شهرستان بهار

«مشهد» شهر جهانی سنگ‌های قیمتی و «لالجین» شهر جهانی سفال شد

شناسه خبر: ۵۶۹۹
«مشهد» شهر جهانی سنگ‌های قیمتی و «لالجین» شهر جهانی سفال شد

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: بر اساس اعلام شورای جهانی صنایع دستی شهرهای مشهد و لالجین همدان به عنوان شهرهای جهانی سنگ های قیمتی و سفال انتخاب شدند.

به گزارش نشاط شهر به نقل از گروه جامعه خبرگزاری فارس، بهمن نامور مطلق از انتخاب مشهد و لالجین به عنوان شهرهای جهانی سنگ های قیمتی و سفال خبر داد و افزود: در راستای ارسال پرونده های این دو شهر به شورای جهانی صنایع دستی، داوران این شورا اردیبهشت ماه امسال ازشهرهای مشهد و لالجین بازدید کردند و داوری خود را ارائه دادند و نتایج آن را برای کارشناسان عالی شورای جهانی صنایع دستی ارسال کردند. پس از بررسی های نهایی و اعلام نظر روسای چهار منطقه اروپا، آمریکای لاتین، آمریکای شمالی و آفریقا، خوشبختانه طبق نامه ای از سوی خانم غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه و بر اساس اعلام رسمی دفتر رئیس شورای جهانی صنایع دستی، مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی و لالجین به عنوان شهر جهانی سفال انتخاب شد.

وی با تاکید بر اهمیت جهانی شدن شهرهای لالجین و مشهد در روند توسعه صنایع دستی و تاثیرات اقتصادی و فرهنگی این رویداد مهم در کشور گفت: کسب عنوان شهر جهانی می تواند در حوزه اقتصادی به معرفی و فروش محصولات و دست آفریده های ایرانی در سطح جهانی، تبدیل شدن به برند بین المللی، جهانی سازی و رونق کسب و کار هنرمندان و صنعتگران منتهی شود، همچنین در زمینه فرهنگی نیز می تواند زمینه ساز معرفی زوایای فرهنگی جامعه منتخب، استوارتر شدن پایه ملی، فرهنگی و صنایع دستی این شهرها در سطح بین المللی و همچنین رونق و توسعه گردشگری محلی و منطقه ای باشد.

نامور مطلق یادآور شد: مراسم گرامیداشت شهرهای جهانی مشهد و لالجین نیز بر اساس هماهنگی های صورت گرفته با استان ها در مرداد ماه سال جاری در این دو شهر برگزار می شود.

وی با بیان این مطلب که برگزیده شدن این دو شهر دستاوردی مهم در دولت تدبیر و امید است تصریح کرد: این انتخاب شایسته جهانی را به مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، استانداران، مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دیگر مسئولان استانی و نیز جامعه هنرمندان و صنعتگران این دو شهر تبریک گفته و امیدواریم تا پس از جهانی شدن این شهرها شاهد رشد روز افزون صنایع دستی در این دو قطب جهانی باشیم.

به گزارش فارس،معرفی دو شهر مشهد و لالجین در سال گذشته با توجه به وجود رقابت تنگاتنگ میان چین، هند و ایران در زمینه دارا بودن بیشترین سهم شهرهای جهانی و پس از انتخاب اصفهان و تبریز به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی و فرش دستبافت از سوی شورای جهانی صنایع دستی بود که خوشبختانه مشهد و لالجین به ترتیب موفق به کسب عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی و سفال شدند.

تاکنون 4 شهر اصفهان، تبریز، مشهد، لالجین از ایران به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی انتخاب شده اند که امیدواریم این روند افزایش یابد.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر