شهرستان بهار

عده ای به دنبال کار و عده ای به دنبال کارگر!

شناسه خبر: ۱۰۱۴۲
عده ای به دنبال کار و عده ای به دنبال کارگر!

مجید قاسمی جمشید کارشناس آموزش فنی و حرفه ای استان طی گفتگو با خبرنگار نشاط بهار به اولویت دار ترین دغدغه ی خانواده ها که اشتغال و کسب درآمد است پرداخت و تجربه های خود را در این زمینه بیان کرد.

به گزارش نشاط شهر، قاسمی جمشید با بیان این مطلب که در روزگاری به سر می بریم که یکی از دغدغه های اصلی ارکان نظام جمهوری اسلامی و مردم ،اشتغال برای جوانان است، ادامه داد: در کارزار امروزی و با توجه به التهابات کنونی در فضای کسب وکار ، آیا مکانی هست که جوانان بخواهند برای کار مراجعه کنند و یا میتوانند با تجربه های خود کسب و کاری راه اندازی کنند؟!

فعال اجتماعی شهرستان بهار دلایل افرایش تقاضا برای کار نسبت به دهه های پیشین را اینطور برشمرد:
_مکانیزه شدن بسیاری از امور، با رشد و توسعه تکنولوژی و صنعت و حذف بسیاری از مشاغل قدیمی
_قرارداشتن در اوج منحنی جمعیت جوان کشور
_اشتیاق برخی از شاغلین به داشتن شغل دوم به دلیل تورم و مشکلات معیشتی

وی با طرح این سوال که حال با توجه به توصیفات ذکر شده آیا در جامعه ما جایی برای کار کردن وجود دارد؟ افزود: یکی از ظرفیتهای اشتغال کشور، استخدام در بخش دولتی است که اغلب جوانان به آن علاقمندند؛ اما این بخش به دلیل مسائل مختلف تنها بخش کوچکی از نیاز جویندگان کار را پاسخگوست.

عضو شورای اسلامی شهر بهار در دوره چهارم دلایل علاقمندی و اشتیاق جوانان را به مشاغل دولتی اینطور برشمرد و گفت: امنیت شغلی ، کمتر بودن فشار کاری نسبت به مشاغل آزاد ، حقوق و مزایای نسبتاً بهتر ، داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی.

مجید قاسمی جمشید در ادامه به دیگر ظرفیتهای اشتغال بخش خصوصی پرداخت و عنوان کرد: ظرفیتهای اشتغال بخش خصوصی در مناطق مختلف کشور ، با توجه به ظرفیت های منطقه ای متفاوت است؛ در منطقه ما کشاورزی یکی از این ظرفیتهاست که البته با توسعه ادوات و ماشین آلات بخش زیادی از این ظرفیت حذف شده، هرچند دوباره به واسطه کاربرد ماشین الات کشاورزی، مشاغل جدیدی ایجاد شده است.


وی افزود: از دیگر ظرفیتهای اشتغال منطقه، بخش گردشگری است که قبل از اینکه این حوزه بزرگ به شکوفایی برسد با چالش بزرگی به نام ویروس کرونا مواجه شد و متوقف گردید که لازم است برای گردشگری پسا کرونا برنامه ریزی صورت گیرد.

کارشناس آموزش فنی و حرفه ای استان یکی دیگر از ظرفیت های بزرگ اشتغال منطقه را صنایع دستی سفال و سرامیک شهر جهانی لالجین نامید و اذعان کرد: در این خصوص با برخی از فعالان این حوزه دیدارهایی داشتیم و مدیر یکی از شرکتهای بزرگ ، از نبود کارگر گلایه مند بودند و اظهار می کردند ما آماده ایم برای برخی مشاغل مورد نیاز خود، برای کارگران دوره آموزشی برگزار کنیم و آنها را در مجتمع خود به کار گیریم اما هنوز با اصلی ترین مشکل که همان مشکل کمبود کارگر است دست و پنجه نرم میکنیم.

وی نبود امنیت شغلی ، عدم تناسب حقوق پرداختی طبق قانون کار با هزینه های زندگی، عدم تمایل اکثر دارندگان مدارک دانشگاهی به کار در کارگاهها و کارخانه ها و سختی کار در برخی مشاغل بخش خصوصی را از دلایل بی رغبتی اغلب بیکاران به کار در بخش خصوصی عنوان کرد.


قاسمی جمشید در خاتمه تأکید کرد: اگر دولتمردان با توجه به نرخ رشد جمعیت و مسیر رشد وتوسعه تکنولوژی نیازهای آتی مشاغل را پیش بینی نموده و مراکز آموزشی را بر اساس این نیازها توسعه دهند، با جمع کثیری از دانش آموختگان دانشگاهی بیکار و صنایعی که به دنبال نیروی کار مهارت دیده هستند مواجه نمی شویم.


انتهای پیام /

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر