شهرستان بهار

مراسم 22‌بهمن به صورت رژه خودرویی برگزار می‌شود

شناسه خبر: ۱۰۵۴۹
مراسم 22‌بهمن به صورت رژه خودرویی برگزار می‌شود

افزايش آمار بستري‌هاي کرونا در چند روز اخير، سبب شده تا مسئولان در همدان نسبت به بروز پيک چهارم درصورت رعايت نکردن پروتکل‌ها و بازگشايي‌هاي شتابزده، هشدار دهند. در همین راستا استاندار همدان با اشاره به اینکه براساس مصوبه ستاد ملی کرونا، آئین بزرگداشت یوم‌ا... ۲۲ بهمن به‌صورت رژه موتوری و خودرویی برگزار می‌شود، از نداشتن وجاهت قانونی برگزاری هرگونه تجمع و راهپیمایی خارج از دستورالعمل یادشده خبر داد.

به گزارش نشاط شهر به نقل از ایرنا، سعید شاهرخی در جلسه ستاد مدیریت کرونا استان همدان، بیان کرد: با توجه به تأیید برگزاری موتوری و خودرویی یوما... ۲۲ بهمن، نباید افرادی در گوشه و کنار اقدام به تجمع و حرکتی کنند و هرگونه تجمعی وجاهت قانونی ندارد؛ بنابراین فرمانداران برای اجرای مصوبات نظارت لازم را داشته باشند.
استاندار همدان با قدردانی از همکاری گروههای مرجع نظیر ائمه جمعه و جماعت در زمینه پیشگیری از شیوع کرونا، یادآوری کرد: سالهای گذشته مراسمهای محرم و صفر و مناسبتهای مذهبی با شور و حال زیادی برگزار میشد اما امسال ائمه جمعه، روحانیان و علمای حوزه علمیه با درک صحیح از شرایط در زمینه آئینهای عزاداری روز تاسوعا و عاشورا، دهه فاطمیه و محرم و صفر همکاری خوبی با ستاد مدیریت کرونا داشتند.
وی تأکید کرد: با اینحال احتمال قرار گرفتن در وضعیت نارنجی کرونایی زیاد است، بنابراین استفاده از ماسک، حضور نیافتن در تجمعها، برگزار نکردن جلسههای غیرضروری و رعایت فاصله اجتماعی در همه شرایط لازم است.
شاهرخی ادامه داد: هر چند کرونا در سراسر کشور و استان با همکاری مردم و مسئولان روند نزولی دارد اما این بهمعنای از بین رفتن ویروس نیست و همچنان باید رعایت دستورالعملهای بهداشتی تداوم یابد.
وی از فرمانداران خواست درباره مدیریت ویروس کرونا اقدامها و کنترلهای لازم را انجام دهند؛ زیرا نهتنها ویروس از بین نرفته بلکه نوع جهش یافته آن را در دیگر کشورها شاهد هستیم. استاندار همدان ادامه داد: بهمنظور حفظ سلامت و جان مردم باید با نظارت و اعمال قانون اجازه تجمع، برگزاری عروسی و عزا با جمعیت انبوه داده نشود و تالارها و رستورانها نیز طبق پروتکلها با ۲۵ درصد ظرفیت مجاز به فعالیت هستند و درصورت تخلف پلمب میشوند.
شاهرخی با بیان اینکه محدودیت منع تردد در همدان به مدت یک هفته برداشته میشود، افزود: چنانچه این اقدام طبق آمار سبب افزایش شمار مبتلایان به کرونا شود بهطور حتم محدودیت شبانه از ساعت ۲۱ تا 4 بامداد دوباره اعمال میشود.
وی افزود: متوقف شدن روند نزولی شیوع کرونا در استان همدان بهمعنای بد بودن شرایط نیست؛ هماینک 4 شهرستان همدان، بهار، فامنین و اسدآباد در وضعیت آبی قرار دارند و همه فعالیتها با رعایت پروتکلهای بهداشتی در این شهرستانها انجام میشود.
شرکت در اجتماعات عامل افزایش بیماران کرونایی در همدان است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان نیز گفت: ابتلا به ویروس کرونا ناشی از شرکت در اجتماعات این استان در ۲ هفته گذشته روند افزایشی داشته است.
رشید حیدریمقدم اظهار کرد: با آبی شدن وضعت کرونایی در برخی از شهرستانها شاهد افزایش تجمعها بودیم که این عامل موجب افزایش ۱۳ درصد موارد ابتلا بهدلیل شرکت در اجتماعات شد.
وی با بیان اینکه سهم تماس درون خانگی کاهش یافته است، اظهار کرد: سهم رعایت فاصلهگذاری اجتماعی در بروز کرونا 3/2 درصد بود که با 4 برابر رشد به 8 درصد رسیده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان ادامه داد: همچنین سهم تماس شغلی بین کارکنان ادارات در بروز کرونا کاهش یافته است و بهدلیل سردی هوا و کاهش مسافرتها، نقش سفر در شیوع این ویروس نیز از 3/2 درصد به صفر رسیده است.
حیدریمقدم گفت: استان همدان از یکماه گذشته شاهد سیر نزولی کرونا بوده و هماینک آمار بیماران بستری مثبت از ابتدای اپیدمی این ویروس تا پایان روز گذشته به ده هزار و ۹۷ بیمار و بیماران سرپایی مثبت به ۱۸ هزار و ۳۱۷ نفر رسیده است.
وی با بیان اینکه کرونا جان هزار و ۴۶۰ بیمار را در همدان گرفت، افزود: ۲۳ هزار و ۸۷۷ بیمار بهدلیل علائم حاد تنفسی به بیمارستان مراجعه کردند که ده هزار و ۹۷ نفر بهدلیل ابتلا به کرونا بستری شدند، همچنین ۴۲ هزار و ۱۴۳ نفر به مراکز سرپایی مراجعه کردند که نتیجه آزمایش بیش از ۱۸ هزار نفر مثبت بود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: در این استان 3 پیک تجربهشده است، در پیک نخست شمار مبتلایان مثبت به ۲۵ تا ۳۰ نفر، پیک دوم به ۶۰ نفر و پیک سوم به ۱۵۰ مثبت رسید؛ با وجود این پیک غیرقابل کنترل تجربه نشده است.
حیدریمقدم افزود: هماینک در شهرستان اسدآباد وضعیت کرونا قابل قبول است، اما باید آمار بیماریابی را برای جلوگیری از سرایت آن به اطرافیان بیمار و همهگیری، افزایش داد.
وی ادامه داد: ویروس کرونا در شهرستان بهار بهصورت خفیف روبه افزایش است، در تویسرکان نیز آمار بیماران فوتی روبه افزایش است؛ بنابراین باید بیماریابی را بهصورت جدی افزایش داد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان تأکید کرد: جبهه جنگ ما خانه بهداشت است؛ زیرا با شناسایی بیماران در این بخش شاهد خلوت شدن بیمارستان و موفقیت برنامههای بهداشت و درمان میشود.
حیدریمقدم ادامه داد: نگرانیهایی درباره شهرستان رزن و درگزین وجود دارد و در رزن شناسایی بیماران سرپایی روبه افزایش بوده و شاهد طغیان کرونا در روستای بابانظر بودیم.
وی یادآوری کرد: میزان ابتلا به کرونا در شهرستان درگزین با توجه به جمعیت ۴۰ هزار نفری آن زیاد است زیرا در زمستان شبنشینی روستاییان بیشتر شده است بنابراین بیماریابی فعال و «رپیدتست» بهعنوان شاخص برای ما مدنظر است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: وضعیت کلی استان همدان بیانگر این است که در شهرستان فامنین کمترین میزان بروز تجمعی را داشته و درگزین بیشترین آمار ابتلا را نسبت به جمعیت دارد.
حیدریمقدم با عنوان اینکه شاخص سرایتپذیری کرونا در همدان ۸۸صدم و مجموع بیمار سرپایی و بستری 1/1 درصد است، افزود: هماینک ۲۷۱ بیمار در بیمارستانهای این استان بستری بوده که ۴۴ نفر از آنها در بخش ICU هستند.
همدان، ملایر و کبودراهنگ بیشترین بیماران کرونایی را دارد
سخنگوی ستاد مدیریت کرونا استان همدان نیز گفت: شهرستانهای همدان، ملایر و کبودراهنگ بیشترین بیماران کرونایی بستری و همدان، رزن، درگزین و نهاوند بیشترین آمار مبتلایان سرپایی را به خود اختصاص دادند.
مهرداد نادریفر اضافه کرد: بیشترین نگرانی مسئولان کمیتهها در رابطه با احتمال افزایش شیوع کرونا در مطب پزشکان، کلینیکها و داروخانهها، دفاتر پیشخوان، بانکها، مرکز شمارهگذاری، سالنهای ورزشی، خانهمسافرهایی که مجازی و خیابانی مسافر جذب میکنند، قلیانسراها و فروشگاههای زنجیرهای بود.
سخنگوی ستاد مدیریت کرونا استان همدان بیان کرد: مهمترین مطالبه کمیتههای زیرمجموعه ستاد کرونا فعال شدن فضای مجازی با هدف افزایش تبلیغات محیطی با تولید محتوای جذاب و جدید از عملکرد بیمارستانها و مراکز درمانی شد.
نادریفر بیان کرد: اعضای کمیته اقتصادی ستاد کرونا استان همدان نیز خواستار تمدید مهلت نامنویسی در سامانه «کارا»، تمدید بخشودگی مالیاتی اصناف آسیبدیده از کرونا، فعال کردن اصناف تعطیلشده با تقویت پروتکلهای بهداشتی با هدف جلوگیری از بروز خسارت به مشاغل، معافیت، تخفیف و عوارض شهرداری، تداوم و تشدید بازرسیها، تعیین ظرفیت رستورانها، غذاخوری و تالار پذیراییها شدند.

احتمال افزایش تعداد موارد ابتلا به کرونا در همدان
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ابنسینا نیز در مصاحبهای با فارس از احتمال افزایش تعداد موارد ابتلا به کرونا در همدان خبر داد.
ابراهیم جلیلی با اشاره به وضعیت ویروس کرونا در استان همدان، اظهار کرد: اوایل آذرماه تعداد بیماران بستری در بیمارستانها به یکهزار و ۴۰۰ نفر در سطح استان رسیده بود اما خوشبختانه با رعایت پروتکلهای بهداشتی روند کاهش داشت.
وی با بیان اینکه دیروز تعداد مبتلایان به ۲۸۶ بیمار بستری رسیده بود، بیان کرد: تعداد موارد بستری در هفتههای گذشته بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر نوسان بوده این درحالی است که شرایط بیماران سرپایی و موارد مثبت از وضعیت پایدار چند هفته گذشته خارج شده و افزایش اندکی را داشته است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با اشاره به اینکه اگر فاصلهگذاری اجتماعی و پروتکلهای بهداشتی بیشتر رعایت شود قطعا آمار کاهش هم مییابد، اما طبق شواهد موجود تعداد موارد ابتلا در روزهای اخیر افزایش یافته است و پیشبینی میکنیم در روزهای آینده امکان افزایش مبتلایان باشد، افزود: پیشتر از ۱۲۰ آزمایش کرونا، ۳۰ مورد مثبت اعلام میشد اما درحالحاضر به ۴۵ مورد رسیده است که احتمال میدهیم اگر فاصلهگذاری اجتماعی رعایت نشود تعداد بیشتر هم بشود.
وی تأکید کرد: وقتی همدان از رنگ نارجی و زرد به سمت آبی حرکت کرد، کمی فاصلهگذاری اجتماعی کمتر رعایت شد و تردد بین شهرستانها هم بیشتر شد و در نتیجه موارد ابتلا افزایش یافت.
جلیلی خاطرنشان کرد: احتمال افزایش تعداد بیماران مبتلا به کرونا در آینده وجود دارد و میطلبد مردم بیشتر رعایت کنند و کمک کنند تا زمان در اختیار قرار گرفتن واکسن، بتوانیم وضعیت را کنترل کنیم.

انتهای پیام /

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر