شهرستان بهار

حرمت امامزاده با متولی آن است

شناسه خبر: ۹۸۲۸
حرمت امامزاده با متولی آن است

جریان عاشورا یک جریان تپنده است که خون حیات را در رگ تاریخ جاری می‌کند. این واقعه به اذعان همگان ،خود جزئی از تاریخ است تاریخی که رویدادهای یکی معلول دیگری است. تاریخی که رویدادهای آن برگرفته از شرافت انسانی و کرامت نفسانی پرچمدار آن است که جریان تاریخی عاشورا یک قتل و عام ساده و یک جنگ پیش افتاده نیست بلکه یک حرکت نفسانی از خلق الی الحق است. یک دعوت عمومی برای حرکت های دیگر است تا زلال جان انسان‌ها درگیر مرداب های نفسانی نگردد و از این روست که هر سال این واقعه با عزاداری و نمایانگری و روشنگری شکل تازه‌ای به خود می‌گیرد.

به گزارش نشاط شهر، درس عاشورا هیچ فرمول پیچیده ای ندارد. سادهترین شکل این مسئله این است: هر گاه در زندگی و پیرامون خود ظالمی را دیدید قیام کنید و اساس ظلم را بهم بریزید ،همین !
حال ما باید سنجه های خود را پیش بگذاریم و در ترازوی وجدان خود بسنجیم که تا چه میزان درس عاشورا را یاد گرفته ایم. این روزها و با توجه به شرایط پیش روی جامعه تاکید بر رعایت موازین بهداشتی در عزاداریها بود چراکه حفظ جان و سلامت مومن واجب است و عزای بر حسین(ع) مستحب و هیچ مستحبی نمیتواند وجوب یک امر واجب را زائل کند اما آنچه که دیدیم علی رغم تاکید ستاد مقابله با کرونا بر حفظ فاصله گذاری اجتماعی در عزاداری ها و تعطیلی شبیه خوانی ها و اجتماعات برخی از هیئتهای مذهبی و تکیه های مردمی نه تنها این مسئله را رعایت نکردند بلکه بی توجه به موازین بهداشتی نسبت به اقامه عزا پرداختند. اجرتان محفوظ و سعیکم مشکور ان شاالله!
اما روی سخن من با متولیان برگزاری چنین برنامههاست .چنانچه جان مومنی بر اثر اقامه امر مستحب و سنت عاشورایی در خطر قرار گیرد چه کسی پاسخگوی این حق الناس خواهد بود. چه کسی جوابگوی حق زائل شده حیات وی و آینده خانواده وی خواهد بود. مسلماً ترازوی سنجش اعمال ما در نزد خداوند متعال دقیق است و روز حسابرسی همه اینها به حساب خواهند آمد.
انتظار میرفت که نهادهای متولی همچون سازمان تبلیغات اسلامی و نیروی انتظامی رعایت دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا را سرلوحه امور خود قرار میدادند و از برگزاری تجمعات و دستههای هنجارشکن و بی توجه به پروتکل های بهداشتی جلوگیری می کردند که متاسفانه چنین نشد و هرتجمعی سنگ خود را به سینه زد و راه خود را رفت. حال ما مانده ایم و هراسی که اکنون در دل هاست که آیا تشکیل و تجمیع این دسته های عزاداری به گسترش کرونا در بهار منجر میشود یا خیر و در چند روز آینده این مسئله مشخص خواهد شد.
فلسفه عاشورا و نهضت حسینی گسترش فریضه امر به معروف و نهی از منکر بود که امتحان دشوار این چند روز گذشته نمره غیرقابل قبولی را برای بهار و متولیان عزاداری ها به همراه داشت. باشد که به فضل الهی بلای کرونا از سر مردم ایران و جهان مخصوصا مردمان بهار این محبان واقعی امام حسین(ع) رفع ودفع شود و به برکت همین عزاداریها، این بلای ناخوانده نیز به درک تاریخ واصل شود ولی به هر حال کرونا با هیچکس شوخی نداشته است.آیا ما بهاری ها جزء استثنائات هستیم و کرونا در ما تأثیری نخواهد گذاشت؟!
همچنین انتظار می رفت که برگزارکنندگان مراسم صبح تاسوعا لااقل این پیشبینی را می کردند که تجمع مردم در میدان کوچک شهر بالاخره به شکستن فاصله ها و لگدمال شدن قانون فاصلهگذاری اجتماعی منجر می شود و با این پیش بینی ساده لااقل محل برگزاری تجمع روز عاشورا را تغییر داده و محیط مناسب تری برای آن انتخاب میکردند تا خود مدیون سلامت مردم نمی ماندند چرا که انچنان که دیدیم تجمع جمعیت مردمی مشتاق مراسمهای روز تاسوعا در میدان کوچک شهر بهار امکان رعایت فاصله اجتماعی را از همگان سلب کرد
سلامت مردم و حفظ جان مومن وظیفه همگانی ماست و اگر چنانچه کسی در قامت متولی قرار میگیرد مسئولیتش چندین برابر است.مهدی طراوتی توانا

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر