سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری نشاط شهر

آخر هفته گذشته انتشار کلیپهایی از برگزاری مراسم عروسی مختلط در یکی از تالارهای شهر بهار در اینستاگرام باعث حساسیت مردم نسبت به آن شد و واکنش های بسیاری را در شبکه های مجازی و حقیقی به دنبال داشت به طوریکه امام جمعه شهر بهار در خطبه نماز جمعه آن را محکوم کرد و تقاضای رسیدگی مراجع قضایی به قبح شکنی رخ داده در دیار آیت الله بهاری را داشت.

شناسه خبر: 12243

گروه - مرضیه کریمی رادپور : صبح روز جمعه که قرار بود راهپیمایی در حمایت از مردم یمن برگزار شود در اطلاعیه ای فوری در دعوت از مردم به برگزاری راهپیمایی بعد از نماز جمعه قید اعتراض به قبح شکنی آشکار و برگزاری مراسم عروسی مختلط در مکان عمومی افزوده شد که این امر بازتاب های مختلفی را در فضای مجازی به دنبال داشت.

 

در این رابطه سرهنگ بزرگعلی نوری نیز طی مصاحبه با خبرنگاران به تشریح قضایا پرداخته و اعلام کرد که چند روز قبل از برگزاری این مراسم در خصوص نحوه برگزاری مراسم در مکان عمومی تذکراتی به بانیان مراسم داده شد، اما درحین برگزاری مراسم به محض اطلاع، مامورین درمحل حاضر و ضمن تذکر، با هماهنگی دادستان برخورد لازم صورت گرفت و  تالار نیز پلمب شد.

 

صبح امروز نیز مدیریت تالار قصر طلایی در پیامی از اینکه باعث تکدر خاطر مردم شهر بهار و مسئولین شدند عذرخواهی کرد.

 

اما بازتاب این اتفاق در فضای مجازی و نحوه برخورد با آن دارای ابعاد گوناگونی بود، عده ای برگزاری چنین مراسمی را در رسوم کرد امری طبیعی قلمداد کرده و برخورد با آن را حساسیت بیش از حد دانسته و عده ای آن را ترویج بی غیرتی و بی بند وباری در شهر مذهبی بهار دانستند، عده ای نیز این مسئله را به  مشکلات اقتصادی کشور و دزدی و اختلاس ربط داده و تقاضای راهپیمایی در اعتراض به آن را داشتند.

 

آزادی عقاید و نحوه رفتار و پوشش و رسوم حق همه افراد یک جامعه است و هر کسی می تواند در منزل شخصی و در حریم شخصی خود هر طور میخواهد رفتار کند، اما وقتی چنین مراسمی در یک مکان عمومی برگزار شود، این مراسم دیگر جنبه شخصی نداشته و همه عموم آن جامعه را درگیر خود خواهد کرد.

 

در مورد رفتارهای نادرست در مراسم عروسی به کرات  الگوهای هنجار شکن من جمله رسم غلط و آزار دهنده عروس گردانی، آتش بازی نیمه شب که تداعی کننده حمله دشمن در یک نیمه شب آرام است و یا مزاحمت ارکسترها تا ساعات دو به بعد شبها را می توان نام برد. 

 

انتظار عموم مردم این است که با این موارد هم برخورد شود، چرا که هنجار شکنی ، هنجار شکنی است و نباید در مورد آن تبعیض آمیز برخورد کرد.

 

از سویی همه کاملا واقفیم که رسم عزیزان کرد چه بخواهیم و چه نخواهیم به آن شکلی است که در تالار بهار برگزار شد، بدون شک یا خودمان یا آشنایان ما حداقل یک باری در مراسم کردها  شرکت کرده ایم و این رسم همیشگی مراسم کردهاست‌ اما مسئله اینجاست که این عزیزان رسمشان را در جای درستی اجرا نکردند و بازتاب برخورد با آن تبعات و حواشی بسیاری برای شهر و شهروندان بهاری به دنبال داشت.

 

شهر بهار یک شهر مذهبی است و مردم این شهر خاطره کفن پوشی های پدران و پدربزرگانمان را هنوز از یاد نبرده اند، لذا حساسیت مردم نسبت به برگزاری مراسم عروسی مختلط در چنین فضایی امری دور از انتظار نبود، اما متاسفانه یا خوشبختانه ورود فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در زندگی روزمره ما تاثیر بسیاری گذاشته و دنیا را به یک دهکده جهانی تبدیل کرده و فرهنگ قومیت های مختلف را به یکدیگر نزدیک کرده است، از این رو مشاهده برخی مراسم ها اگر چه خلاف شرع باشد در بعضی از اقوام برای مردم عادی شده و برخورد بسیار خشن و سختگیرانه با آن ممکن است نه تنها اثر مثبتی نداشته که برعکس عمل کرده و باعث انزجار تعداد دیگری از افراد شود.

 

در زمان کنونی که مسائل فرهنگی جامعه ما از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی تغذیه می شود و بیشترین افراد جامعه را دچار عادی انگاری کرده و هر شخصی آزادانه می تواند اظهار نظر کرده و عقاید خود را بیان کند، پرهیز از افراط و تفریط در مسائل فرهنگی از نکات قابل توجهی است که باید بیش از پیش به آن توجه شود و برخورد نرم با مسائل در زمانی که در جنگ نرم به سر می‌بریم نکته قابل توجه هم اکنون ماست.

 

همانگونه که دشمن با جنگ نرم به محافل خصوصی ما رسوخ کرده بنیان خانواده را مورد هدف قرار داده به گونه ای که عده ای بدون هیچ نگرانی تصاویر محافل خصوصی خود از جمله رقص و پایکوبی مختلط خانوادگی  را به صورت زنده در فضای مجازی منتشر می کنند  به همان شکل برخورد خشن با اینگونه مسائل می تواند جامعه روحانیت و مذهبیون ما را مورد هجمه و هدف قرار دهد، جایگاه روحانیت را به خطر بیندازد و عده ای را به لجاجت و پافشاری بر تکرار این امر وادارد، لذا جواب نرم در مقابل جنگ نرم بهترین راه برای پاسخ در چنین مواقعی است.

 

امیدواریم مدعیان شرع و عرف و فرهنگ شهرمان با توجه به این نکته به جای حذف و برخورد صلبی به فکر جایگزین و زنده کردن رسوم قدیمی شهر و دیارمان متناسب با فرهنگ و شرع و عرف باشند و برای آن برنامه ریزی بلند مدت کنند.

مرضیه کریمی رادپور

انتهای پیام/ص


ارسال نظرات

*نشاط شهر هیچ مسئولیتی نسبت به نظرات ندارد و نمایش نظرات دلیلی بر تائید یا رد آنها نیست

* در نظرات ارسالی دقت شود که در آن توهین و افترا به اشخاص نسبت داده نشود.

* نظراتی که مغایر با اصول نظام جمهوری اسلامی باشد نمایش داده نمی شود.

نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
سیاسی