شهرستان بهار

به مناسبت هفته حمایت از بیماران کلیوی :

نوع دوستی به وقت گلریزان

شناسه خبر: ۹۰۲۴
 نوع دوستی به وقت گلریزان

شکوفه مهربانی در گود زورخانه علی میرزای همدانی به گل نشست

به گزارش نشاط شهر، برخی مناسبتها از راه میرسد تا باور نوعدوستی در اذهان رنگ و رویی تازه به خود گیرد ، اینبار همزمان با هفته حمایت از بیماران کلیوی مردان و زنان خیر از هر جایی در شهر همدان راهی زورخانه علی میرزای همدانی شدند تا بار دیگر انسانیت را در باور همگان رقم زنند . حیدری مقدم رئیس دانشگاه علوم پزشکی از آن دست مدیران خیر و کاربلدی است که در این مناسبت هم با قدم پیش گذاشتن در عرصه خیرخواهی موجب شد همگان همت والایی برای سهیم شدن در کار خیر به کار گیرند . در این میان مدیر کل امور اجتماعی استانداری و همت والای جامعه ورزشی استان در کنار انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان همدان اقدام به برگزاری جشن گلریزانی کردند که به موجب آن مبلغ 54 میلیون تومان برای کمک به بیماران کلیوی همدان جمعآوری شد.
در زورخانه علی میرزای همدانی جامعه ورزش همدان به نفع بیماران کلیوی توانستند با حرکات ورزش باستانی نقش تاثیرگذاری در جشن گلریزان ایفا کنند و با استقبال باشکوه جامعه ورزش، پیشکسوتان، قهرمانان، و مسئولان اجرایی و خیرین استان روبرو شد.
برگزاری جشن های گلریزان به نفع عواید خیرخواهانه یکی از برنامه های تاثیرگذار در سالهای اخیر بوده است که عواید آن توانسته در هر زمینه ای دست نیازمندان را بگیرد . و حالا عواید برگزاری جشن خیرخواهانه گلریزان برای حمایت از بیماران کلیوی نیز برای کمک به این قشر توانست مسیر مطلوبی را برای روند درمان بیماران رقم زند .
10مرکز دیالیز در همدان
مدیر انجمن خیریه بیماران کلیوی استان همدان در حاشیه مراسم در گفتگو با خبرنگار همدان پیام عنوان کرد: در سال 1398، 190 بیمار کلیوی در انجمن حمایت از بیماران کلیوی پذیرش شدند که این آمار نشان میدهد نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش در این حوزه وجود داشته است.
ابوالفتح میرزایی گفت: سال 1360 یک بخش دیالیز در بیمارستان اکباتان شهر همدان فعال بود اما حالا شاهد آن هستیم که دهمین مرکز دیالیز در استان در شهرستان بهار افتتاح میشود.
وی با اشاره به شرایط سخت روند درمان بیماران عنوان کرد: در حال حاضر 700 بیمار دیالیزی در سطح استان با این پروسه پرچالش درمانی دست به گریبان هستند.
مدیر انجمن خیریه بیماران کلیوی استان همدان اظهار کرد: این انجمن با حمایت خیرینی که شاید اکنون در بین ما نباشند، کارخود را آغاز کرده و بدون بودجه دولتی به حمایت بیماران برخواستهایم. کمک به بیماران در امور پیوند و در اختیار قرار دادن اجناس اهدایی از سوی خیرین به بیماران از جمله وظایف این انجمن است. با توجه به اینکه این مجموعه هیچ بودجه دولتی ندارد، با کمک خیرین به بقای خود ادامه میدهد
وی با اشاره به این که حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار بیمار دیالیزی در کشور زندگی میکنند افزود: هر بیمار دیالیزی سه نوبت در هفته و هر نوبت ۴ ساعت به دیالیز احتیاج دارد که هزینه ناشی از دیالیز برای هر سری حدود ۵۰۰ هزار تومان برآورد میشود؛ این یعنی هفته ای ۱۲ ساعت دیالیز با هزینه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بر دوش نظام سلامت.
وی گفت : اخیرا با تلاشهای وزارت بهداشت سامانه پیوند که کار طراحی آن از خرداد ماه آغاز شده بود، از ابتدای شهریور ماه آغاز به کار کرده و امیدواریم میزان تخلفات پس از راهاندازی این سامانه به حداقل برسد. طراحی سامانه به گونهای است که فردی که تمایل به اهدای کلیه دارد و فرد گیرنده در سامانه ثبتنام کرده و تمام اطلاعات و شرایط وی در سامانه جهت مطابقت قرار دادن ثبت شده و توسط متخصصین پیوند و اورولوژی رصد میشود و در نهایت پس از گرفتن آزمایشهای خونی و... از دو طرف و آزمایش روانپزشکی از فرد اهدا کننده، دو موردی که بیشترین تطابق را با یکدیگر داشته باشند، با در نظر گرفتن سایر اولویتها بدون آنکه اهداکننده و گیرنده یکدیگر را بشناسند، عمل پیوند انجام میشود.
وی ادامه داد: این سامانه راهکاری برای مقابله با بازار سیاه است که برای ارتقا نیاز به حمایت مسئولین دارد تا ضمن فرهنگسازی برای اهدای عضو به عنوان یک کار خیر، هزینههارا برای بیمار به حداقل برسانیم.
وی به اهداء کلیه در موارد مرگ مغزی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با بالا رفتن فرهنگ جامعه در راستای یاری رساندن به بیماران اهداء عضو از بیماران مرگ مغزی در استان به یک روند مطلوبی تبدیل شده است حالا شاهد آن هستیم که برای مردم حیاتبخشیدن پس از مرگ مغزی اهمیت ویژهای در برابر بیماران در انتظار پیوند پیدا کرده است.
گلریزان در زورخانه
مسئول روابط عمومی و مشارکتهای مردمی انجمن حمایت از بیماران کلیوی در استان همدان عنوان کرد: مراسم گلریزان با حضور خیرین از ارگانهای دولتی و بخش خصوصی در زورخانه علیمیرزای همدانی در همدان برگزار شد.
اسماعیل چهاردولی همچنین افزود: این مراسم به بهانه گرامیداشت هفته حمایت از بیماران کلیوی در حالی برپا شد که ورزشکاران باستانی و پهلوانی با حضور در گود زورخانه با همت والای در راستای ارج نهادن به تلاش خیرین توانستند حاضرین در این مراسم را برای پیشقدم شدن در این کار خیر ترغیب کنند.
وی ضمن بیان شعار امسال هفته حمایت از بیماران کلیوی، مبنی بر"حمایت از کلیه به عنوان یک اصل اساسی در حفظ و بقای خانواده"، گفت: شایعترین علت بیماری کلیوی که منجر به دیالیز یا پیوند میشود، دیابت است و شعار متخصصان دیابت نیز در رابطه با حفاظت از کلیه است. در این زمینه مصرف منظم داروها و انجام آزمایشات مکرر به حفظ سلامت کلیه کمک میکند.
گفتنی است این برنامه به همت رئیس دانشگاه علومپزشکی و مدیر کل امور اجتماعی استانداری و تلاش انجمن خیریه بیماران کلیوی برپا شد. در مراسم یاد شده خیرین با جمعآوری مبلغ 54 میلیون تومان وجه نقد در زمینه کمک به درمان بیماران کلیوی پیشقدم شدند.
برگزاری چنین مراسمی موجب تقویت روحیه پهلوانی به نیت دستگیری از نیازمندان و احیای فرهنگ پسندیده انفاق و احسان در نزد شهروندان است. این روحیه همبستگی و کمک به اقشار نیازمند جامعه میبایست تقویت شود و ما در مراسمهای گلریزان شاهد گوشهای از این روحیه فداکاری و کمک به هم نوع هستیم که جا دارد از همه کسانی که در انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی این مراسم معنوی را رقم میزنند تقدیر کنیم.
نویسنده : مریم مقدم

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر