شهرستان بهار

آب در باور بهاریها

شناسه خبر: ۶۶۵۰
آب در باور بهاریها

در بهار همانند سایر نقاط ایران آب از اهمیت ویژه ای برخوردار است و این اهمیت ریشه در تاریخ و فرهنگ کهن و اصیل مردم این مرز و بوم دارد. چنانچه در اساطیر آمده خشکی بر روی آب قرار دارد و مردم با کندن زمین به منابع آب خواهند رسید.

به گزارش نشاط شهر ، وضعیت اقلیمی موجود در بهار ، کم آبی ، مشکل آبیاری و زراعت باعث شده آب و امور مربوط به آن با اهمیت جلوه نماید. همین سابقه ایرانی و مذهبی باعث مهم بودن آب در بهار شده و در بسیاری از آئین ها و مراسم مردم بهار جایگاه و اهمیت ویژه آب خود را نمایان می کند.

ما در اینجا به گوشه ای از باورهای مردم درباره آب اشاره می کنیم و مهمترین آنها باور و اعتقاد آنان به این موضوع است که آب مهریه حضرت فاطمه زهرا(س) می باشد. به همین دلیل تلاش بسیار می کنند تا آب را همیشه پاک و مطهر نگهدارند و از هدر دادن آب پرهیز کنند.

در موارد بسیاری شاهد این هستیم که برای امور روزمره و اثبات حقانیت به آب قسم می خورند. به همین واسطه از پاشیدن آب بر روی همدیگر چه برای بازی و تفریح و چه امور دیگر خود داری کرده و پاشیدن آب بر همدیگر را خوب ندانسته و باوردارند که با پاشیدن آب بر روی همدیگر باعث سردی روابط بین دو نفر شده و کدورت و دلسردی پدید می آورد.

همچنین پاشیدن آب بر روی گربه و علی الخصوص گربه سیاه را نهی کرده و آن را بد شگون تلقی می کنند. برای اینکه مردم را از این کار باز دارند باوری بازدارنده دارند و عقیده دارند کسی که بر روی گربه آب می پاشد بر روی دستان او زگیل ظاهر می شود.

در باوری و اعتقادی دیگر آب پاشیدن پشت سر مسافر را خوب دانسته و عقیده دارند با اینکار مسافر آنها به زودی از سفر باز می گردد. همچنین با پاشیدن آب پشت سر مسافر در طول سفر برای مسافر ملال و اندوهی پیش نمی آید.

علاوه بر آن اگر ناخواسته آب بر روی فرش یا زیر انداز بریزد آن را به فال نیک گرفته و بهاریها باور دارند با این کار روشنایی به آن خانه آمده (اِشِقلوق) و باعث بروز صفا و نورانیت بین اعضای آن خانواده می شود.

با این حال با ریختن آب بر روی فرش اظهار خوشحالی می کنند. همچنین در باوری دیگر آب دباغ خانه را باعث ایجاد محبت و دوستی بین زن و شوهر می دانند به این صورت که وقتی زنی احساس می کند شوهرش نسبت به او بی مهر و محبت شده، در حمام عمومی بر روی سر زن مورد نظر کمی از آب دباغ خانه می ریزند. با این کار محبت شوهر نسبت به زن بیشتر شده و اصطلاحاً سفید بخت می شود.

برگرفته از مجموعه فرهنگ مردم بهار - سلیم سلیمی موید


نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر