سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری نشاط شهر

تاریخ انتشار: 1400/6/24 16:19:30
صنف لوازم التحریر در آستانه ورشکستگی هستند

درخواست بازگشت فروش کتاب به صحافخانه

صنف لوازم‌التحریر همدان درحالی دومین سال رکود خود را پشت سر می‌گذارد که به اعتقاد فعالان این بخش اگر دولت به داد فعالان این بخش نرسد ورشکستگی در یک قدمی آنهاست و اشتغال این بخش از بین می‌رود.

شناسه خبر: 11677

به گزارش نشاط شهر به نقل از همدان پیام ، هر سال نیمه دوم شهریورماه که از راه می‌رسید بازار حال‌وهوای دیگری به خود می‌گرفت و حضور دانش‌آموزان به همراه والدین خود در بازار بخصوص بازار لوازم‌التحریر و پوشاک بیش از همیشه مشهود بود.
2 سال است ویروس کرونا وارد زندگی مردم شده و به نوعی همه با آن درگیر هستیم اوضاع متفاوت است؛ چراکه این ویروس هم به لحاظ روانی و هم به لحاظ اقتصادی بر روی زندگی ما اثر گذاشته است.
ویروس کرونا هنوز در کشور جولان می‌دهد و امسال هم مدارس همچون سال گذشته به‌صورت آنلاین و مجازی برگزار می‌شود که به همین دلیل خانواده‌ها آنقدری که باید برای خرید لوازم‌التحریر دانش‌آموزان هزینه نمی‌کنند و شهریورماهی که هرسال پر از رونق برای صنف لوازم‌التحریر بود هم سال گذشته و هم امسال با رکود مواجه شده است، البته ناگفته نماند که افزایش قیمت‌ها نیز در این تصمیم‌گیری از سوی والدین بی‌تأثیر نبوده چراکه با گران شدن اقلام و کالاها و لوازم‌التحریر توان خرید مردم نیز کاهش یافته است.
بررسی وضعیت فعالان این صنف خبرنگار بازار را بر آن داشت تا با حضور در راسته صحافی‌خانه بازار همدان به گفت‌وگو با تعدادی از فروشندگان لوازم‌التحریر بپردازد.
یکی از فروشندگان لوازم‌التحریر در بازار همدان با بیان اینکه ویروس کرونا فروش ما را در یک سال اخیر تقریباً از نصف هم کمتر کرده است، گفت: البته باید عنوان کنم که میانگین قیمت اجناس هم تا ۸۰ درصد افزایش یافته است.
مرتضی امیری با بیان اینکه بخش عمده‌ای از علت کاهش‌ یافتن فروش ما به ویروس کرونا مربوط است، اما افزایش قیمت‌ها نیز بی‌تأثیر نبوده است به موضوع فروش کتاب مدارس که سال‌های گذشته توسط این صنف انجام می‌شد نیز اشاره کرد و افزود: در سال‌های گذشته فروش کتاب مدارس را انجام می‌دادیم، اما از 2 سال گذشته این امتیاز از صنف لوازم‌التحریرفروشی گرفته شد که این موضوع نیز در کاهش فروش لوازم‌التحریر مؤثر بوده است.
یکی دیگر از فروشندگان این راسته‌بازار نیز با بیان اینکه کتاب‌های دانش‌آموزی توسط آموزش‌وپرورش در مدارس توزیع می‌شود، گفت: نشر کتاب ثبت‌نام انجام می‌دهد و کتاب را به دانش‌آموزان تحویل می‌دهد.
حسینی با بیان اینکه والدین در مراجعه به بازار برای خرید لوازم‌التحریر اقلام ضروری مانند مداد، پاک‌کن، دفتر و خودکار و مواردی از این دست را خریداری می‌کنند، افزود: سود لوازم‌التحریرفروشی در فروش اقلام مرتبط با مدرسه از جمله جامدادی و قمقمه و این گونه وسایل است که به حضور دانش‌آموز در مدرسه مرتبط می‌شود و با تعطیل شدن مدارس عملاً سود این بخش را از دست داده‌ایم.
وی با بیان اینکه افزایش قیمت‌ها هم قابل‌توجه بوده و از سال 1397 نرخ‌ها رو به افزایش رفته است، گفت: کلی‌فروشی‌ها به دلیل نبود اجناس و تحریم‌ها و کمبود جنس در بازار گران‌تر کالا را خریداری و به خرده‌فروشی‌ها تحویل داده‌اند.
یکی دیگر از فروشندگان نیز با بیان اینکه آنلاین شدن آموزش‌ها محاسن خود را دارد، اما معایبی نیز به همراه دارد که از جمله آن متضرر شدن صنف لوازم‌التحریرفروشی است، افزود: والدین تنها لوازم مصرفی را خریداری می‌کنند.
توصیفی افزایش قیمت‌ها در 2 سال گذشته را هر سال ۳۰ تا ۴۰ درصد عنوان کرد و با بیان اینکه امسال بیشتر اجناس خارجی گران‌تر شده‌اند و اجناس داخلی چندان تغییر قیمتی نداشته‌اند ضمن اینکه اجناس قدیمی هم هنوز در انبارهاست، گفت: متأسفانه چک‌های مانده و فروش کم به دغدغه اصلی ما تبدیل شده است.
وی با بیان اینکه اوضاع کسب‌وکار ما ماه‌هاست رضایت‌بخش نیست و برخی همکاران ناچار به تغییر شغلشان شده‌اند، افزود: اگر مالک مغازه نبودم و ناچار می‌شدم هر ماه اجاره‌بهای مغازه را بپردازم به‌طورحتم تا الان یا تغییر شغل داده بودم یا به‌طور کامل بیکار می‌شدم.
رئیس اتحادیه لوازم‌تحریر همدان هم از رکود کامل بازار لوازم‌التحریر خبر داد و گفت: به خاطر شرایط شیوع کرونا و آموزش مجازی در مدارس لوازم‌التحریرفروشان متضرر شده و بازار آنها در رکود کامل بسر می‌برد.
عباس ستاره با اشاره به اینکه حتی برخی اجناس نیز از سال گذشته مانده است، بیان‌کرد: برخی انبارهای نوشت‌افزار پر است و به علت نبود تقاضا امسال واردات به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه هرساله این موقع از سال صنف لوازم‌التحریر بیشترین فروش سال خود را تجربه می‌کرد، ولی 2 سال است که بازار این صنف به دلیل کرونا و تعطیلی مدارس راکد است؛ گفت: حتی فروش کتابی که حق مسلم کتاب‌فروش‌ها بوده را به راحتی از او گرفتند و هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای هم ندارند و در جلسه مجازی‌ که با سازمان پژوهش داشتیم تمامی شرایط آنها را گرچه به حق نبود پذیرفتیم، ولی باز هم اتفاقی نیفتاد.
  اگر فروش کتاب را مجدد به ما واگذار کنند ۷۰درصد مشکلات حل می‌شود
رئیس اتحادیه صنف لوازم‌التحریر همدان، همچنین با اشاره به افزایش قیمت لوازم‌التحریر نسبت به سال گذشته افزود: اگر فروش کتاب را مجدد به ما واگذار کنند، ۷۰ درصد مشکلات حل می‌شود.
ستاره درخصوص مشمول مالیات شدن صنف لوازم‌التحریرفروشان نیز گفت: زمانی که عرضه کتاب درسی بر عهده بازار لواز‌م‌التحریر بود کتاب‌فروشان از پرداخت مالیات معاف بودند، اما با طرح توزیع کتاب به صورت ثبت‌نام رایانه‌ای، مالیات به این بازار افزوده شد.
به هرحال مدتی است که به علت کرونا خبری از صدای زنگ مدرسه و شور و شوق و هیاهوی دانش‌آموزان در مدرسه نیست، سکوتی که آزاردهنده بوده و شور و شوق بچه‌ها و رونق صنفی که وابسته به باز شدن مدارس است را کم کرده است.
هنوز مشخص نیست تا چه زمانی با کرونا خواهیم بود و چه زمانی مدارس باز می‌شود، اما آنچه مسلم است اینکه صنف لوازم‌التحریر با رکود جدی مواجه شده و نیازمند توجه و حمایت مردم و دولت است.

 

 

 

انتهای پیام/ص


ارسال نظرات

*نشاط شهر هیچ مسئولیتی نسبت به نظرات ندارد و نمایش نظرات دلیلی بر تائید یا رد آنها نیست

* در نظرات ارسالی دقت شود که در آن توهین و افترا به اشخاص نسبت داده نشود.

* نظراتی که مغایر با اصول نظام جمهوری اسلامی باشد نمایش داده نمی شود.

نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
گوناگون