سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری نشاط شهر

مدیر کل هواشناسی استان در خصوص سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ گفت: در سال زراعی گذشته به طور متوسط ۲۱۲ میلی‏متر بارش داشته که این مقدار بارش نسبت به سال زراعی قبل از آن ۱۰ درصد و نسبت به بلند‏مدت ۳۸ درصد کاهش را ثبت کرده است.

شناسه خبر: 12955

 

به گزارش نشاط شهر به نقل از روزنامه همدان پیام، مدیر کل هواشناسی استان در خصوص سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ گفت: در سال زراعی گذشته به طور متوسط ۲۱۲ میلی‏متر بارش داشته که این مقدار بارش نسبت به سال زراعی قبل از آن ۱۰ درصد و نسبت به بلند‏مدت ۳۸ درصد کاهش را ثبت کرده است.

حسین عابد با بیان اینکه در سال زراعی گذشته یعنی از ابتدای مهر ماه سال ۱۴۰۰ تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۱ به طور متوسط ۲۱۲ میلی‏متر بارش به ثبت رسیده است،گفت: این مقدار بارش نسبت به سال زراعی قبل از آن ۱۰ درصد و نسبت به بلند‏مدت ۳۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

عابد در ادامه افزود: بر اساس گزارش‌های ثبت شده، استان همدان بی‏‌سابقه‌ترین خشکسالی را در کمتر از نیم قرن اخیر تجربه کرده است و، چون در این مدت افزایش دمای به طور متوسط یک درجه سلسیوس را نیز داشته‏، عملاَ باعث تبخیر بیش از حد نرمال آب شده و تأثیر منفی بر روی خشکسالی استان گذاشته است و به عبارتی درجات خشکسالی را سخت‌تر و شرایط کمبود آب را نیز پر رنگ‌تر کرده است.

به گفته مدیر کل هواشناسی استان همدان؛ به طور کلی استان همدان در سال زراعی گذشته از ۱۰۰ درصد بارش نرمال بلند مدت خود تنها ۶۲ درصد آن را دریافت کرده است. از نقطه نظر تغییرات دمایی نیز از ابتدای مهر ماه سال ۱۴۰۰ تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۱ میانگین دمای استان همدان ۲/۱۳ درجه سلسیوس بوده که نسبت به میانگین بلند مدت آن (۱/۱۲) به مقدار ۱/۱ درجه سلسیوس افزایش دما داشته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران،عابد گفت: بر اساس محاسبه شاخص خشکسالی به روش SPEI 24 ماهه گذشته تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۱ در کل استان خشکسالی با درجات متوسط، شدید و بسیار شدید رخ داده است و نقطه قابل تأمل این که در کل استان خشکسالی بسیار شدید رخ داده است و فقط در قسمت‌هایی با مساحت کم خشکسالی شدید و متوسط رخ داده است.

مدیر کل هواشناسی استان همدان گفت: کاهش بی‌سابقه بارش در بلند مدت اتفاق افتاده است به طوری‌که در ۱۸ ماه گذشته میزان بارش دریافتی در ایستگاه هواشناسی فرودگاهی همدان ۱۹۹ میلی‏‌متر بوده است در صورتی که در سالیان گذشته در بازه زمانی ۱۸ ماهه، متوسط بارش دریافتی استان حدود ۴۲۰ میلی‌متر و حتی در سال‌های پربارش این مقدار به ۷۰۸ میلی‏‌متر نیز رسیده است و حتی در خشک‌ترین سال این رقم بارش دریافتی کمتر از ۲۵۵ میلی‏‌متر نبوده است.

 

انتهای پیام/ص


ارسال نظرات

*نشاط شهر هیچ مسئولیتی نسبت به نظرات ندارد و نمایش نظرات دلیلی بر تائید یا رد آنها نیست

* در نظرات ارسالی دقت شود که در آن توهین و افترا به اشخاص نسبت داده نشود.

* نظراتی که مغایر با اصول نظام جمهوری اسلامی باشد نمایش داده نمی شود.

نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
گوناگون