شهرستان بهار

خرداد ۱۴۰۰ ، موعد انتخاب نماینده مردم بهار و کبودراهنگ

شناسه خبر: ۹۷۲۲
خرداد ۱۴۰۰ ، موعد انتخاب نماینده مردم بهار و کبودراهنگ

طبق قانون انتخابات، خرداد ۱۴۰۰ همزمان با انتخابات ریاست جمهوری مردم بهار و کبودراهنگ بار دیگر برای انتخاب نماینده خود پای صندوق رای خواهند رفت. 

به گزارش نشاط شهر، با توجه به درگذشت عیسی جعفری نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس بر اثر ابتلا به بیماری کرونا این سوال برای بسیاری از افراد به وجود آمده که نماینده بعدی چگونه و در چه تاریخی انتخاب خواهد شد.

در این زمینه قوانین خاصی وجود دارد که به طور مختصر به برخی از آنها در مورد انتخابات میان دوره اشاره میکنیم در ماده ۴ قانون انتخابات آمده است:

انتخابات میاندوره ای درحوزه های فاقد نماینده، همزمان با یکی از انتخابات مذکور در اصل ۶ قانون اساسی خبرگان رهبری، ریاست جمهوری وشوراهای اسلامی برگزار شود و لذا انتخاب نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در سال ۱۴۰۰ و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.

در ماده ۸ همان قانون آورده شده است: انتخاب نماینده در مرحله اول منوط به کسب اکثریت حداقل یک چهارم کل آرا و در مرحله دوم و همچنین در میاندوره با کسب اکثریت نسبی که به هر میزان باشد، انجام می شود.

تبصره یک ماده ۸ قانون انتخابات چنین می گوید: چنانچه آرای دو یا چند نامزد مساوی باشد ملاک انتخاب قرعه میباشد که در جلسه مشترک هیاتهای اجرایی و نظارت مرکز حوزه انتخابیه انجام خواهد گرفت. در تبصره ۲ ماده ۸ آمده است:

چنانچه انتخابات یک یا چند حوزه متوقف یا باطل گردد و یا اعتبارنامه منتخبی رد شود وزارت کشور مکلف است ظرف مدت ۷ ماه با هماهنگی شورای نگهبان انتخابات را برگزار نماید. تبصره ۳ ماده ۸ اصلاحی بیان می کند:

چنانچه بعلت فوت یا استعفا و یا هر دلیل دیگری حوزه ای نماینده خود را از دست بدهد وزارت کشور مکلف است ظرف مدت ۷ ماه پس از تاریخ اعلام آن توسط مجلس با هماهنگی شورای نگهبان انتخابات را در آن حوزه برگزارنماید.

در تبصره ۵ همان ماده آمده است: منتخبینی که اعتبارنامه شان به علت عدم صلاحیت شخصی در مجلس رد شود، نمی تواند در انتخابات میاندوره همان دوره شرکت نماید.

در آخر این مطلب گفتنی است که ثبت نام در انتخابات میان دوره همانندثبت نام همان دوره میباشد و هر کس که خود را واجد شرط بداند میتواند به فرمانداری یا وزارت کشور مراجعه نموده ، ثبت نام نماید و لذا انتخابات میاندوره مختص کاندیداهای قبلی نیست و آنها هم در صورت ورود بایستی مثل کاندیدهای جدیدالورود روال قانونی را طی نمایند.

پژوهش ونگارش: سیدحسین موسوی

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر