شهرستان بهار

اتمام مراحل مطالعاتی طرح مجموعه شهری همدان/ بهار در مجموعه شهری همدان محو می شود.

شناسه خبر: ۵۴
اتمام مراحل مطالعاتی طرح مجموعه شهری همدان/ بهار در مجموعه شهری همدان محو می شود.

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر:  به گزارش خبرگزاری فارس از همدان به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان همدان،محمدحسین مرادی اظهار کرد: مجموعه شهری همدان شامل شهرهای همدان، جو

13920405000737_PhotoA

بهار- پایگاه خبری نشاط شهر: 

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان همدان،محمدحسین مرادی اظهار کرد: مجموعه شهری همدان شامل شهرهای همدان، جورقان، مریانج، صالح‌آباد، بهار، قهاوند، لالجین و مهاجران است.

وی بیان داشت: شهر همدان به عنوان شهر مرکزی مجموعه شهری با شعاع عملکردی، اقتصادی، اجتماعی و خدماتی بوده و تمام شهرهای پیرامون آن دارای یکپارچگی اقتصادی، اجتماعی و خدماتی است و ضرورت دارد در مدیریت یکپارچه قرار گیرد.

مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی همدان تصریح کرد: مراحل مطالعاتی اولیه طرح مجموعه شهری همدان شامل تحلیل و تدقیق محدوده در سطح ملی و منطقه در حال اتمام است.

وی با اشاره به اهداف تهیه طرح مجموعه شهری ابراز داشت: برای تحقق توسعه پایدار در ایران توسعه اقتصادی و اجتماعی همراه با حفظ و بهبود محیط زیست طبیعی، تدوین اهداف، برنامه و مدیریت برای هر یک از مجموعه‌های شهری نه تنها ضروری بلکه حیاتی است.

مرادی درباره چگونگی مهار آسیب‌های زیست‌محیطی اظهار کرد: در مجموعه‌های شهری توزیع و تمرکز متناسب با جمعیت و فعالیت ساماندهی، اسکان کم درآمدها و از میان برداشتن فاصله مرکز و پیرامون، برنامه و مدیریت واحد یا هماهنگ شده باعث مهار آسیب‌های زیست محیطی می‌شود.

وی با اشاره به متدولوژی تعیین محدوده شهری همدان گفت: تعیین محدوده مجموعه شهری در دو مرحله صورت می‌گیرد که مرحله نخست آن با استفاده از معیارهای حداکثری وسیع‌ترین محدوده ممکن معرفی می‌شود.

مدیریت معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی همدان افزود: در مرحله دوم نیز با استفاده از معیارهای تدقیق محدوده تعدادی از بخش‌ها حذف و محدوده نهایی حاصل می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس دسته‌بندی مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری، مجموعه‌های شهری بر حسب تعداد جمعیت شهر مرکزی به سه گروه مجموعه شهری میانی، بزرگ و منطقه کلان‌شهری تقسیم‌بندی می‌شود.

مرادی اضافه کرد: مجموعه شهری همدان با توجه به جمعیت حدود ۵۲۵ هزار نفری شهر همدان در سال ۹۰ در گروه مجموعه شهری بزرگ جای می‌گیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر جمعیت بین ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار نفر باشد مجموعه شهری میانی و اگر بین ۵۰۰ تا یک میلیون نفر باشد مجموعه بزرگ و چنانچه یک میلیون نفر و یا بیشتر باشد مجموعه شهری مذکور منطقه کلانشهری نامیده می‌شود./فارس

پ ن: اینطور که به نظر می رسد قرار است بهار در مجموعه شهری همدان محو شود. کلانشهر به چه قیمت؟ کدام یکپارچگی اقتصادی و اجتماعی و خدماتی؟

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • aftab :
  در تاریخ ۱۷ امرداد ۹۲ ساعت ۰۱:۳۴
  بیش از یک سال هست که می شنویم شهر بهار قرار است به مجموعه کلان شهر همدان اضافه گردد و فرمانداری به شهر لالجین منتقل شود…جالب اینکه هنوز خود شهر همدان دارای ضعف ها و نقایص شهری فراوان است و فکر نکم طبق آمار جمعیت آن به حد لازم رسیده و تاسالها برسد در همین حال دستهایی وجود دارند که می خواهند بهار را به زور ضمیمه همدان بکنند ،همینطوری نزدیکی بهار به همدان ،باعث عقب ماندگی این شهر شده و باروال جاری که مسئولین در نظر گرفته اند همشهریان بنشینند و شاهد آن باشند که بهار به یک شهر حاشیه نشین مهاجر پذیر بی درو پیکر و پر از مسائل و مشکلات اجتماعی و… تبدیل شود.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر