سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری نشاط شهر

تاریخ انتشار: 1401/5/21 02:27:06
در گفت‌وگوی گسترش نیوز با نماینده دوره یازدهم مجلس مطرح شد:

وزیر آموزش و پرورش در آستانه استیضاح

براساس گفته فتح الله توسلی نماینده دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی طرح استیضاخ وزیر آموزش و پرورش مطرح شده است.

شناسه خبر: 12725

 

به گزارش نشاط شهر، ۷ آذر ۱۴۰۰ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی «یوسف نوری» را به عنوان وزیر آموزش و پرورش دولت سیزدهم انتخاب کردند. اما وی در طول این ۶ ماه گذشته نتوانست برنامه های خود را در وزارت مطبوع خویش عملی کنند.  که مهمترین آن اجرای طرح رتبه بندی معلمان بود. به همین علت نمایندگان مجلس برآن شدند که طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش را مطرح کنند. در همین راستا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفتگویی با خبرنگار پارلمانی این پایگاه خبری داشت.


فتح اله توسلی نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مورد موضوع یاد شده اظهار کرد: یکی از وزرات خانه های بسیار مهم و حساس ما ،‌وزارت آموزش و پروش است که چندین میلیون از جمعیت کشور تحت نظر این وزارت خانه هستند. در این مدت که آقای نوری وزیر آموزش و پرورش شده اند، شاهد یکسری بی برنامگی در این وزارتخانه هستیم.

 
 وضعیت مطالبات فرهنگیان درباره همسان سازی و رتبه بندی

وی ادامه داد: اسناد بالادستی وزارت آموزش و پرورش همانند سند تحول تاکنون اجرا نشده است. قانون مصوب مجلس برای رتبه بندی فرهنگیان تصویب شده است تاکنون اجرا نشده. همچنین اسناد بالادستی دیگر همچون قانون اساسی که بحث تحصیل رایگان را برای آحاد جامعه مطرح کرده‌، عملی نشده است.

نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: در سند چشم انداز مواردی مشاهده می شود که در وزارت آموزش و پروش هیچگاه اجرایی نشده. از طرف دیگر برنامه‌هایی جامعی را در این وزات خانه نمی بینیم که اجرایی شود. همچنین بدنه آموزش و پروش هم دستورات آقای وزیر را اجرا نمی‌کنند. یعنی وزیر دستور می دهد اما عملا شاهد عملی شدن هیچ یک از دستوراتش نیستیم.

توسلی در پایان اظهار کرد: به همین علت طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش را نوشتم و در سامانه قرار دادیم تا همکاران و دوستان اقدامات لازم را برای استیضاح آقای نوری وزیر آموزش و پرورش انجام دهد. و تاکنون بیش از پنج نفر این استیضاح را امضا کرده اند و اگر امضاها به میزان قابل توجه برسد، بلافاصله به کمیسیون خواهد رفت و وزیر برای استیضاح به صحن خواهد آمد.

طرح رتبه‌بندی معلمان بر اساس سند تحول بنیادین نظام آموزشی یکی از موضوعات مهمی است که در راستای ارتقای شایستگی حرفه‌ای معلمان باید به مرحله اجرا درآید. لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان پس از ۲ ماه بررسی اواخر آبان ماه سال گذشته در آخرین نشست تخصصی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک دفتر هیات دولت به تصویب رسید. لایحه رتبه‌بندی معلمان به منظور ایجاد ساز و کارهای لازم برای ارتقای شایستگی‌های حرفه ای، منزلت و مرجعیت علمی و اجتماعی معلمان و افزایش انگیزه در راستای ارتقای فعالیت‌های آموزشی و پرورشی آنان تهیه شد. با طرح رتبه‌بندی معلمان، رتبه‌های حرفه‌ای برای طبقه بندی معلمان در نظر گرفته می‌شود و بر اساس هر رتبه، ضرایبی در امتیازات شغل و شاغل و در نتیجه حقوق و مزایا برای آنان لحاظ می‌شود.

انتهای پیام/ص


ارسال نظرات

*نشاط شهر هیچ مسئولیتی نسبت به نظرات ندارد و نمایش نظرات دلیلی بر تائید یا رد آنها نیست

* در نظرات ارسالی دقت شود که در آن توهین و افترا به اشخاص نسبت داده نشود.

* نظراتی که مغایر با اصول نظام جمهوری اسلامی باشد نمایش داده نمی شود.

نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
سیاسی