شهرستان بهار

کارشناس سیاسی :

 انقلاب اسلامی ایران، با ماهیت دینی بسیاری از نظریه های سیاسی دنیا را تغییر داد.

شناسه خبر: ۹۵۸۳
 انقلاب اسلامی ایران، با ماهیت دینی بسیاری از نظریه های سیاسی دنیا را تغییر داد.

علیرضا حشمت پور، کارشناس سیاسی، انقلاب اسلامی ایران را باعث تحولات بسیاری در منطقه دانست و گفت: وقوع انقلاب اسلامی باعث شد که بسیاری از دولت ها، نخبگان سیاسی و حتی مردم به این باور برسند که می توان در مقابل حاکمان ظالم شورش کرده و حتی نظام سیاسی را عوض کرد. 

به گزارش نشاط شهر، علیرضا حشمت پور کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه در گفتوگو با خبرنگار نشاط شهر با تسلیت رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی، وقوع انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ را باعث ایجاد سوالات زیادی در زمینه چرایی، چگونگی مسیر، مراحل و بازتاب های انقلاب دانست و اظهار داشت: آنچه بیشتر دیدگاه ها به آن می پردازند چرایی و چگونگی به وجود آمدن انقلاب اسلامی ایران است.

حشمت پور انقلاب اسلامی را دارای بازتاب گستردهای در منطقه و جهان دانست و ادامه داد: یکی از مهمترین مسائل در زمینه انقلاب اسلامی تغییر در نظریه های سیاسی است.

وی اظهار داشت: تا پیش از انقلاب اسلامی دیدگاه غالب این بود که دستیابی به توسعه که از اهداف انقلاب ها می باشد با دو مفهوم سکولاریزه شدن فرهنگی و تمایز ساختاری همراه است.

این کارشناس سیاسی به برخی نظریه ها در این زمینه اشاره کرد و اظهار داشت: به گفته خانم هانا ارنت نظریه پردازانقلاب که دارای کتابی در زمینه انقلاب اسلامی است و یکی از ویژگیهای مرسوم انقلاب ها را دنیوی بودن آنها میداند ، اما با رخداد انقلاب اسلامی با ماهیت دینی، اعتبار چنین نظریه هایی به زیر سوال رفت.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی با ایدئولوژی انقلابی جدیدی را با مفاهیمی چون استقلال، آزادی و عدالت اجتماعی در چارچوب حکومت دینی در دنیای مادیگری معاصررا مطرح کرد.

حشمت پور همچنین انقلاب اسلامی را تاثیر گذار بر مسائل راهبردی قدرت های بزرگ عصر دانست و گفت: دهه پنجاه زمان جنگ سرد بین دو بلوک شرق کمونیست به رهبری اتحاد جماهیر شوروی وغرب برهبری امریکابود که با وقوع انقلاب اسلامی راهبردهای این دو ابرقدرت دچار تغییر در سطح منطقه ای و جهانی شد.

وی همچنین بازتاب دیگر انقلاب را بر طغیانها و حرکتهای انقلابی در جهان اسلام بیان کرد و بیان کرد: تا قبل از انقلاب اسلامی، ملتها و دولتها در کشورهای اسلامی هیچ کدام نمیتوانستند تصور کنند حتی میشود علیه قدرت های موجود قیام و شورش کرد بطوریکه مقایسه اوضاع و احوال سیاسی کنونی کشورهای مسلمان با وضعیت آنها در زمان انقلاب حکایت از تغییر آشکار در آن ها دارد که اهمیت منطقه خلیج فارس با وجود منابع غنی و موقعیت فلسطین در منطقه، اهمیت آن را مضاعف می کند.

حشمت پور با نام بردن از کشورهایی همچون لبنان، سوریه، عراق، عربستان، بحرین، امارات، مصر و دیگر کشورهای منطقه و حرکتها و جنبش های به وجودآمده در آنها گفت: انقلاب اسلامی در به وجود آمدن جنبش های این کشورها تاثیر گذار بوده به طوری که حتی بازتاب آن در دولت ها و نخبگان سیاسی جهان اسلام و تا خود مردم تاثیر گذار بوده به طوری که حتی مردم نیز به این نتیجه رسیده اند که می شود با قدرت، علیه حاکمان ظالم شورش و قیام کرد و حتی نظام سیاسی را تغییر داد.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر