شهرستان بهار

طنز در استان همدان به شدت ضعیف است

شناسه خبر: ۲۰۱۳
طنز در استان همدان به شدت ضعیف است

در شب شعر طنز اجرای برنامه بر عهده جواد نوری یکی از طنزپردازان شناخته شده استان همدان بود که همراه با رضا رفیع برنامه بسیار خوبی را اجرا کردند و در این برنامه شاعران طنز پرداز بسیاری از سراسر کشور حضور داشتند.

طنز پردازی همواره مورد توجه اهالی ادبیات و علاقمندان بوده است و از دیرباز اهالی ادبیات آنچه را نشود به صورت جدی مطرح کرد در قالب طنز ارائه می‌کنند و نقدهای خود را به مباحث مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی عنوان می‌کنند.

به گزارش نشاط شهر به نقل از همدان نیوز، استقبال عموم مردم از برنامه های طنز با توجه به در نظر گرفتن مخاطب سریالها و فیلم ها کمدی کاملا ملموس و قابل توجه است اما در این میان به واسطه طنزپردازان صاحب نامی همچون کیومرث صابری، عمران صلاحی، شهرام شکیبا، ناصر فیض ادبیات طنز با رشد قابل توجهی همراه بوده است و با پخش برنامه قند پهلو با اجرای رضا رفیع این مهم مورد توجه قرار گرفت که ادبیات طنز نیز مورد توجه عموم مردم بوده و با توجه به این استقبال در هفتمین جشنواره زمستانی همدان برنامه شب شعری طنزی برگزار شد که مورد توجه عموم شهروندان دیار الوند قرار گرفت.

در شب شعر طنز اجرای برنامه بر عهده جواد نوری یکی از طنزپردازان شناخته شده استان همدان بود که همراه با رضا رفیع برنامه بسیار خوبی را اجرا کردند و در این برنامه شاعران طنز پرداز بسیاری از سراسر کشور حضور داشتند.

به بهانه برگزاری این برنامه با جواد نوری شاعر طنزپرداز و مسئول دفتر طنز حوزه هنری همدان به گفتگو نشستیم که ما حصل این گفتگو را در ادامه خواهید خواند.

ابتدا درباره تاثیر شب شعر طنز و برگزاری این برنامه ها در سطح جامعه توضیح دهید؟

ایجاد روحیه شاد زیستی و نشاط در جامعه هدف اصلی برگزاری اینگونه برنامه ها است و برگزاری اینگونه برنامه ها تاثیر مناسبی را نیز در جامعه به دنبال دارد و با توجه به اینکه بشتر مسئولان و کارشناسان امور فرهنگی و اجتماعی از نبود روحیه شادی و نشاط در پایتخت تاریخ و تمدن می گویند پس ضرورت برگزاری اینگونه برنامه بیشتر از قبل احساس می شود.

درباره چگونگی شب شعر طنز توضیح دهید؟

این برنامه به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در هفتمین جشنواره زمستانی برگزار شد و مورد توجه عموم جامعه نیز قرار گرفت و  حال در این باره سخن این است که متولی برگزاری اینگونه برنامه ها به صورت پیوسته و مدام باید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری همدان باشند و نسبت به این مباحث اقدام کنند.

نکته دیگر اینکه حوزه هنری همدان تا کنون چندین برنامه به همین شکل و با عنوان عصر شعر طنز برگزار کرده است و در حال حاضر حوزه هنری استان همدان بر تولید آثار ادبی تمرکز دارد و آثار شاعران را منتشر می کند که این اتفاقی قابل توجه است.

در خصوص وضعیت طنز در استان همدان توضیح دهید؟

طنز در استان همدان به شدت ضعیف است و تنها استفاده از لهجه همدانی طنز دیده می شود و این امر قطعا به ادبیات طنز ضربه خواهد زد.

ضعیف بودن طنز در استان همدان به برخورد محافظه کارانه برخی مدیران متولی فرهنگ و هنر نیز ارتباط دارد و انتظار می‌رود که دستگاه های متولی در راستای رشد و ارتقاء ادبیات طنز گام های موثری را بردارند.

عمده مشکل طنز را در ایران چه می دانید؟

معمولاً در ایران، اغلب آثاری که در ژانر کلی شوخ طبعی نوشته یا گفته می‌شوند با عنوان طنز نام گذاری شده و از مقولات دیگر شوخ طبعی نام نمی برند و به همین جهت در ایران نمی توان تفاوتی بین فکاهی نویس و طنز پرداز قایل شد یا مقولاتی چون خنده، شوخی، فکاهی، طنز، طنز سیاه، فانتزی، هجو، هزل و... را از همدیگر تفکیک کرد.

درباره تفاوت طنز با هزل توضیح دهید؟

طنز جدی است ولی هزل شوخی، خاستگاه و سر چشمه طنز روح صاف و صادق است ولی هزل فقط از طبعی شوخ و شنگ مایه دارد. طنز حکیمانه طعنه می زند ولی هزل موزیانه می خندد و می خنداند و کاری به تأثیر نهایی ندارد. طنز شلاق بیدار باش برای فرد و اجتماع است با کمال احترام و خیر خواهی و در عین حال از موضع قدرت نه ضعف و سستی و بیچارگی. طنز متین و باوقار است و هتاک و پرده در نیست و حضور طنز همیشه توأم با شرم و خویشتن داری است ولی هزل چنین نیست.

و سخن آخر؟

اکتاویو پاز شاعر و نویسنده مکزیکی می گوید، آنکه به طنز پناه می برد به خود و به دیگران می خندد.      

/همدان نیوز

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر