شهرستان بهار

مدیر کل صداو سیمای مرکز همدان :

برنامه ترکی زبان مثبت بهار به همت هنرمندان بهار تولید شود ما در شبکه استانی پخش خواهیم کرد/ سریال عاقبت کار در لالجین ساخته می شود

شناسه خبر: ۹۸۹۹
  برنامه ترکی زبان مثبت بهار به همت هنرمندان بهار تولید شود ما در شبکه استانی پخش خواهیم کرد/ سریال عاقبت کار در لالجین ساخته می شود

در نشست مدیر کل صدا و سیمای مرکز همدان با فعالین اجتماعی و برخی از مسئولین بر توجه ویژه به زبان و گویش ترکی در برنامه های شبکه استانی تاکید شد و مدیرکل صدا و سیمای مرکز استان قول پخش برنامه تولیدی هنرمندان بهار با زبان و گویش ترکی را به صورت هفتگی به مردم بهار داد.

به گزارش نشاط شهر نشست مدیرکل صدا و سیمای استان همدان و هیئت همراه عصر روز گذشته با اعضای شورا، شهردار ، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد و فرماندار بهار ،اعضای مجمع جوانان و تعدادی از فعالان فرهنگی اجتماعی شهر بهار به همت اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار در سالن جلسات شهرداری بهار برگزار شد.

در این نشست هر یک از اعضای حاضر به بیان انتقادها و پیشنهادهایی در برنامه های صداوسیمای مرکز همدان پرداختند.

کمبود برنامه های صدا و سیمای همدان به زبان ترکی یکی از مسائلی بود که اکثر اعضا بر آن تاکید داشتند و با نام بردن از شهرستانهایی مانند بهار، کبودراهنگ، رزن و برخی روستاهای اطراف تویسرکان، ملایر و همدان گویش اکثریت مردم استان به خصوص شمال استان را ترکی برشمرده و خواستار توجه ویژه به این گویش در صدا و سیمای مرکز استان داشتند.

از رفتار و نگاهی تحقیرآمیز به گویش های محلی همچون ترکی در سریالهای صدا و سیما که در آن همواره افرادی که زیردست هستند دارای گویش ترکی بوده و همواره صاحب منسبان فارس هستند انتقاد شد.

همچنین استفاده ابزاری از هنرمندان در صدا و سیما و دیده نشدن دیگر هنرمندان، تولید محتوای هیئات مذهبی و عدم پخش این برنامه ها، توجه به فرهنگ و آداب و رسوم مردم بهار، تهیه گزارش های خبری از مشکلات، ظرفیت ها،محصولات خاص شهرستان، جشنواره ها و اماکن منحصربفرد در برنامه های صدا و سیما در دیگر مواردی بود که در این نشست مطرح شد.

دکتر مهدی دهقان نیری، مدیرکل صدا و سیمای استان در این نشست به برخی سوالات پاسخ داد و اظهار داشت: در شبکه استانی ۲۳ الی ۲۴ نفر بهاری داریم که همه دغدغه بهاری ها را دارند و هرازگاهی پیشنهاداتی در این زمینه ارائه می دهند، که از آن جمله می توان به ساخت مستند استاد غلامرضا بهاری شاعر شهر بهار و شهید سید میلاد مصطفوی اشاره کرد و هم اکنون کار از مستندسازی فراتر رفته و قرار است سریال عاقبت کار در لالجین ساخته شود که ظرفیت شهرستان بهار در آن دیده خواهد شد.

دهقان نیری افزود: شبکه استانی زبان گویای تک تک شهرستانهاست و روی همه این ظرفیت ها کار شده به غیر از زبان ترکی؛ چراکه ما موظفیم به زبان غالب مردم برنامه سازی کنیم درصورتی که طبق آمار ۲۳ درصد جمعیت استان ترک زبانند و طبق ضوابطی که از بالا به ما می رسد ما نیز مکلفیم که همه برنامه ها را به شکل زبان غالب بسازیم، اگر اکثریت مردم ترک زبان بودند کار ما راحتتر بود و مثل برخی از شبکه های استانی به زبان غالب برنامه می ساختیم و مخاطبین بیشتری هم داشتیم.

وی در خصوص برخی برنامه ها با گویش ترکی افزود: ما مدت دو سال است که به دنبال راه اندازی یک بخش خبری به زبان ترکی هستیم و به زودی در حوزه رادیو برنامه ترک زبانان را راه اندازی خواهیم کرد.

وی در پی پیشنهادات ارائه شده در استفاده از ظرفیت هنرمندان شهرستان پیشنهاد تولید و ضبط برنامه مختص شهرستان بهار با نام مثبت بهار با استفاده از ظرفیت هنرمندان ، ادبا و متخصصین بهار را داد و قول پخش این برنامه را به صورت هفتگی از شبکه استانی داد و افزود: ما از برنامه شهرستان ها استقبال می کنیم و به جای اینکه مجبور به پخش تکراری فیلم سینمایی شویم به جای آن از تولیدات شهرستان ها استفاده می کنیم.نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر