شهرستان بهار

وجود بیش از ۴۰۰۰ هزار چاه غیرمجاز در همدان/ برداشت آب از چاه‌های کشاورزی باید ۴۳۱ میلیون مترمکعب کاهش یابد

شناسه خبر: ۶۱۶۸
وجود بیش از ۴۰۰۰ هزار چاه غیرمجاز در همدان/ برداشت آب از چاه‌های کشاورزی باید ۴۳۱ میلیون مترمکعب کاهش یابد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان با بیان اینکه حجم برداشت آب از چاه‌های کشاورزی ۴۳۱ میلیون مترمکعب کاهش یابد، گفت: بیش از ۴۰۰۰ چاه غیرمجاز در همدان وجود دارد.

به گزارش نشاط شهر به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، منصور رضوانی جلال صبح امروز در شورای حفاظت از منابع آب استان همدان اظهار داشت: حجم آب قابل برنامهریزی برای چاههای استان همدان، هزار و 197 میلیون و 410 هزار مترمکعب در نظرگرفته شده است.

وی افزود: مجموع برداشت از چاهها برای مصارف شرب، صنعت و فضای سبز (با فرض پیشبینی افزایش 20 درصد مصرف شرب) 144 میلیون و 94 هزار مترمکعب و حجم آب قابل برنامهریزی از طریق چاهها برای کشاورزی هزار و 52 میلیون و 460 هزار مترمکعب بوده است که در حال حاضر برداشت از چاهها برای مصارف کشاورزی براساس اعلام شرکت آب منطقهای هزار و 483 میلیون و 640 هزار مترمکب بوده است.

رضوانی جلال تصریح کرد: براساس برنامهریزی انجام شده باید 431 میلیون و 180 هزار مترمکعب حجم برداشت از چاهها در بخش کشاورزی کاهش داده شود که معادل 29 درصد خواهد بود.

وی با اعلام اینکه استان همدان دارای 12 هزار و 332 حلقه چاه مجاز و چهار هزار و 403 حلقه چاه غیرمجاز است، بیان کرد: در حال حاضر کسری ذخیره آبخوان آبرفتی استان 239 میلیون و 870 هزار مترمکعب برآورد شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان درباره برنامه عملیاتی کاهش حجم برداشت آب در بخش کشاورزی نیز گفت: اجرای هشت هزار و 487 هکتار سیستم نوین آبیاری در سطح اراضی استان در سال 95 و صرفهجویی معادل 37 میلیون و 34 هزار مترمکعب در برنامه لحاظ شده است.

وی با اشاره به برنامهریزی احداث سالانه 40 کیلومتر کانال آبیاری و صرفهجویی معادل یک میلیون و 400 هزار مترمکعبی در مصرف آب اظهار داشت: اجرای 900 هکتار پروژه تجهیز و نوسازی اراضی با صرفهجویی یک میلیون و 670 هزار مترمکعبی نیز برنامهریزی شده است.

رضوانی جلال از برنامهریزی احداث سالانه 24 هکتار گلخانه با سه میلیون و 100 هزار مترمکعب صرفهجویی در مصرف آب خبر داد و گفت: اصلاح و جایگزینی باغات قدیمی در سطح دو هزار و 100 هکتار با صرفهجویی 15 میلیون و 750 مترمکعب در دستور کار است.

وی عنوان کرد: تاکنون تشکیل کارگروههای آموزشی در زمینه آبیاری موضعی و استفاده بهینه انرژی در سطح استان به تعداد هشت مورد و 52 جلسه پیگیری سیستمهای نوین آبیاری در سطح کارشناسی تشکیل شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان بیان کرد: 15 تشکل آببران در سطح استان تشکیل و ایجاد دو تشکل جدید شامل کرفس و سردرود (رزن)، طاوه (فامنین)، مهاجران و لالجین و صالحآباد (بهار)، کوریجان و طاسران و قباقتپه (کبودراهنگ)، ولاشجرد (تویسرکان)، چهاردولی (اسدآباد)، خردمند (ملایر)، برزول (نهاوند)، عبدالرحیم و کوزره (همدان)، انجام شده است.

رضوانی جلال بیان کرد: عقد قرارداد با مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی تحت عنوان ارزیابی فنی، اقتصادی و تعیین آرایش کشت مناسب آبیاری محصولات کشاورزی با روش آبیاری قطرهای نواری و بررسی آرایش کاشتهای مختلف بر خصوصیات شیمیایی خاک، عملکرد و کارایی مصرف آب صورت گرفته و در قالب دو فقره پروپوزال در مدت 30 ماه اجرایی میشود.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر