شهرستان بهار

ناقلان بی علامت کرونا ترسناک تر از متوفیان کرونایی هستند

شناسه خبر: ۹۹۳۵
ناقلان بی علامت کرونا ترسناک تر از متوفیان کرونایی هستند

کرونا هر روز بیش از گذشته در حال قدرت نمایی است و هر روز خبر فوت اقوام دور و نزدیک، آشنایان و همشهریان بر اثر ابتلا به کرونا ما را بیش از پیش اندوهگین کرده و زنگ خطر را برای ما به صدا درمی آورد.

به گزارش نشاط شهر طی روزهای گذشته ممنوعیت چاپ اعلامیه ترحیم در بهار به خبر یک این شهرستان بدل شد و زنگ خطر را برای چندمین بار برای مردم این شهر به صدا درآورد، همچنین شهرداری لالجین طی اطلاعیه ای از مسدود شدن باغ رضوان و گلزار شهدای این شهر به روی مردم خبر داد و اعلام کرد که در روزهای پنجشنبه و جمعه درب این مکان به روی مردم بسته خواهد بود.

از روزهای اول شیوع بیماری در کشور، محل تجمع افراد، مهمترین مکان برای گسترش بیماری اعلام شد و به هر شکل ممکن سعی شد که از به وجود آمدن اجتماع جلوگیری شود.

مجالس عروسی و عزا از مهمترین اماکن شیوع بیماری است که دولت با اعمال محدودیت هایی در تالارهای پذیرایی سعی کرده که از برگزاری این گونه مجالس جلوگیری کند و در چند ماه اخیر مردم خود به این امر واقف بوده، مراسم عروسی را بسیار محدود کرده و مراسم ختم عزیزانشان را تنها به برگزاری تشییع جنازه و خاکسپاری محدود کرده اند، که همین مسئله نیز باعث اجتماع مردم میشد و بنا بر تصمیم ستاد مقابله با کرونا برای جلوگیری از این مسئله ممنوعیت چاپ اعلامیه ترحیم در دستور کار قرار گرفت.

درباره این موضوع گفتگویی با چند تن از اهالی بهار داشتیم. یکی از شهروندان عدم چاپ و انتشار اعلامیه ترحیم را تصمیمی عجولانه دانست و گفت: این تصمیم درستی نیست، حالا ما از کجا باید از مرگ عزیزانمان مطلع شویم، به جای این کار باید درج تاریخ و ساعت خاکسپاری و تشییع جنازه در اعلامیه ترحیم ممنوع میشد.

یکی دیگر از شهروندان خواستار تعطیلی باغ بهشت بهار شد و گفت: به دلیل شیوع بیماری کرونا، قبل از هر کار اولویت با تعطیل کردن گورستان در شهر بهار است، چرا که شاهدیم در همدان و دیگر شهرها بهشت زهرا را تعطیل کرده اند، ما هم از مسئولین درخواست میکنیم در روزهای پنج شنبه باغ بهشت را تعطیل کنند چون عده ای رعایت نمیکنند و باعث انتقال بیماری به دیگران می شوند.

یکی دیگر از شهروندان نیز خواستار اعمال محدودیتهایی جهت ورود تجمعی افراد در محوطه گلزارشهدا شد و گفت: با توجه به اینکه این مزار اموات دقیقا در وسط شهر قرار دارد و به تازگی تمام اموات کرونایی نیز همانجا دفن می شود.

خود عامل مهمی در کرونایی شدن افراد دیگر خواهد بود، لازم است که مسئولین به این مسئله توجه ویژه داشته باشند.

در این باره گفتگویی با مدیر شبکه بهداشت شهرستان بهار داشتیم. دکتر محمد به نشان درباره دفن اموات کرونایی در کنار باقی اموات و احتمال انتقال بیماری به دیگران گفت: فردی که بر اثر بیماری کرونا فوت شده با رعایت تمام اصول بهداشتی دفن می شود و احتمال انتقال بیماری از جنازه بی تحرک بسیار کم است، ترس ما از بیماران کرونایی ناقل است که ممکن است بدون علامت بیماری را به دیگران انتقال دهند.

به نشان ادامه داد: دلیل توصیه ما به عدم شرکت در تشییع جنازه و خاکسپاری احتمال انتقال بیماری از متوفای کرونایی نیست، بلکه احتمال انتقال بیماری در اجتماع افراد است.

وی خاکسپاری متوفیان کرونایی در کنار دیگر اموات را بی خطر اعلام کرد و گفت: تصور غلطی در بین مردم رایج شده که متوفای کرونایی ممکن است باعث گسترش بیماری پس از دفن شود، در صورتی که چنین تصوری کاملا غلط بوده و ما بیشتر از آن باید از ناقلان بدون علامت کرونایی واهمه داشته باشیم.

یکی از رسوم قدیمی ما ایرانی ها و خصوصا مردم شهرستان بهار زیارت اهل قبور در روز پنجشنبه است، به طوریکه دو ساعت قبل از غروب روز پنجشنبه با انبوهی از جمعیت در این مکان مواجه می شویم، با توجه به اینکه این روزها تعداد فوتی ها بر اثر بیماری کرونا نیز افزایش یافته به همان میزان تعداد زائران اهل قبور هم زیاد شده است، لذا محدودیت در آرامستانها می تواند در کمتر کردن تجمعات کمک شایانی کند.

انتهای پیام/

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر