سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری نشاط شهر

دکتر عباس نجفی در جلسه کاهش گمنامی مجرمین در فضای مجازی با مشارکت شرکت ایرانسل عنوان کرد: امروز مجرمین در حوزه فضای مجازی با سوء استفاده از خلاءهای موجود نسبت به ارتکاب عناوین مجرمانه اقدام میکنند.

شناسه خبر: 11780

به گزارش نشاط شهر به نقل از واحد اطلاع‌رسانی این معاونت، دکتر عباس نجفی، معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان در جلسه کاهش گمنامی مجرمین در فضای مجازی با مشارکت شرکت ایرانسل عنوان کرد: امروز مجرمین در حوزه فضای مجازی با سوء استفاده از خلاءهای موجود نسبت به ارتکاب عناوین مجرمانه اقدام و در پاره‌ای از مواقع به لحاظ عدم احراز هویت آنان رویت‌پذیری این جرایم فقط بسیار کم می‌باشد به این نحو که در جرایم اینترنتی مجرمین با استفاده از ابزارهای مجرمانه و شیوه‌های ارتکاب بیشترین ضرر و زیان بر بزه‌دیده وارد می‌نمایند.

   وی ادامه داد: به لحاظ عدم سیاست‌گذاری مناسب و خلاءهای قانونی موجود واگذاری سیم کارت فعال به افراد غیر جرم انگاری نشده و همین امر موجبات سوء استفاده مجرمین بروز جرائم متعدد در فضای مجازی شده است.

   معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان وجود سیم‌کارت‌های توریستی(سیم‌کارت‌های اعتباری اتباع بیگانه) باطل نشده را یکی از بسترهای بروز جرائم کلاهبرداری اینترنتی دانست و افزود: این سیم‌کارت‌ها باید بعد از تمام اقامت فرد در کشور به صورت خودکار غیرفعال گردند اما اینکار به درستی صورت نمی‌گیرد و موجب اخلال در رهیابی هویت مجرمین می‌شود.

   نجفی با بیان اینکه ثبت‌نام سیم‌کارت‌های اعتباری باید با دقت بیشتری صورت بگیرد، اضافه کرد: یکی از مواردی که احراز هویت مجرمین را دچار مشکل می‌نمایند ارائه اطلاعات و مدارک هویتی جعلی هنگام خرید سیم‌کارت توسط مجرم به متصدی فروش می‌باشد که برای رفع این مشکل باید اطلاعات ارائه شده صحت‌سنجی و راستی‌آزمایی شوند.

   وی اظهار کرد: بخش دیگری از جرایم در فضای مجازی در بستر پیامک‌های تبلیغاتی انبوه صورت می‌گیرد که با بیان موضوعات خلاف واقع، افراد را اغفال کرده ضمن ترغیب افراد به خرید محصولات و کالاهای ممنوعه و با استفاده از خلاء عدم نظارت بر محتوای این پیامک‌ها در این خصوص نیز باید سازوکار مشخصی صورت بگیرد.

   معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان با اشاره به ظرفیت اطلاع‌رسانی شرکت‌های خدمات ارتباطات در راستای پیشگیری از جرم بیان کرد:  شرکت‌های خدمات ارتباطات ظرفیت مناسبی در خصوص انتشار محتواهای پیشگیرانه و آگاهی بخشی به عموم جامعه دارند.

 

 

انتهای پیام/ص


ارسال نظرات

*نشاط شهر هیچ مسئولیتی نسبت به نظرات ندارد و نمایش نظرات دلیلی بر تائید یا رد آنها نیست

* در نظرات ارسالی دقت شود که در آن توهین و افترا به اشخاص نسبت داده نشود.

* نظراتی که مغایر با اصول نظام جمهوری اسلامی باشد نمایش داده نمی شود.

نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
سیاسی