شهرستان بهار

گزارش کامل از مناظره فرهنگی و اجتماعی ۸ کاندیداهای ریاست‌جمهوری

شناسه خبر: ۲۹۲
گزارش کامل از مناظره فرهنگی و اجتماعی ۸ کاندیداهای ریاست‌جمهوری

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر: مرتضی حیدری مجری مناظره فرهنگی کاندیداهای ریاست جمهوری در آغاز این مناظره اظهار داشت: امروز دومین مناظره انتخاباتی ۸ نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمه

davoud ghahrdar (9 of 11)-1 (1)

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر: مرتضی حیدری مجری مناظره فرهنگی کاندیداهای ریاست جمهوری در آغاز این مناظره اظهار داشت: امروز دومین مناظره انتخاباتی ۸ نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع  و مضامین فرهنگی و اجتماعی برگزار می‌شود.

وی افزود: موضوعات فرهنگی و اجتماعی بسیار بسیار متنوع و گسترده و از اهمیت زیادی برخوردار هستند و به همین جهت طبیعی است که ما در طرح سؤالات و زمانبندی‌ها محدودیت‌هایی را در برخی موضوعات خواهیم داشت و تلاش کردیم به موضوعات مهمتری در این حوزه‌ها بپردازیم.

مجری مناظره فرهنگی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری اظهارداشت: در نحوه و زمانبندی برگزاری مناظره تغییراتی جزیی با نظر ستادهای نامزدها اتفاق افتاده که در طول برنامه با آن آشنا خواهیم شد.

حیدری تصریح کرد: در دکور و زمانبندی مناظره با تغییرات جزیی مواجه هستیم. در این بخش به قید قرعه نامزدها پشت تریبون قرار می‌گیرند و در ۴ دقیقه رئوس رویکردها و برنامه‌های خود را در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی تشریح خواهند کرد و بعد از نامزدهای دیگر به مدت ۲ دقیقه فرصت نقد نظر نامزدی را که پشت تریبون است دارند. چنانچه نامزدها نقدی به صحبت نامزدی که پشت تریبون قرار دارد نداشته باشند می‌توانند وقت خود را ذخیره کنند و در ادامه برنامه هر جا که به آن نیاز داشتند، استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، دومین مناظره انتخاباتی ۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری با رفتن محسن رضایی به پشت تریبون آغاز شد.

رضایی: تا معضل فقر و بیکاری را حل نکنیم، فعالیت‌های فرهنگی موثر نیست

رضایی ابتدای سخنان خود را با ذکر “یا ابوالفضل” آغاز کرد و ضمن تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت موسی‌بن‌جعفر و سالروز ۱۴ خرداد و ۱۵ خرداد به حدیثی به مضمون “نزدیک است فقر به کفر بینجامد” اشاره کرد و گفت: زمانی که از فرهنگ صحبت می‌کنیم، باید از یکطرف فقر را بعنوان دغدغه مردم مورد توجه قرار دهیم.

وی با طرح این پرسش که آیا بیکاری عزت جوانان ما را لطمه نمی‌زند و به فساد و اعتیاد نمی‌کشاند، اظهار داشت: وقتی خبر به زمین افتادن جوانی را در کف خیابان تهران می‌شنوم مثل این است پتکی به سر من خورده است و یا دختری را در سر چهاراه می‌بینیم که دست گدایی بلند می‌کند، گویی به قلبم تیر زده‌اند که اینها باعث شرمندگی ما می‌شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: با چه زبانی باید گفت که آقایان به اقتصاد برسید؟ هزارتومانی امروز معادل ۳۰۰ تومان سال گذشته است. این معضلی است برای کسانی که وضع‌شان مالی‌شان خوب است، مهم نیست، اما برای اکثریت این حرف تکان‌دهنده است. از یک طرف تحریم‌های اقتصادی و از طرف دیگر مشکلات به جا مانده گذشته این خطر را بوجود آورده است که هم نظام جمهوری اسلامی در معرض خطر است و هم دین و اعتقاد مردم در معرض خطر است.

رضایی با بیان اینکه اعتقاد جوانان نباید تضعیف شود، گفت: به خدا قسم اگر احساس خطر نبود و توانایی لازم را در خود فراهم نکرده بودم، به هیچ وجه پا به صحنه انتخابات نمی‌گذاشتم. اما چه کنیم که مسئله بسیار جدی است.

به گفته وی، مسئله فقر و گرانی و بیکاری بعد تاثیرگذاری بر فرهنگ است و تا آن را حل نکنیم، مثل یک بستر گرمی می‌ماند که هر چه بذر می‌کارد و فعالیت‌های فرهنگی صورت می‌گیرد، بخار می‌شود و به آسمان می‌رود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دیگر مساله موثر در فرهنگ را رفتارها دولتمردان عنوان کرد و افزود: رفتار دولتمردان در مسائل فرهنگی بسیار مهم است، معروف است که اگر امرا و علما خوب عمل کنند،جامعه هم فرهنگی می‌شود و خوب عمل خواهد کرد. رفتار فرهنگی جناح‌ها نامناسب است. رفتار دولتمردان با فرهنگ و هنر نامناسب است.

وی با طرح این پرسش که اصولا دولتمردان در سینما، فرهنگ و ورزش چه می‌خواهند، اظهار داشت: سینما، فرهنگ و هنر باید به خود اهلش سپرد. شورای انقلاب فرهنگی که میراث امام بوده است و فعالیت‌های بسیار موثر و موفقی داشته است، اما باید اعتراض کنیم در مسئله فرهنگ پیشرفت مهمی را کسب نکرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم محمد غرضی به عنوان اولین کاندیدا در واکنش به سخنان محسن رضایی با طرح این سوال که آیا تصور حضرتعالی از فرهنگ یک موضوع مقطعی از یک زمان خاص است  یا فرهنگ ملت در طول تاریخ حرکت می‌کند؟ گفت: فرهنگ یک موجود زنده است و آیا می‌تواند خودش را نگه دارد یا تسلیم گرفتاری‌ها می‌شود. بنده استنباط کردم که بعضی گرفتاری‌ها مثل بیکاری و فقر و چیزهایی که اتفاق می‌افتد و دولت‌ها با اعمالی که انجام می‌دهند در فرهنگ مردم نفوذ می‌کنند تا به صورت دلخواه شکل بگیرد.وی افزود: آیا فرهنگ یک موجود زنده است که در طول حرکت می‌کند یا در عرض حرکت می‌کند.

محمدرضا عارف به عنوان دومین کاندیدا در واکنش به سخنان محسن رضایی با انتقاد از اینکه ما انتظار داشتیم که شما وارد جزئیات و مشکلات فرهنگ بشوید، گفت: ای کاش رویکرد خودتان را با مسائل فرهنگی، اجتماعی و هنری مطرح می‌کردید و اینکه چه راهکاری برای رهایی از وضع موجود در برنامه‌های خود خواهید داشت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سعید جلیلی به عنوان دیگر کاندیدا در واکنش به سخنان محسن رضایی با بیان اینکه من یک سوال اساسی را از شما دارم، افزود: درست است که مسائل اقتصادی باید برطرف شود، اما این بحث مطرح است که ما از ظرفیت فرهنگ چگونه استفاده کنیم تا مشکلات اقتصادی حل شود؟ فرهنگ یک مقوله در کنار سایر مقولات اقتصادی، سیاسی نیست و در حقیقت آن فضای حاکم بر اینهاست. اگر ما یک فضای فرهنگی حتی در اقتصاد به صورت صحیح داشته باشیم، آن موقع می‌توانیم بسیاری از این مسائل که شما و مردم را رنج می‌دهد حل کنیم. مطالبی که مقام معظم رهبری تحت عنوان شعار سال مطرح می‌کنند، عمده آن ناظر بر فرهنگ است.

وی افزود: مثلا اصلاح الگوی مصرف، کار مضاعف، انضباط اقتصادی  اگر فرهنگ‌سازی بشود، می‌تواند بسیار بیشتر از قوانین یا راهکارهای اجرایی موثرتر باشد. ما نباید فراموش کنیم که آن فرهنگی که حاکم می‌شود، چگونه شکل بگیرد، حتی در اقتصاد و سیاست تا بتوانیم مسائل را به خوبی دنبال کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ما از عنصر فرهنگ باید بتوانیم به خوبی و به موقع استفاده کنیم. بخصوص در موضوع اقتصادی که جنابعالی گفتید که مورد توجه اساسی باید قرار گیرد اگر ما بتوانیم با یک فرهنگ اقتصادی و به اصطلاح گفتمان حاکم بر جامعه کنیم به اندازه ده‌ها قانون می‌تواند کمک کند برای حل مشکلات اقتصادی.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ولایتی نیز در خصوص سخنان محسن رضایی اظهار داشت: باید عرض کنم که در مورد شورای انقلاب فرهنگی آنطور که آقای رضایی فرمودند نیست و با توجه به عضویت بنده در این شورا از سال ۶۹ تاکنون شاهدیم که تلاش بسیار ارزشمندی در جهت احیای فرهنگ اسلامی و ایرانی در این شورا صورت می‌گیرد.

وی افزود: مصوبات این شورا حاکی از این است که یک نگاه عمیق و گسترده در فرهنگ ایرانی – اسلامی است، اما اشکال کار آنجایی که است که مصوبات شورای انقلاب فرهنگی ضمانت اجرایی ندارد. لذا به صورت سنتی رئیس‌جمهور را به عنوان رئیس‌ شورا انتخاب می‌کنم و هر وقت که دولت خواست و بودجه اختصاص داد و مصمم بود تصمیمات فرهنگی را اجرا کند، آنوقت شاهد اجرای تصمیمات فرهنگی هستیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم غلامعلی حدادعادل در واکنش به سخنان محسن رضایی نیز گفت: تعجب می کنم که آقای رضایی بدون آنکه راجع به فرهنگ برنامه‌های فرهنگی صحبت کند یکسره وارد اقتصاد شدند. شکی نیست که وضع معیشتی بر اخلاق و فرهنگ اثر می‌گذارد، ولی مشکلات اقتصادی که شما اشاره کردید هزار تومان امروز معادل ۳۰۰ تومان سال گذشته است مال یکسال اخیر است. ما قبل از این یکسال مشکل فرهنگ نداشیم؟ آیا مشکل فرهنگی عمدتا ناشی از فقر است.

وی با طرح این سوال که جایگاه تقوا در فرهنگ کجا است، گفت: تقوا در کجا قرار گرفته است که بتواند در عین فقر، ارزشها و اخلاق‌ها را حفظ کند. پس آنها که مرفه ترند مشکل فرهنگی ندارند و آن کوخ نشینانی که امام فرمودند که یک موی آنها را به کاخ نشین‌ها نمی‌دهم، باید مشکل فرهنگی داشته باشند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: خیلی از ناهنجاری‌ها ناشی از ثروت‌های کلان است و اینطور نیست که هر جا فقر باشد بی‌فرهنگی باشد و اگر فقر نباشد، مشکلی نباشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسن روحانی نیز به عنوان دیگر کاندیدا در پاسخ به سخنان محسن رضایی با بیان اینکه ما امروز مشکلات بسیار زیادی در فرهنگ داریم که باید به آن توجه کنیم، تصریح کرد: اول این است که باید فضای فرهنگی برای فعالیت‌های فرهنگی دارای امنیت باشد. ناامن بودن فضای فرهنگی و این که اصحاب فرهنگ و کسانی که می‌توانند فعالیت‌ فرهنگی داشته باشند دغدغه مشکلات امنیتی را نداشته باشند.

وی اظهار داشت: نگرانی از سانسورها که بعضی از آنها ضرورت ندارد و می‌شود حذف شود را اجرا کنیم. قوانین به صورت شفاف کمک می‌کند تا اصحاب هنر خلاقیت داشته باشند. اساسا فضای امنیت موجب از بین رفت خلاقیت می‌شود. باید فضای مناسب ایجاد کرد تا هنرمند بتواند ایده خود را مطرح و آن را تبدیل به هنر کند و سپس به صورت یک فرهنگ مناسب آن را به جامعه عرضه کند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری موضوع دوم در مسئله فرهنگ را صیانت از باورهای دینی عنوان کرد و گفت: امروز باورهای دینی مورد هجمه وسیعی است. متاسفانه برخی از مسئولین به جای اینکه باورهای مردم را تقویت کنند، در سالهای اخیر تضعیف کرده‌اند. هر مدیریت ناکارآمدی را به یکی از مقامات دینی یا نعوذ‌باالله امام دوازدهم نسبت دادند. قشری‌گری در جامعه ما رواج پیدا کرده است و بالاتر از آن خرافات در جامعه رواج دارد. خرافاتی به نام دین.

روحانی با طرح این پرسش که تا کی می‌خواهیم این وضعیت را در تصمیم ‌گیری‌های عقلانی در فهم مسائل دینی ادامه دهیم، تاکید کرد و اظهار داشت: ما باید اقتصاد دینی را ترویج دهیم و به سراغ باورها برویم و بر بایدها تکیه نکنیم. هر روز بخشنامه و دستورالعمل جدیدی صادر نکنیم و اگر باورها را تقویت کنیم، مردم خود می‌دانند که چگونه فرهنگ را تقویت کنند. فرهنگ زندگی‌، باور و هنجار مردم است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدباقر قالیباف نیز به عنوان هفتمین کاندیدا در واکنش به سخنان محسن رضایی اظهار داشت: از سخنان رضایی این برداشت را دارم که به هر حال نگاه اقتصاد و اقتصادمحوری نسبت به فرهنگ اولویت بیشتری دارد.

وی اضافه کرد: اگر چنین برداشتی صحیح باشد، این سوال را از آقای رضایی دارم که به هر حال فلسفه یک نظام اسلامی چیست. چه فرقی بین نظام اسلامی و دیگر نظام‌ها وجود دارد. اگر ما به دنبال رشد و تعالی انسانها هستیم، آیا نگاه فرهنگی و تربیتی برای ما یک اولویت نیست.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: از اشکالات عمده‌ای که تاکنون در دولتهای مختلف بوده و اینکه کارنامه قابل قبولی در حوزه فرهنگی نداریم به خاطر این نگاه غلط است. باید اقتصاد و سیاست تحت تاثیر فرهنگ باشد، وگرنه اساس نگاه ما به نظام اسلامی و انقلاب اسلامی زیر سوال می‌رود.

قالیباف اضافه کرد: این نگاه یک نگاه رویکردی است که اگر غیر از این باشد توضیحات شما را مشتاقیم که بشنویم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محسن رضایی در جمع‌بندی نظرات ۷ کاندیدایی که به سخنانش واکنش نشان دادند ضمن ابراز خوشحالی از چالشی بودن این مناظره گفت: از صحبت‌های برخی از دوستان مشخص شد که بیش از حد در تهران زندگی کرده‌اند. بنده به ۲۵۰ شهرستان سفر کردم. اگر در انتخابات گذشته اخطار دادم که اگر این وضع ادامه پیدا کند، به سمت پرتگاه می‌رویم الان هشدار می‌دهم که عزیزان من دشمن با تمام توان آمده است و مشکلات فقر و بیکاری را باید حل کنیم. والا هم سیاست ما و هم دین ما و هم فرهنگ ما مورد تهدید قرار می‌گیرد.وی با بیان اینکه بنده هنوز وارد برنامه های خود در این زمینه نشده‌ام و وقت دارم و تا آخر مناظره خواهم گفت که فرهنگ چه تاثیری بر اقتصاد و سیاست دارد ، گفت: من از آنجایی که شروع کردم که رویکردها مهم‌تر است تا اینکه ما برویم به حرف‌هایی بپردازیم که باید وزیر ارشادی که انتخاب می‌کنیم او را مسئول آن کار قرار دهیم. بنابراین اینکه از ظرفیت فرهنگ چه استفاده‌ای می‌خواهیم برای اقتصاد انجام دهیم باید مشخص کنیم. مگر دوستان یادشان رفته که سال اول دفاع مقدس چه وضعیت فرهنگی داشتیم؟ اما در سال دوم که هویت‌سازی شد به وضعیت مطلوبی رسیدیم.

“آقایانی که از شورای انقلاب فرهنگی دفاع می‌کنند. ما این فرهنگ و این هویت را تحویل شما دادیم و شما امروز چه چیزی تحویل ما دادید. جوان‌های ما چه وضعی دارند؟ آیا توانستید بعد از دفاع مقدس مجددا هویت ملی ما را مثل دوران دفاع مقدس احیا کنید؟ این معماری که در تهران و استانهای دیگر با معماری اسلامی سازگاری ندارد، این معماری‌ها خشونت را تولید می‌کند. کدام بخشنامه شورای انقلاب فرهنگی از شوراهای اسلامی شهر و روستا خواسته است که باید معماری ایرانی اسلامی را حفظ کنید.”

وی با بیان اینکه معتقدم شورای انقلاب فرهنگی کارهای بزرگی را انجام داده است، گفت: کاستی‌های جدی وجود دارد که قابل دفاع نیست. دوستان ما طوری صحبت نکنند که مشکل اقتصادی نداریم.

روحانی:راهکار حل معضلات فرهنگی تمرکز زدایی است

در ادامه مناظره فرهنگی ۸ کاندیدای انتخاباتی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی در مورد دیدگاه‌ها و نظرات خود در این حوزه گفت: مسئله فرهنگ و آسیب‌های اجتماعی یکی از مهمترین مسائل اجتماعی و ملی است. انقلاب ما انقلاب فرهنگی بوده و امروز بعد از ۳۵ سال در زمینه فرهنگ باید مردم آن را مشاهده کنند، ولی مردم آن را نمی‌بینند.

وی با بیان اینکه انقلاب ما، انقلاب نور و اخلاق بود، تصریح کرد: آیا اخلاق در جامعه وجود دارد؟ در حیطه دولت بحث‌ می‌کنم. وقتی در رسانه‌های عمومی صحبتی می‌شود که اغراق و غیر واقعی است و یا اینکه افرادی از مسئولان بدون آنکه حکم قضایی صادر شده باشد، به دیگران تهمت و افترا می‌بندند و یا وقتی کسانی‌که مسئولیت سنگین دارند، اخلاق را زیر پا می‌گذارند، می‌توان گفت که اخلاق در جامعه وجود دارد؟

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه زمانی‌که اخلاق رعایت می‌شود، اعتماد را نیز به همراه می‌آورد،‌ اظهار داشت: ما در حال حاضر مشاهده می‌کنیم که آمار طلاق ۷ درصد از گذشته بیشتر شده و یا آسیب‌های اجتماعی در سال‌های اخیر رو به افزایش است، دلیلش این است که مبنای فرهنگی آسیب دیده است.

روحانی در مورد راهکارها برای حل معضلات مطرح شده، گفت: انواع راهکارها وجود دارد، ولی مهمترین راهکار تمرکز زدایی است؛ تا زمانی‌که فرهنگ دولتی است،‌ مسائل ما حل نخواهد شد، تا زمانی که دنبال کمیت باشیم و حتی آمار واقعی ارائه دهیم، مسائل مربوط به فرهنگ حل نخواهد شد.

وی افزود: چرا همه کارها در اختیار دولت است؟ درست است که دولت باید نظارت، حمایت و سیاستگذاری کند و این حمایت برای ایجاد فضای امن در جامعه است ولی کار باید به صاحبان اصلی و اصحاب هنر داده شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در ادامه این مناظره محمدباقر قالیباف در انتقاد از اظهارات حسن روحانی، گفت: نکته‌ای که آقای روحانی اشاره کردند، از نظر کلیات بحث درستی است و اینکه آثار رفتار مسئولان از بهترین روش‌هاست، برای آن است که تاثیرگذارترین فرهنگ نسبت به مردم است زیرا مردم نگاه می‌کنند که مسئولان آنها در حوزه مدیریت، اخلاق و … چگونه رفتار می‌کنند و ما منکر این بحث نیستیم.

وی با طرح این سوال که به هر حال در دولت شما با چه رویکردی این مشکلات را حل خواهید کرد،‌ تصریح کرد: آیا اگر تمرکز را از بین ببریم، مشکلات اصلاح می‌شود و یا باید طرح نویی درانداخت و در پیش گرفت. یکی از ضعف‌ها،‌ رفتار دوگانه بین دولت و ملت است ولی بالاخره با این میتینگ نمی‌توان مسائل را حل کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در ادامه مناظره، محسن رضایی دیگر کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در نقد سخنان روحانی گفت: یکی از عواملی که من عرض کردم، تاثیر رفتار دولتمردان بر فرهنگ بود. ولی به نظر من رفتار دولت خیلی وسیع‌تر است و باید رابطه دولت و ملت را به نحوی بازسازی کنیم که تحول فرهنگی بوجود آید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد غرضی نیز در ادامه این مناظره با طرح این سوال که آیا فرهنگ اکتسابی است یا تزریقی؟ خاطرنشان کرد: آیا دولت با حرکت فرهنگی‌ می‌تواند فرهنگ جامعه را تغییر دهد؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا عارف هم در ادامه، با بیان اینکه تمرکززدایی یکی از نکات مهم است، تصریح کرد: ما نباید نگاه قیم‌مآبانه داشته باشیم زیرا نگاه قیم‌مآبانه مشکلات را حل نخواهد کرد؛ اول باید ببینیم شما فعالیت را در بخش‌های هنری حق می‌دانید یا امتیاز؟ متاسفانه تاکنون با نگاه امتیاز به این مسئله نگاه شده است؛ دولت زمانی‌که با روزنامه، خانه سینما و … اختلاف نظر پیدا می‌کند، این امتیاز را از آنها می‌گیرد. بنابراین به نظر من بعد از تمرکز زدایی باید به نهادهای مردمی مانند خانه سینما و … نیز توجه کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سعیدجلیلی دیگر کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به اظهارات حسن روحانی نیز گفت: نگاه به فرهنگ به دو صورت است؛ یکی نگاه تهدیدمحور و دیگری نگاه فرصت‌محور است. اگر فقط به فرصت‌ها نگاه کنیم نمی‌توانیم تهدیدها را رفع کنیم و همچنین نباید به صورت گزینشی به فرهنگ نگاه کرد و یا نگاه سیاسی نسبت به این مسئله داشت ولی متاسفانه مشاهده می‌شود که در بعضی مواقع به فرهنگ، “سیاسی” نگاه می‌شود.

وی افزود: شما سعی کردید به تهدیدهایش اشاره کنید اما فرصت‌هایی زیادی هست که اگر به آن توجه نکنیم و برایش برنامه‌ریزی نکنیم، طبیعتا همان تهدیدها را هم نمی‌توانیم رفع کنیم. بحثی که در موضوع فرهنگ اهمیت دارد این است که نباید گزینشی و صرفا سیاسی به آن نگاه کرد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: زمانی فرهنگ اشرافی‌گری داشت در این کشور نزج می‌گرفت، این طبیعتا روی همان آسیب‌های اجتماعی که شما به آن اشاره کردید، تاثیر دارد. فرهنگ اسراف و دوری از ساده‌زیستی داشت شکل می‌گرفت و تبعیض در مقابل عدالت‌خواهی به عنوان فرهنگ موجه جلوه داده می‌شد.

جلیلی خاطرنشان کرد: ما نباید اینها را فراموش کنیم. اگر مجموعه آسیب‌ها بخصوص در عرصه حکومت و دولت بتواند آثار سنگین فرهنگی داشته باشد و بخواهد فراگیر شود، حتما تاثیرات مخرب خواهد داشت. ما باید به مجموعه اینها نگاه کرده و مانع آنها شویم، مخصوصا دولت چون خودش در مسئولیت این کار است. دولت باید خودش جلوی اشرافی‌گری، تبعیض، فساد، اسراف و ریخت و پاش را بگیرد و اگر اینطور باشد، طبیعتا می‌تواند آثار مثبت را روی وضع اجتماعی و فرهنگی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی اکبر ولایتی دیگر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به اظهارات حسن روحانی گفت: آقای روحانی به بخشی از آسیب‌شناسی فرهنگی اشاره کردند، ولی توقع این بود که بعد از آسیب‌شناسی راه‌‌حل‌های خود را ارائه کند. شاید در سه دقیقه آخر این فرصت باشد؛ البته دامنه فرهنگ بسیار وسیع است و سخت است همه مقاصد را در چند دقیقه جمع کنیم در هر حال ما منتظر هستیم راه‌حل‌های آقای روحانی را هم بشنویم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، غلامعلی حدادعادل نیز در انتقاد از اظهارات حسن روحانی اظهار داشت: آقای روحانی که هم اسماً روحانی و هم در کسوت روحانییت هستند، اشاره کردند که نگران باورها و اعتقادات فرهنگی هستند و همچنین در مورد سانسور و این مسائل خیلی اظهار نگرانی می‌کردند، من هم مدافع سانسور نیستم، ولی من از آقای روحانی سوال می‌کنم که اگر در یک اثر هنری مثل کتاب یا فیلم به باورهای دینی و مقدسات جامعه اهانت شود و یا ریشه‌ها و پایه‌های اخلاقی جامعه مورد هجوم قرار گیرد، شما به عنوان دولت اجازه می‌دهید که آنها وارد خانواده ها شود و فساد ایجاد کرده و مانع ورود آن نمی‌شوید و سانسوری انجام نمی‌دهید، به عقیده من این مسئله بسیار مهمی است.

وی با بیان اینکه مسئله بعدی در مورد اظهارات آقای روحانی این است که آیا امروز در جامعه ما اخلاقی وجود دارد؟ گفت: این یک استفهام انکاری است که گویی دیگر هیچ اخلاقی وجود ندارد.آن‌طور که آقای روحانی گفتند به یک نفر یا چند نفر در عالم اداره کشور انتقاد داشته باشند خود من می‌خواهم بدانم آیا همه شخصیت‌های اثرگذار این کشور، همه الگوها منحصر به همان یکی دو نفر هستند که مورد انتقاد ایشان هستند، یعنی جامعه ما دیگر هیچ کس را ندارد که گفتار و کردارش اخلاقی و معنوی باشد. رهبری این نظام، علما و مراجع که تا این اندازه تبلیغ می‌کنند چه می‌شوند؟

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: آقای روحانی می‌گوید که فرهنگ ما باید به دست مردم باشد، آیا فرهنگ مذهبی مردم به دست خودشان نیست؟ مساجد را دولت اداره می‌کند و یا برنامه‌های مذهبی و بسیاری کارهای دیگر را مردم اداره نمی‌کنند؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در ادامه مناظره، حسن روحانی در پاسخ به انتقادات دیگر کاندیداها، گفت: راه حل این است که بسیاری از امور را بوسیله قانون شفاف و بوسیله انجمن‌های حرفه‌ای و نظام‌های صنفی استفاده کنیم؛ پیشکسوتان هر بخش می‌توانند آن بخش را بهتر کنترل کنند، مگر فرهنگ چیزی است که دولت به تنهایی بتواند آن را کنترل کند؟ اخلاق مطلوب، کمال اخلاق مورد نظر انقلاب اسلامی امروز مشاهده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه مردم ما مسلمان و اخلاقی هستند،‌ تصریح کرد: آیا انتظار این بود که اخلاق امروز این چنین باشد؟ اینکه باورها و مقدسات مردم باید مورد احترام باشد، درست است ولی آیا مقدسات ما را آن کارمندی می‌شناسد که می‌خواهد ممیزی کند یا پیشکسوتانی که در این زمینه کار کرده‌اند، آیا نباید این بخش را به آنها واگذار کنیم؟

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: اینکه گفته می‌شود، فرهنگ اشرافی‌گری نباید باشد، درست است اما متاسفانه آنها که دم از ساده‌زیستی زده‌اند، الان ببینید پایان کارشان به کجا رسیده و آنها که حرف مقابله با فساد زده‌اند، اکنون ببینید فساد سه هزار میلیاردی سر از کجا در آورده است؟

روحانی با بیان اینکه باید به رسانه‌ها و مطبوعات آزادی بدهیم زیرا وقتی به آنها آزادی دادیم، باید جلوی فساد را گرفته و نباید به نهادهای رسمی اکتفا کنیم، خاطرنشان کرد: اشکال ما این است که فرهنگ را همانند آبشاری می‌دانیم که باید بر سر مردم باز کنیم؛ فرهنگ همان چشمه‌های جوشانی است که در نهاد مردم هست و باید شرایط را آماده کنیم تا همه از فرهنگ درست در جامعه استفاده کنند.

وی افزود: شرایط امروز ما به‌گونه‌ای است که نگاه قیم‌مآبانه ایجاد شده ولی ما قیم نیاز نداریم بلکه قوام نیاز داریم، ما اگر به فرهنگ قوام دهیم، موفق شده‌ایم.

عارف: بجای کنارگذاشتن برجستگان فرهنگ آنها را سفیر فرهنگی کنیم

محمدرضا عارف یکی دیگر از کاندیداهایی بود که براساس قرعه‌کشی پشت تریبون قرار گرفت.

وی ضمن تسلیت رحلت آیت الله طاهری و گرامیداشت ۱۵ خرداد و تسلیت شهادت امام معصوم و تبریک پیروزی تیم ملی فوتبال، به تشریح برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی خود پرداخت و با بیان اینکه فرهنگ و هنر جزو اولویت‌های بنده است، افزود: باید نگاه و نگرش به فرهنگ و هنر تغییر کند. تصدی‌گری دولت باید به حداقل برسد و همچنین امور فرهنگی و هنر باید به اهل فرهنگ و هنر سپرده شود. بنابراین نگاه ما مبتنی بر اعتماد است و نباید فکر کنیم با انتخاب یک مسئول فرهنگی مشکل فرهنگ و هنر حل می‌شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: فعالین فرهنگ و هنر کارمندان دولت نیستند که با بخشنامه و بودجه بخواهیم به تولید آثار فرهنگی و هنری به صورت دستوری وادار کنیم. معتقدم فرهنگ و هنر جزو بومی‌ترین محصولات ما است که باید از آن استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در تولید فیلم مقام اول منطقه را داریم، اما در زیرساخت ها وضعیت خوبی ندارم.

عارف با بیان اینکه باید در برنامه‌های توسعه، فرهنگ و هنر و امور اجتماعی جایگاه ویژه داشته باشد، تصریح کرد: نگاه ما این است که تلاش در فرهنگ و هنر یک حق است و از این رو امتیاز نیست. در حالی که  قبلا فکر می‌کردند امتیاز است و حق نیست و هر وقت لازم باشد امتیاز را می‌گیرم.

وی  افزود: در این راستا می‌توان از حذف روزنامه‌ها و انتشار کتاب و جلوگیری از پخش فیلم و تعطیلی خانه سینما اشاره کرد.

عارف تاکید کرد: به جای کنار گذاشتن برجستگان فرهنگ و هنر بر اساس سلیقه باید سعی کنیم از آنها به عنوان سفرای فرهنگی برای رساندن پیاممان به دنیا استفاده کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سعید جلیلی اولین کاندیدایی بود که به انتقاد از مواضع و دیدگاه‌های فرهنگی محمدرضا عارف پرداخت و با بیان اینکه مطالبی که آقای عارف فرمود امتیاز نیست و حق است، تصریح کرد: من می‌گویم یک فرصت است. از این رو باید به فرهنگ به عنوان فرصت استفاده شود چرا که ویژگی فرهنگ در پاکی و مولفه‌های آن است که موجب قوام و فرصت ما شده است.

جلیلی تاکید کرد: اگر بخواهیم به خاطر بعضی موضوعات دیگر بپردازیم و بخواهیم در این فرصت هر چیزی را قاطی کرده و آن را از خاصیتش بیندازد به ضد خودش تبدیل می شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی‌اکبر ولایتی در خصوص مواضع فرهنگی محمدرضا عارف، اظهار داشت: پیشنهادی درباره سخنان آقای عارف دارم و آن این است که محوریت فرهنگ را بگذاریم فرهنگ خودی و هر آنچه در  مغایرت این است، اصلاح کرده و فرهنگ مقاومتی را  مبتنی بر ارزشهای اسلامی و ملی شکل دهیم.

غلامعلی حداد عادل یکی دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به مواضعی که از سوی محمدرضا عارف بیان شد، اظهار داشت: در این که کار فرهنگی باید به دست مردم باشد تردیدی نیست، ولی دولت‌ها هم وظایف فرهنگی دارند و در هر جای جهان دولتها کار سترگ فرهنگی را انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه دولت اسلامی ماهیت فرهنگی دارد، از محمدرضا عارف این سوال را مطرح کرد که چه وظایف حاکمیتی در فرهنگ وجود دارد؟ مرز وظایفی که حتما دولت باید به عهده بگیرد کجاست؟ می‌شود همه چیز را از دولت گرفت؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی یکی دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بود که به مواضع فرهنگی عارف پاسخ داد.

وی با بیان اینکه بحث تصدی‌گری که از سوی آقای عارف مطرح شد، بسیار مهم است و باید به حداقل برسد، افزود: همان مواردی که در قانون اساسی آمده و بقیه موارد باید به انجمن‌های مختلف و نظام صنفی سپرده شود.

روحانی با بیان اینکه مردم به خوبی در مراسم‌های ملی و مذهبی حضور جدی دارند، افزود: سیزده‌بدر و عاشورا را مردم بخوبی برگزار می‌کنند. بگذاریم دست مردم باز شود و اینقدر در زندگی خصوصی مردم دخالت نداشته باشیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه آیا اولویت این است که فسادها را فراموش کرده و به چند کاری که جوان‌ها در خیابان انجام می‌دهند گیر بدهیم؟ تاکید کرد: مسائل فرهنگی باید از طریق فرهنگ حل شود و پلیس ‌آخرین مرحله باید باشد.

روحانی در دفاع از موضعگیری عارف مبنی بر اینکه هنر بهترین سفیر ما در جهان است، تصریح کرد: بهتر از حافظ و امیرخانی و فرشچیان و احصایی و شجریان داریم برای سفیر فرهنگی؟

محمدباقر قالیباف در ادامه این مناظره خطاب به محمدرضا عارف گفت: توقع من این بود که دکتر عارف در این چند دقیقه رویکرد و نگاه فرهنگی‌اش را بگوید.

وی خطاب به مرتضی حیدری مجری مناظره‌ها تاکید کرد: اجازه بدهید با صراحت بگویم که اینجا در فرهنگ متکی به رای حرف نزنیم. متکی به اصلاح جامعه حرف بزنیم. دردی که در کشور هست مانند فقر تا بی اعتمادی و دروغگویی در جامعه مسلمان ما، باید حل شود.

قالیباف با بیان اینکه دروغ بدتر از فقر است تصریح کرد: تصدی‌گری بد است و باید دست و پای دولت از زندگی خصوصی بیرون برود. من از  آقای عارف سوال می‌کنم چه نگاهی بناست در فرهنگ حاکم باشد؟ چه اقدامی انجام دهیم تا جامعه اصلاح شود و دروغگویی دیگر نباشد.

به گزارش تسنیم، محسن رضایی در باره مواضع محمدرضا عارف فقط این سوال را مطرح کرد که در دولت اصلاحات طرح خوبی تحت عنوان طرح جامع ورزش تهیه شد پس چرا  آن تصویب و عملیاتی نشد؟

سیدمحمد غرضی با اشاره به مواضع فرهنگی عارف گفت: دولت‌های گذشته با اعمال نظر خود آیا توانسته‌اند تغییری در فرهنگ ایجاد کنند؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا عارف پس از نقد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به برنامه‌های فرهنگی وی اظهار داشت: دولت‌ها باید تامین کننده زیربناها باشند و فرهنگ را باید به خود مردم محول کرده و ابزار و زیرساخت ها را فراهم کنیم.

وی در پاسخ به سوال رضایی تصریح کرد: برای طرح ورزش گام‌های اولیه برداشته شد، اما در دولت بعد به آن توجهی نشد. نقشه  مهندسی فرهنگی کشور به تصویب رسیده که باید دولت آن را کار کند.اما رویکرد ما در اجرایی کردن آن سند محوریت دادن به مردم است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوی با بیان اینکه در اتکا به نظام‌‌های صنفی در پزشکی موفق عمل کردیم گفت:  این کار، کار بسیار خوبی است. از این رو باید کارهای فرهنگی نیز به انجمن‌ها و نظام‌ های صنفی واگذار شود.

وی خاطرنشان کرد: ما گاهی یک فیلم را به خاطر ۵-۱۰ درصد اجازه پخش نمی‌دهیم، در این صورت جوان ما به چه سمتی می‌رود و چه فیلم‌های خارجی را تماشا می‌کند؟ انشاءالله بتوانیم در راستای انقلاب فرهنگی گام برداریم.

ولایتی: تبعیض و پارتی‌بازی مشکل اصلی فرهنگ جامعه ایران هستند

در ادامه مناظره ۸ کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری، علی‌اکبر ولایتی پشت تریبون رفت و به بیان رؤس سرفصل‌های برنامه‌های فرهنگی خود پرداخت.

وی در ابتدای سخنانش ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام موسی‌کاظم (ع)  و بیست و چهارمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) و همچنین گرامیداشت واقعه ۱۵ خرداد و تبریک به مناسبت پیروزی تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل قطر، با اشاره به تعریف خود از فرهنگ، گفت: فرهنگ تجلی باورها و رفتار یک جامعه است، انقلاب ما فرهنگی است و دولت آینده باید دولت هدایت باشد.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: مسئولان خود باید اسوه الگوی فرهنگ ایرانی – اسلامی باشند و این گونه به مردم القاء کنند که دولت بیش از همه به باورهای مردم عمل می‌کند؛ امروز آثار رشوه‌خواری‌، تبعیض، مشکلات اخلاقی و اعتیاد را در جامعه می‌بینیم و در واقع بیش از هر چیز، تبعیض و استفاده از پارتی از مشکلات اصلی فرهنگی امروز جامعه است.

ولایتی در ادامه افزود: در کشور ما فرهنگ اسلامی- ایرانی، مهم‌ترین نگهبان هویت ایرانی اسلامی بوده و  ۷۰ درصد تربیت افراد در خانواده و مدرسه شکل می‌گیرد؛ در طول تاریخ و در حوادث مختلف مثل حمله مغول‌ها، مقاومت توسط خانواده و تربیت خانوادگی در مدارس و مکتب‌خانه‌ها شکل می‌گیرد.

وی در ادامه گفت: ما باید برای این‌که جلوی مشکلات فرهنگی را بگیریم، برای خانواده مصونیت ایجاد کنیم، زیرا خانواده ما را براساس نظرات تافلر و هانتینگتون مورد هدف قرار گرفته است؛ اگر خانواده ما مورد تهدید قرار بگیرد، فرهنگ مقاومتی مثل اقتصاد مقاومتی در خطر قرار می‌گیرد. راه‌حل مشکلات فرهنگی، تسهیل ازدواج،‌ ایجاد شغل و تلاش در جهت پایدار بودن خانواده‌ها و توجه کامل به آموزش و پرورش است.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری، ادامه داد: کشورهایی مانند سنگاپور، کره جنوبی و تایوان، وقتی خواستند تغییراتی را در کشور خود ایجاد کنند، حتی در مقوله‌های اقتصادی انجام این تغییرات را در آموزش و پرورش خود ایجاد کردند. به‌خصوص در دبستان‌ها این مسئله را به عنوان فرهنگ در مدارس خود جا انداختند.

ولایتی همچنین اظهار داشت: ۵۰درصد از معلمان ما در دبستان تدریس می‌کنند، اما هیچ وقت ندیدم که برای افتتاح یک دبستان از معلمان استفاده شود پس  اهمیت به خانواده و آموزش و پرورش از مهمترین مقدمات مصون‌سازی فرهنگی جامعه است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حدادعادل در ادامه این مناظره در واکنش به سخنان ولایتی گفت: نظر خاصی نسبت به سخنان دکتر ولایتی ندارم.

حسن روحانی دیگر کاندیدای انتخابات نیز در واکنش به سخنان ولایتی، گفت: همان‌طور که آقای ولایتی اشاره کردند، مساله هویت ایرانی و هویت اسلامی برای ما بسیار مهم است ولی برای اینکه بتوانیم از این هویت پاسداری کنیم، چکار باید کرد؟

وی ادامه داد: اول این است که ما باید تسهیلاتی را فراهم کنیم تا کالای فرهنگی فاخر و مورد توجه مردم در اختیار آنها قرار گیرد. یادمان باشد که هویت ایرانی، هویت چند نفر و سلایق چند نفر نیست. ایران دارای تنوع‌های بسیار زیاد و بسیار زیبای بومی،  مذهبی و دینی است. باید به همه آن تنوع‌ها توجه کرد البته همه این تنوع‌های زیبا زیر یک چتر واحد و آن چتر ایرانیت و اسلامیت جمع خواهند شد.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: اما باید به ذائقه همه آنها توجه شود، چرا کالاهای فرهنگی ما امروز مصرف ندارد یا گران است و یا اگر ارزان است، بر مبنای ذائقه مردم برنامه‌ریزی نشده و به گونه‌ای عمل شده که جذب و جلبی برای آن وجود ندارد.

روحانی ادامه داد: موضوع بعدی در بحث ایرانیت این است که این همه مفاخر و مشاعری که داریم، آیا این مفاخر برای کل فارسی زبانان باید برای کل فارسی‌زبانان معرفی شوند تا دنیا آنها را بشناسد و ما بتوانیم از این مفاخر به عنوان سفیران فرهنگی و یک نوع دیپلماسی عمومی بهره‌برداری و استفاده کنیم که متاسفانه کمتر از آنها استفاده می‌شود.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: البته بحث فرهنگ جهانی نیز مطرح است، ما نمی‌توانیم به فرهنگ جهانی بی‌اعتنا باشیم، به هر حال ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که تعاملات و ارتباطات، سطح وسیعی دارد و ما باید با توجه به جهان، برنامه‌ریزی کرده و هویت خود را در دنیای رقابت فرهنگی امروز حفظ کنیم.

به گزارش خبرگزرای تسنیم، در ادامه مناظره فرهنگی کاندیداهای ریاست جمهوری، محمدباقر قالیباف در پاسخ به سخنان علی اکبر ولایتی،‌گفت: نکته خاصی در مورد سخنان ایشان ندارم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، محسن رضایی  نیز در واکنش به سخنان ولایتی درباره فرهنگ گفت: اشاره آقای ولایتی به خانواده و آموزش و پرورش کاملا درست است، اما جا داشت آقای ولایتی بگوید که در خانواده‌های ما امروز آرامش هست یا نیست و اگر نیست مشکل چیست؟

وی افزود: معلمی که بعد از ۲۵ – ۲۶ سال فقط ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد، که آن هم دو سومش به دلیل گرانی‌ها آب رفته است، وقتی سر کلاس روی تخته معادله فیزیک می‌نویسد، اسم فرزند خودش را هم در کنار معادله می‌نویسد چون ذهنش درگیر مشکلات خودش است، شما بفرمایید مسئله اقتصاد در مسئله فرهنگ اثرش چقدر است و از نظر جنابعالی چه تاثیری دارد؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید محمد غرضی نیز در پاسخ به سخنان ولایتی، اظهار داشت: آقای دکتر، آیا تهاجم فرهنگی توانسته در فرهنگ ایران نفوذ کند و تاثیر بگذارد؟

محمدرضا عارف در واکنش به سخنان ولایتی گفت: بحثی‌که آقای ولایتی مطرح کرد در نهایت به ضرورت ارتقا فرهنگ و ارائه الگوهای فرهنگی در بخش هویت اسلامی بخصوص در خانواده رسید که به نظر می‌رسد هیچ راهی برای ارتقای فرهنگ خانواده‌ها جز تولید (محصولات فرهنگی) نداریم و باید آثار فرهنگی و هنری فاخر تولید کنیم که به اجبار جوانان و مردم به سمت تولیدات خارج از کشور نروند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: متاسفانه تا به حال صورت مسئله را پاک کرده‌ایم و برای مقابله با تهاجم فرهنگی صورت مسئله پاک شده است. مثل جمع کردن آنتن‌های ماهواره که البته قانون است، اما از نظر فرهنگی متاسفانه می‌بینیم بعد از اینکه نیروی انتظامی اقدام به این کار کرد، دوباره آنتن‌ها برپا می‌شود و در واقع ما به مردم تمرد از قانون را یاد می‌دهیم یا کاهش پهنای باند اینترنت و فیلتر کردن، این‌ها راهکارهایی نیست که بتوانیم به جواب برسیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: باید باور کنیم که هیچ راهی جز اعتماد به اهل فرهنگ و هنر نداریم، باید اجازه دهیم هنرمندان، اندیشمندان، فرهنگ‌دوستان و فرهنگیان آثار خلق کنند و باید به آن‌ها اعتماد کنیم تا بتوانیم به آثار ارزنده‌ای برسیم.

عارف با ذکر مثالی ادامه داد: ربنای استاد شجریان چه تاثیر فرهنگی در جامعه داشته است؟ تقریبا همه خانواده‌ها آرزو می‌کنند که روزه خودشان را با ربنای شجریان و صدای او افطار کنند. این یک اثر سازنده و مفید یک خلق هنری است. باید پیشخوان فرهنگی را تقویت کنیم، یعنی کالاهای فرهنگی فراوان با کیفیت بالا را در داخل کشور خلق کنیم برای اینکه تهاجم فرهنگی‌ای که آقای غرضی اشاره کردند، باید در مقابلش تولید داشته باشیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اما در تولید صنایع فرهنگی با کیفیت بالا، هیچ راهی جز اعتماد به فرهنگیان و اهل هنر نداریم؛ به نظر می‌رسد اگر بتوانیم نظام صنفی را بر تولیدات فرهنگی حاکم کنیم، با اعتمادی که به فرهنگیان می‌کنیم، ان‌شاءالله می‌توانیم در جهت ارتقا فرهنگ دینی و فرهنگ و هنرمان گام‌های اساسی برداریم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سعید جلیلی هم در باره سخنان ولایتی گفت: گفته‌های جناب آقای ولایتی را تایید می‌کنم، تاکید من این است که ظرفیت‌های بالای فرهنگ اسلامی را باید شناسایی کنیم.

جلیلی افزود: باید ظرفیت فرهنگی را افزایش بدهیم و با مثال‌های ساده‌ای که به نظر می‌رسد ظلم به فرهنگ است نباید آن را کوچک نشان ندهیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری تاکید کرد: ما در فرهنگ ظرفیت‌های بسیاری داریم الان تمام ظرفیت‌های فرهنگی را در حوزه‌های کوچک خلاصه می‌کنیم، در حالی که ظرفیت‌هایی در عرصه فرهنگ داریم، مانند فرهنگ دفاع مقدس که از افتخارات ماست و از آنها باید استفاده کنیم.

جلیلی با بیان اینکه این مشکلات که امروز در عرصه فرهنگ داریم، یک نوع انحصار و کوچک کردن و خلاصه کردن فرهنگ در یک سلیقه‌ خاص است، اظهار داشت: آن سلیقه نیز محترم است، اما سلایق آن بسیار بزرگتر است و باید سلایق سایرین را هم محترم بشماریم و چرا به سایر سلیقه‌ها بی‌توجهی می‌کنیم؟

این کاندیدای انتخابات افزود: ما شعرای بسیار خوبی بعد از انقلاب در شعر، رمان و تاریخ داریم که تمام این ظرفیت‌ها باید در فرهنگ مامورد استفاده قرار گیرد و مانع اینگونه فرهنگ‌ها نشویم و حرف‌های که آقای ولایتی فرمودند می‌شود از آن استفاده کامل کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی اکبر ولایتی در جمع‌بندی سخنانش گفت: از مطالبی که ارائه شد، تشکر دارم و نکاتی که دوستان فرمودند، باعث اضافه شدن نکات مفیدی در بحث شد و تمام این مطالب را قبول دارم.

وی افزود: باید بگویم که فرهنگ ما باید اخلاق‌محور شود و در عمل، ما مردم را به اسلام و فرهنگ اسلامی و ایرانی دعوت کنیم. امام صادق(ع) فرمودند که ما فقط از اسلام و اخلاق و روش اهل بیت و فرهنگ ایرانی فقط حرف نزنیم، بلکه باید به عنوان مسئولان و مثلا اگر به عنوان رئیس‌جمهور یا وزرا یا استاندار هستیم، یا هر سمتی دیگری که داریم، با رفتار باید نماد عمل به فرهنگ اسلامی و ایرانی باشیم؛ باید به اخلاق اسلامی پایبند باشیم که این می‌تواند بیشترین اثر را بر روی مردم داشته باشد.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: در رابطه با اینکه فرهنگ باید مردمی شود؛ باید فرهنگ مقاومتی مانند اقتصاد مقاومتی داشته باشیم و برای اینکه فرهنگ مقاومتی شود، باید مردم متصدی شوند و دولت حمایت کند.

وی افزود: یکی از دوستان فرمود در مورد بودجه‌هایی که برای دولت وجود دارد، اگر دولت برای فرهنگ اولویت قائل شود و عملی که در گذشته به غلط انجام شد، مانند منحل شدن سازمان برنامه و بودجه، اگر این سازمان مجددا راه‌اندازی شود، در برنامه پیشنهادی به مجلس برای پیشبرد برنامه ۵ ساله و چشم‌انداز ۲۰ ساله حتما یک جایگاه رفیع برای فرهنگ قائل شود و کار فرهنگ را باید به اهلش واگذار کنیم.

ولایتی درا دامه گفت: کار سینما باید به اهلش واگذار شود،‌ کار ورزش را به اهلش واگذار کنیم و فرهنگ را نباید سیاسی کنیم؛ ورزش را ورزشیان اداره می‌کنند و هنر را هنرمندان و مسائل مربوط به ادبیات و سایر شئون فرهنگی را خود فرهنگیان اداره کنند.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری درباره سوال غرضی نیز گفت: درست است که تهاجم فرهنگی وجود دارد ولی درمانش فیلتر کردن صرف نیست. بلکه باید مصونیت‌سازی ایجاد شود و مصونیت‌سازی هم از طریق تقویت بنیان‌های خانواده و احیای ارزش‌های اسلامی و ایرانی است.

وی افزود: ما در پزشکی یک اصل داریم که پیشگیری بهتر و موثرتر از درمان است و پیشگیری کردن در امر فرهنگ تقویت بنیان‌های اخلاقی و اسلامی و احیای ارزش‌های اسلامی و ایرانی است.

ولایتی در پایان با قرائت مطلبی از  امیرکبیر (ره)‌ تصریح کرد: این مطلب را عرض می‌کنم که امیرکبیر در دعایی گفته ات، “خداوندا؛ پروردگارا، امیر تویی، کبیر تویی، تقی همان شاگرد آشپز است. معبودا روبه سوی تو دارم، عنایتی بفرما تا گره از کار مردم بگشایم تا مرهون الهی گردند به حق محمد و آل محمد یا ارحمن الراحمین.”

قالیباف: فرهنگ پایه قدرت ملی ماست

در ادامه مناظرات فرهنگی اجتماعی نامزدهای ریاست جمهوری و پیش از قرار گرفتن محمدباقر قالیباف در پشت تریبون، مرتضی حیدری، مجری تلویزیونی اظهارداشت: برای اینکه نامزدها نامنویسی کنند برای ادامه جلسه، زمان‌ها را اعلام می‌کنم.

وی ادامه داد: طبق زمانبندی غلامعلی حدادعادل ۲:۵۹ حسن روحانی ۲:۱۱-، علی‌اکبر ولایتی ۳:۳۹، سعید جلیلی ۲:۳۷، محمدباقر قالیباف ۲:۵۱، محسن رضایی ۴:۱۹، سیدمحمد غرضی ۶:۱۲ و محمدرضا عارف ۲:۳ فرصت دارند. تقریبا همه نامزدها طلب دارند به جز آقای روحانی که ۲:۱۱- ثانیه بیشتر از وقت خود استفاده کرده است.

در ادامه مناظره، محمدباقر قالیباف کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری به پشت تریبون رفت و در خصوص برنامه‌های فرهنگی خود، ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت هفتمین اختر تابناک امامت و ولایت و رحلت حضرت امام خمینی (ره) اظهار داشت: من اجازه می‌خواهم که بحثم را به حوزه مسائل فرهنگی و نگاهی که بنده به این موضوع دارم اشاره کنم.

وی ادامه داد: برای هر ملت و کشوری مهمترین موضوع استقلال و عزت است، چرا که ممکن است انقلاب اسلامی با یک انقلاب، دشمن و استبداد را از بین ببرد. آیا حفظ این استعداد با قدرت سیاسی امکان‌پذیر است؟ به نظر می‌رسد خیر. کشوری می‌تواند استقلال و عزت خود را حفظ کند که حتما آن کشور و آن ملت مولد باشد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: باید دقت کرد که چه تولید کرد. کشور نیازمند است که تولید قدرت، ثروت، معرفت، منزلت کند و اگر این تولید در این ابعاد بود و همه‌جانبه‌گرایی بود، اقتصاد کشور حفظ می‌شود. لذا اقتصاد، فرهنگ و مسائل اجتماعی و کرامت انسان‌ها مهم است.

قالیباف با بیان اینکه باید بدانیم انقلاب اسلامی و ملت ما اساسا فلسفه این نظام حفظ و رشد تعالی انسانها است، گفت: اقتصاد ما، اقتصاد سرمایه‌داری نیست که انباشتگی و ارزش‌افزوده برای ما فقیر و غنی ایجاد کند. برای ما مهم است که رشد و تعالی اتفاق بیفتد. خداوند وقتی انسان را خلق کرد، ۲ چیز را به او اعطاء کرد. اولین مورد انسانیت انسان و

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر