شهرستان بهار

راز شخصیت در چگونه خوابیدن

شناسه خبر: ۵۲۳
راز شخصیت در چگونه خوابیدن

یک پژوهشگر که در زمینه خواب تحقیق می‌کند، به تازگی مدعی شده است که مدل خوابیدن ما می‌تواند از نوع زندگی و حتی از ویژگی‌های شخصیتی‌‌مان خبر دهد….  پروفسور کریس ایدزیکوسکی، استاد مهما

safe6344407087331

یک پژوهشگر که در زمینه خواب تحقیق می‌کند، به تازگی مدعی شده است که مدل خوابیدن ما می‌تواند از نوع زندگی و حتی از ویژگی‌های شخصیتی‌‌مان خبر دهد….

 پروفسور کریس ایدزیکوسکی، استاد مهمان دانشگاه سوری انگلستان، می‌گوید مطالعه او روی ۱۰۰۰ زن و مرد انگلیسی حاکی از آن است که ۶ مدل شایع خوابیدن نشانگر نوع شخصیت آدم‌هاست و با زبان بدن آنها ارتباط تنگاتنگ دارد: «همه ما وقتی بیداریم، نسبت به زبان بدن خودمان آگاهی داریم ولی در خواب، ضمیر ناخودآگاه ما درباره ما حرف می‌زند. آنچه مدل خوابیدن از شخصیت ما آشکار می‌کند، کاملا دور از انتظار خودمان است.» حالا شما به کدام یک از این ۶ مدل می‌خوابید؟

۱٫مدل جنینی: شایع‌ترین مدل خوابیدن است. گروه بزرگی از شرکت‌کنندگان در این پژوهش (۴۱ درصد) موقع خواب، خود را به شکلی خمیده (شبیه جنین) درمی‌آوردند و زنان ۲برابر مردان این شکل را به خود می‌گرفتند. درباره این گروه، گفته می‌شود که اگرچه شخصیت ظاهری سرسختی دارند، اما حساس‌اند و ممکن است خجالتی به نظر بیایند اما اغلب زود با دیگران می‌جوشند.

۲٫مدل کُنده درخت: اگر به پهلو می‌خوابید و هر دو دست‌تان پایین می‌افتد، شما آدمی راحت و اجتماعی هستید و به دیگران تا جایی اعتماد می‌کنید که حتی ممکن است گول بخورید. ۱۵ درصد مردم به این شکل می‌خوابند.

۳٫مدل تمنا: در این مدل، فرد به پهلو می‌خوابد و هر دو دست او در مقابل بدن‌اش به جلو دراز می‌شود. ۱۳ درصد شرکت‌کنندگان در مطالعه به این روش می‌خوابیدند. آنها ذهنی باز ولی عیب‌جو دارند. شکاک‌اند و کمی یک‌دنده.

کسانی که به مدل جنینی می خوابند، اگرچه شخصیت ظاهری سرسختی دارند، اما حساس‌اند و ممکن است خجالتی به نظر بیایند اما اغلب زود با دیگران می‌جوشند.

۴- مدل ستاره دریایی: کسانی که به پشت دراز می‌کشند و دست‌ها را بالا و نزدیک بالش نگه می‌دارند، تقریبا ۵ درصد گروه مورد پژوهش را تشکیل می‌دادند. آنها گوش شنوای خوبی برای دیگران دارند و زیاد به کمک دیگران می‌آیند و اگر مرکز توجه دیگران باشند، معذب می‌شوند. احتمال خروپف کردن و بدخوابی نیز در آنها زیاد است.

۵- مدل سقوط آزاد: در این مدل، شخص روی شکم می‌خوابد و دست‌ها را زیر بالش می‌گذارد یا دور آن حلقه می‌زند و سرش را به یک سمت می‌چرخاند. ۷ درصد به این شکل می‌خوابند. آنها غالبا عجول و برون‌گرا هستند و از انتقاد به شدت می‌رنجند.

۶- مدل سرباز: در این مدل، شخص به پشت دراز می‌کشد و دست‌ها را در دو طرف بدن و نزدیک به آن نگه می‌دارد. ۸ درصد به این شکل می‌خوابند. آنها غالبا محتاط و کم‌حرف‌اند. اهل اعتراض و ایرادگیری نیستند و همیشه سعی می‌کنند خودشان و دیگران را در سطحی ایده‌آل نگه دارند. به دلیل طاقباز خوابیدن، احتمال خروپف کردن در آنها زیاد است. آنها در طول شب کمتر از خواب می‌پرند ولی خواب آرامش‌بخشی هم ندارند.

اگر فکر می کنید شما در طول شب ممکن است به تمام مدل‌های بالا بخوابید، احتمالا در اشتباه‌اید! ایدزیکوسکی می‌گوید: «این پژوهش نشان می‌دهد اگرچه افراد در طول شب غلت می‌زنند اما روی یک مدل خواب بیشتر باقی می‌مانند و تنها ۵ درصد افراد مدل خوابیدن خود را در شب‌های متفاوت کلا عوض می‌کنند.» نکته جالب دیگر اینکه این پژوهش نشان می‌دهد از هر ۱۰ نفر فقط ۱ نفر موقع خواب، کل بدنش را با پتو می‌پوشاند و اغلب مردم، یک دست یا یک پا یا کف هر دو پای خود را از پتو بیرون می‌گذارند.

ترجمه: دکتر محبی‌نژاد/ سلامتیران

 

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • مرتضی :
  در تاریخ ۱۷ امرداد ۹۲ ساعت ۰۱:۴۶
  سلام.حقیقتش من اینقدر خسته میشم که حواسم نمیشه که چجوری خوابیدم
  ودر کل مطلب خوب و آموزند های بود
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر