شهرستان بهار

در جلسه شورای فرهنگ عمومی بهار مطرح شد :

منافع چند نفر در کارخانجات آلاینده نباید منجر به نارضایتی عموم مردم شود

شناسه خبر: ۹۸۳۰
  منافع چند نفر در کارخانجات آلاینده نباید منجر به نارضایتی عموم مردم شود

جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهار صبح امروز با موضوع آلایندگی واحدهای صنعتی در فرمانداری شهرستان برگزار شد.

به گزارش نشاط شهر آلایندگی واحدهای صنعتی اطراف شهر بهار موضوعی است که باعث نارضایتی عمومی مردم در سالهای گذشته شده و این مسئله موضوع امروز جلسه شورای فرهنگ عمومی شد.

در این جلسه مسئله آلایندگی واحدهای صنعتی اطراف شهر بهار و دیگر شهرهای شهرستان بررسی شد و رئیس اداره محیط زیست توضیحاتی در این خصوص ارائه کرد.

در ادامه هر یک از حضار به بیان مسائل و مشکلات زیست محیطی شهرهای و روستاهای مختلف شهرستان پرداختند که از آن جمله می توان به آب شرب شهر لالجین، تصفیه خانه شهرک های صنعتی و واحدهای صنعتی، کارخانجات اسیدسازی و بازیافت کاغذ، کشتارگاه دام و طیور، کودهای مرغی، کارخانه قند و سایر موارد اشاره کرد.

شهرک های صنعتی، میراثی است که به ما ارث رسیده و باید با مشکلات آن کنار بیاییم

فرماندار شهرستان بهار در ادامه با مقایسه شهر بهار با خوزستان و اراک از نظر آلایندگی اظهار داشت: در این شهرها میزان آلایندگی و بوی نفت و گاز به قدری است که اصلا نمی توان در آن قدم زد، کارخانجات آلاینده و شهرک های صنعتی اطراف بهار نیز میراثی است که از گذشتگان به ما ارث رسیده، باید با مشکلات آن کنار بیاییم، نمی توان به طور کلی صنعت را تعطیل کرد، بلکه تلاش ما کم کردن مشکلات آنهاست.

قنبری در ادامه افزود: با بررسی هایی که سال قبل انجام شده تعداد ۱۱ منشاء آلایندگی در شهرستان شناسایی شده که با تمهیداتی در تلاشیم که میزان آلایندگی این واحدها به کمترین مقدار خود برسد.

در اینجا کسی صحبت از آلودگی سیب زمینی نمی کند، چون بهار با سیب زمینی عجین شده

وی در ادامه با مثال زدن سیب زمینی و میزان کود و سم به کاربرده شده در کشت آن گفت: مقدار زیادی سم و کود برای کشت سیب زمینی استفاده می شود و همین خود منبع آلایندگی است اما چون نام شهر بهار با نام سیب زمینی عجین شده نامی از آن نمی بریم و هیچ اعتراضی در مورد آن نداریم.

فرماندار بهار به اشتغال افراد زیادی در این واحدها اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم کلا این واحدها را تعطیل کنیم با بیکاری کارگران، افزایش دزدی و بزهکاری مواجه خواهیم شد.

امام جمعه بهار در ادامه اظهار داشت: مهمترین مشکل محیط زیست شهرستان بهار، انتشار بوی نامطبوع به صورت شبانه روزی در شهر بهار است که ظاهرا سلامت مردم مدنظر نیست و آسایش و آرامش مردم سلب شده است.

حجت الاسلام ارزنده افزود: چگونه محیط زیست در مورد آب شدن یخ های قطبی و از بین رفتن لایه اوزون اظهار نظر می کند و مسئله ملموس در شهر بهار حل نمی شود!

وی اظهار داشت: مسئول هوایی که مردم بهار تنفس می کنند چه کسی است و اگر بنا باشد هر کسی رفع مسئولیت کند چه کسی جوابگو خواهد بود؟

وی تصریح کرد: تعطیلی کارخانه هپکو با آن عظمت و نیروی انسانی بالا، توجیه پذیر است ولی تعطیلی کارخانه هایی در شهرک صنعتی بهاران که چند نفر از آن سود می برند توجیه پذیر نیست؟

استفاده از سموم در تولید سیب زمینی برنادیده گرفتن مشکلات آلاینده ها دلالت نمی کند

وی در ادامه گفت: استفاده از سموم در تولید سیب زمینیبر نادیده گرفتن مشکلات آلاینده ها دلالت نمی کند و نباید این دو در مقام مقایسه با هم قرار گیرند.

نباید کار را به جایی برسانیم که مردم بخواهند در مقابل استانداری تجمع کنند

امامجمعه بهار به اتفاق چند سال گذشته در خصوص فراخوان ایجاد تجمع در مقابل استانداری در اعتراض به آلاینده ها اشاره کرد و گفت: حق مردم آسایش و راحتی است نباید کار را به جایی برسانیم که مردم بخواهند در مقابل استانداری تجمع کنند، باید سهم آلایندگی بهار مشخص شود، در استانهایی مثل خوزستان که مهد نفت و گاز است شهرهایی وجود دارد که از نعمت گازکشی بی بهره اند، چرا باید شاهد چنین اتفاقی باشیم، این باعث بی اعتمادی مردم به نظام می شود.

حجت الاسلام ارزنده اظهار داشت: مسئله تولید و اشتغال چند نفر نباید دلیلی بر تداوم آلایندگی این واحدها باشد، چگونه است که بعضی واحدها به دلیل ارزش افزوده بالا و برخی مبالغ که باید پرداخت کنند تعطیل می شوند و حرفی در مورد بیکاری کارگران آنها و حمایت از تولید زده نمی شود، اما در مورد این کارخانجات که باعث نارضایتی عمومی می شود بحث بیکاری کارگران مطرح می شود، با تشکیل کمیته ای ویژه تا جلسه بعدی باید تخلفات این واحدها محرز شده و برخوردی قاطع با آنها صورت پذیرد.

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • شهروند :
  در تاریخ ۲۲ شهریور ۹۹ ساعت ۰۸:۳۴

  واقعا دستمریزاد به امام جمعه محترم حاج اقا ارزنده خیلی منطقی و دلایل قوی. آقای فرماندار از شما برادر جانباز انتظار خیلی خیلی بیشتره برای چندمین بار منافع چند نفر ادم بی تعهد که حاضر نیستند پول خرج کنند سیستم تهویه و تصفیه کارخانه خودشان را اصلاح کنند را به سلامتی سی هزار جمعیت بهار و سایر کارخانه های شهرک ترجیح می دهید. نوبت ترجیح دادن مردم هم میرسه آقای فرماندار

نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر