شهرستان بهار

اجماع داوطلبین نمایندگی آری یا نه؟

شناسه خبر: ۹۱۱۷
اجماع داوطلبین نمایندگی آری یا نه؟

با نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی شاهد تحولات و تصمیمات گروه های مختلف هستیم و یکی از مباحثی که از همان روزهای ابتدایی ثبت نام داوطلبین به سر زبانها افتاد بحث اجماع بود.

به گزارش نشاط شهر، تعداد 62 نفری ثبت نام کنندگان داوطلبین نمایندگی مجلس از یک سو باعث افزایش شور و نشاط سیاسی در دو شهرستان شده و از طرفی مردم را در انتخاب با سردرگمی روبروکرده و از طرفی هزینه و وقت بسیاری را از کاندیداها خواهد گرفت.
به همین سبب بحث اجماع برخی نمایندگان از همان روزهای ابتدایی شروع تائید صلاحیت ها علی الخصوص در شهر بهار بالا گرفت. در این خصوص نظر برخی از داوطلبین نمایندگی را جویا شدیم و از شرایط و ویژگی های اجماع از ایشان سوال کردیم.

مردم بهار تاکنون شکست های تلخی از عدم اجماع خورده اند و باید از آن درس بگیرند
مجید قاسمی جمشید در خصوص اجماع گفت: یکی از مهمترین مسائلی که در اجماع باید در نظر گرفته شود، شاخص های انتخاب و اجماع است.

قاسمی جمشید ادامه داد: اولین شاخص هایی که لازم است در نظر گرفته شود، شاخص هایی است که رهبر معظم انقلاب با نام جوان مومن انقلابی با دارا بودن توان مدیریتی بر آن تاکید کرده است، البته ویژگی هایی همچون امانتداری و درستکار بودن هم می تواند به آن اضافه شود.

وی ادامه داد: در این اجماع ممکن است دوستان شاخص های دیگری بر اساس ضرورتهای منطقه تعریف کرده و بر اساس آن به افراد امتیاز داده و نفر اصلح را انتخاب کنند و باید انتخاب ها بر اساس شاخص باشد و نه از سر احساس.

عضو شورای اسلامی شهر بهار در دوره چهارم ادامه داد:روند اجماع باید به گونه ای باشد که برای کاندیداها و طرفداران قابل پذیرش باشد تا مردم هم با آن همراه شوند در غیر این صورت ممکن است نتیجه مطلوبی حاصل نشود .

اجماع داوطلبین باعث بالا رفتن رای فرد منتخب در مجلس شده و پشتوانه ای برای اوست

مجتبی فیض الهی در خصوص اجماع نمایندگان گفت: اجماع برنامه ای است که می تواند اثرات مثبت زیادی داشته باشد. افرادی که توانمندی، تخصص ، تجربه و تحصیلات مرتبط با اقتصاد داشته باشند می تواننددر مجلس منشا اثر باشند.

فیض الهی ادامه داد: در صورت اجماع، فردی که به عنوان نماینده انتخاب خواهد شد با رای حداکثری و رای مناسب وارد مجلس شده و قطعا این پشتوانه ای برای نماینده در مجلس است.

وی در خصوص شرایط اجماع گفت: شرایط به افرادی که اجماع می کنند بستگی دارد و می تواند شامل ویژگی هایی همچون تجربه، تخصص و تحصیلات مرتبط باشد.

کسی که وارد عرصه انتخابات می شود باید نگاه تکلیفی به آن داشته باشد

حجت الاسلام علی اصغر زارعی گفت: طبیعتا کسی که وارد عرصه انتخابات می شود باید با نگاه تکلیفی وارد شود و احساس کند که یک وظیفه الهی، اجتماعی، سیاسی بر دوشش است.

زارعی ادامه داد: کسی که با این نگاه وارد این عرصه می شود باید توانمندی های خودش را در نظر بگیرد و قطعا هر یک از این افراد یک سری توانمندی ها و ویژگی ها را برای خود درنظر گرفته اند؛ اما اگر افراد می دانستتد چه کسانی می خواهند وارد این عرصه شوند، راحتتر تصمیم می گرفتند. یکی از مشکلات این است که تا لحظه آخر ثبت نام نمی دانند چه کسانی و با چه اهدافی در این عرصه وارد خواهند شد.

وی همچنین اظهار داشت: نامشخص بودن افراد ثبت نامی تا لحظه آخر، باعث افزایش تعداد ثبت نامی ها شده و بعد از اتمام ثبت نام ، تصمیم گیری برایشان سخت می شود، اما کسی که نگاهش تکلیفی است این مسائل مانع از حضورش نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار عصر همدان، تجربه دوره های نمایندگی مجلس در حوزه بهار و کبودراهنگ باعث شده که مردم و حتی کاندیداها با نگاهی متفاوت به انتخابات این دوره از نمایندگی مجلس وارد عرصه انتخابات شوند.
از آنجایی که مردم بهار نگاهی بومی گرایانه به انتخاب دارند، به همین سبب تلاششان این است که نماینده منتخب در درجه اول از شهر و در درجه دوم از شهرستان باشد تا در دسترس بوده و ارتباط گیری با وی بهتر باشد.
به همین نسبت مردم شهرهای لالجین و صالح آباد نیز خواهان نشاندن نماینده بومی بر کرسی مجلس هستند. همین رویکرد باعث می شود که نمایندگان به اجماع و ائتلاف فکر کرده و افراد به نفع یک نفر انصراف دهند، چرا که حضور چندین داوطلب با یک سطح از توانمندی باعث شکستن آرا شده و منجر به عدم ورود نیروی بومی به مجلس خواهد شد./ک

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر