی و مشاغل کوتاه مدتی همچون چیدن زعفران و گل محمدی نیروی کار از بین محرومین برای اشتغال معرفی شده اند.

رجبی در بحث مسکن و نوسازی گفت: سال گذشته ۲ خانه ۵ حمام و دستشویی و ۳ ایزوگام خانه نیازمند به همت کانون انجام شد که جمعاً ۱۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هزینه در برداشت. وی هزینه اختصاص یافته به اردوهای جهادی را سه میلیون تومان برشمرد که به صورت هفتگی خادمیاران در روستاهای محروم حضور یافته و به کمک نیازمندان می روند.

در سال ۹۸ یک میلیارد و ۵۱۷ میلیون تومان هزینه کردیم وی کانون خادمیاران رضوی شهرستان بهار را در جذب نذورات و گستره فعالیت ها دارای مقام اول در استان عنوان کرد و گفت: این کانون در کل کشور در جمع رتبههای برتر در جذب نذورات قرار دارد به طوری که در سه ماه اول امسال ۴۴۵ میلیون تومان از خیرین برای کمک به نیازمندان جذب کرده ایم که جذب یک میلیاردو ۵۱۷ میلیون تومان کمک مردمی در یک سال رقم بسیار بالایی بوده و نشان دهنده خیر بودن مردم این شهر است.

وی در خصوص امکان موازیکاری آستان قدس با سایر مراکز خیریه شهر بهار گفت: با همکاری سایر مراکز خیریه همچون آبشار عاطفه ها، دارالایتام، بسیج، مرکز نیکوکاری و کمیته امداد تمامی افراد تحت پوشش احصاء شده تا احیاناً موازی کاری در امر کمک رسانی صورت نگیرد.

از هر پنج خانواده یکی تحت پوشش مراکز حمایتی است وی با اشاره به اینکه در شهر بهار هزار خانوار تحت پوشش وجود دارد گفت: با توجه به تعداد خانوار شهرستان بهار که حدودا ۵۰۰۰ خانوار است می بینیم که از هر پنج خانواده یکی تحت پوشش مراکز خیریه است و با توجه به شرایط اقتصادی کنونی این جای تاسف است.

رجبی با تاکید بر فعالیت کانون کارآفرینی گفت: ما به دنبال این هستیم که نیازمندان را به حوزه اشتغال هدایت کنیم تا از کمک خیرین بی نیاز شده و خود بتوانند درآمد خود را از طریق اشتغال کسب کنند و در این باره نیز قدم هایی برای ایجاد مشاغل خانگی همچون پخت نان محلی، رشته بری، خیاطی، فرشبافی و غیره برداشته شده اما مهمترین مشکل ما در اینجا مشکل بازار فروش است و این نیازمند کمک مراکز دولتی و بازرگانی است که به کمک این افراد بیایند تا بتوانیم محصولات تولیدی این افراد را به فروش برسانیم.

در ادامه گفتگویی با مهدی رجبی مسئول فرهنگی کانون خادمیاران رضوی داشتیم. وی به برنامههای دهه کرامت با رعایت پروتکل های بهداشت اشاره کرد و گفت: امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا موفق به برگزاری جشن نشدیم اما برنامه هایی را تدارک دیده ایم که از آن جمله میتوان به نصب حدود ۱۰۰ پرچم امام رضا با همکاری شهرداری در سطح شهر بهار اشاره کرد.

۳۵۰ سبد غدایی در شب میلاد امام رضا توزیع می شود وی ادامه داد: به مناسبت دهه کرامت ۲۰ مورد کمک هزینه جهیزیه به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان، اهدای ۱۲ دست لباس کامل نوزاد به بیمارستان آیت الله بهاری و هدیه آن به مادران نیازمند، ذبح ۴ قربانی و توزیع ۳۵۰ سبد غذایی شامل گوشت، ماکارونی، برنج و روغن در روز تولد امام رضا انجام خواهد شد.

وی حضور خادمیاران رضوی با پرچم امام رضا در روز ولادت امام رضا در سطح شهر و تجلیل از خیرین و خادمیاران در رزمایش کمک مومنانه را از دیگر فعالیت های کانون خادمیاران بر شمرد و اظهار داشت: حضور خادمیاران در شهر لالجین و در منزل مرحوم گودرزی که هفته گذشته پنج عضو بدنش را اهدا کرد و دلجویی از این خانواده از دیگر برنامه های ما در این هفته است.

وی همچنین گفت: در یک روز از این هفته سه تن از خادمیاران پزشک ما ویزیت رایگان خواهند داشت و همچنین مسابقاتی در فضای مجازی شهر لالجین صالح آباد و شهر بهار برگزار خواهد شد تا فضای مجازی شهر ما نیز آکنده است عطر و بوی رضوی شود.

کمک خادمیاران شامل گدایان بی نیاز نمی شود فاطمه قروه ای یکی دیگر از اعضای این کانون که مسئولیت شناسایی و توزیع بسته های غذایی بین محرومین و نیازمندان را برعهده دارد در خصوص نحوه توزیع بسته های سبد غذایی بین نیازمندان گفت: ما در هر محله تعداد ۲۰ الی ۲۵ نفر رابط داریم که چند روز مانده به توزیع بسته های غذایی بسته ها تهیه و به منزل رابطین منتقل می شود و این افراد بعد از نماز مغرب و با تاریکی هوا اقدام به توزیع بسته های غذایی میکنند تا آبروی خانواده های نیازمند در توزیع بسته ها حفظ شود.

قروه ای در مورد شناسایی افراد نیازمند گفت: با توجه به سابقه چند ساله فعالیت مذهبی و قرآنی که در شهر بهار دارم ارتباط خوبی با خانم های معتمد و مجلسی محلات برقرار کرده ام و با کمک رابطین همه نیازمندان را در محلات به طور کامل شناسایی می کنیم تا کمک خیرین به دست آنها برسد.

وی در مورد برخی افراد که گاهی در سطح شهر اقدام به گدایی می کنند گفت: اکثر خانواده های نیازمند آبرودار بوده و اقدام به گدایی نمی کنند و افرادی که دست به این کار می زنند، گدایی را شغلی برای خود کرده اند که هیچ یک از بهار نبوده بلکه از حاشیه شهر همدان و برخی روستاها هستند.

وی ادامه داد: در چند مورد که چنین فردی را در مساجد و سطح شهر مشاهده کردیم با تعقیب یکی از این افراد به منزلی دو طبقه در یکی از مناطق همدان رسیدیم که با سوء استفاده از نیت خیر همشهریان اقدام به گدایی می کرد و همینطور موردی بود که با پارک پژو ۴۰۵ خود در کنار مسجد با سر و وضع ژولیده اقدام به گدایی در مسجد کرده و بعد از نماز باز هم سوار بر ماشین شخصیش محل را ترک کرد، مطمئنا چنین افرادی تحت پوشش کانون قرار نخواهند گرفت و کمک ما تنها شامل حال خانواده های نیازمند آبرودار خواهد شد.

انتهای پیام/ک

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • دریا :
  در تاریخ ۴ تیر ۹۹ ساعت ۲۳:۰۸
  سلام چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.وقتی شهر بهار و مناطق اطرافش پر از مردم نیازمنده چه دلیلی داره سود و سرمایه ای که از فروش آبهای زیرزمنی که حق مسلم همه مردمه صرف جایی کنن که سرمایه مازاد داره.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر