شهرستان بهار

سفال لالجین از کیفیت بالایی برخوردار است

شناسه خبر: ۵۳۰۳
سفال لالجین از کیفیت بالایی برخوردار است

داور شورای جهانی صنایع دستی گفت: سفال لالجین دارای کیفیت مطلوب و بالایی است.

به گزارش نشاط شهر به نقل از خبر گزاری مهر، اوشا کریشنا داور شورای جهانی صنایع دستی که به منظور ارزیابی شهر لالجین برای ثبت جهانی این شهر به عنوان شهر جهانی سفال به همدان سفر کرده است ظهر چهارشنبه در نشست با مسئولان استانی و شهرستانی همدان از میزبانی همدان و لالجین تشکر کرد و اظهار داشت: این میزبانی و استقبال برای من و همکاران جذاب بود و از این موضوع خوشحال هستیم و دیروز از کارگاه ها در لالجین بازدید داشتیم.

وی بااشاره به بازدید مغازه های سفال فروشی، گفت: بازدید از کارگاه ها و مغازه ها و موزه سفال بسیار جذاب و کیفیت کارها بالا بود.

داور شورای جهانی صنایع دستی بیان داشت: این موضوع نشان دهنده آن است که برنامه ریزی هایی برای توسعه این منطقه و توسعه علمی هنر سفالگری انجام شده و از این مسئله خرسند هستیم.

وی عنوان کرد: به طور قطع این موضوع به توان بخشی و استحکام نظر اعضای داوران شورای جهانی صنایع دستی برای ثبت بهتر لالجین به عنوان شهر جهانی سفال کمک می کند.

کریشنا در ادامه به شورای جهانی صنایع دستی اشاره کرد و گفت: این شورا فعالیت خود را در چند سال اخیر شروع کرده و در راستای اهداف یونسکو کار می کند.

وی با بیان اینکه هدف شورای جهانی صنایع دستی تمرکز بر توانایی صنایع دستی و شهروندان و افراد فعال در این حوزه است، بیان داشت: افزایش تولید ناخالص ملی یکی از اهداف این شورا بوده و تمرکز روی جوانب اجتماعی و درآمد زایی افراد از دیگر اهداف شورا است.

داور شورای جهانی صنایع دستی توجه به آموزش نسل جدید را از دیگر اهداف عنوان کرد و گفت: اینکه نسل جدید بتواند این هنر را یاد بگیرد و وارد عرصه صنایع دستی شود اقدامی ارزنده است و باید برای جوانان و آموزش آن ها اهمیت قائل شد.

کریشنا آموزش جوانان در زمینه هنر را مهم عنوان کرد و گفت: درست است که استان همدان به دنبال ثبت لالجین به عنوان شهر جهانی سفال است اما باید گفت که با جهانی شدن لالجین کار شما آغاز می شود و باید نمایشگاه برگزار و موزه ها را فعال کنید تا این شهر را به اثبات برسانید.

وی با اشاره به اینکه شورای جهانی صنایع دستی یک سازمان مردم نهاد و «ان جی او» است، گفت: یکی از اهداف آن ایجاد ارتباط و تعامل بین هنرمندان صنایع دستی و توسعه گردشگری و صنعت توریسم است که امیدواریم این موضوع در رونق صنعت توریسم همدان موثر باشد.

وی ابراز امیدواری کرد: لالجین از طریق سایت معرفی و قابلیت های آن بازگو شود.

«کوین مورای» داور دیگر شورای جهانی صنایع دستی که از کشور استرالیا در لالجین حضور دارد کیفیت سفال لالجین را مطلوب عنوان کرد و بیان داشت: بازدید از کارگاه حاج اصغر اصغری برای ما جالب بود چراکه وی با کهولت سن باز هم این هنر را ادامه می دهد و پسر هفت ساله او نیز در کنارش کار می کند.

کوین مورای یکی از اهداف شورای جهانی صنایع دستی را توجه به کیفیت سرامیک و سفال عنوان کرد و گفت: یکی دیگر از اهداف شورا تلاش برای ثبت جهانی است که آیا این شهر مایل به تبادل جهانی با شهر های دیگر در دنیا است یا خیر.

احمد صالح داور شورای جهانی سفال از کشور عمان نیر گفت: یکی از اهداف شورای جهانی صنایع دستی افزایش صادرات سفال بوده و در آینده نزدیک شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان همایشی برگزار می کند که امیدواریم که لالجین در آن خوش بدرخشد.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر