شهرستان بهار

محرم و نذری و ثمره ی آن برای محیط زیست

شناسه خبر: ۳۰۳۵
محرم و نذری و ثمره ی آن برای محیط زیست

چند سالی است با فرا رسیدن اعیاد مختلف و پخش نذورات، استفاده از ظروف یكبار مصرف پلاستیكی افزایش پیدا کرده و با وجود هشدارهای فراوان مبنی بر اثرات مضر استفاده از این ظروف بر سلامت شهروندان و محیط زیست، همچنان تكرار شده و تبدیل به یك معضل زیست محیطی در این ایام شده این در حالی است که کارگران و رفتگران شهر برای جمع آوری این ظروف از سطح شهر و نازیبایی معابر شهر گلایمند هستند.

محرم وقتی که میرسی .......عاشورا را به یاد می آوری و حسین را......عباس را .....زینب و رقیه را.......

باعث افتخار و بالندگی توست که عاشق و شیفته حسینی

و عشق به حسین خیمه همیشه افراشته در جان توست

خیمه ای به وسعت همه ی هستی که خود را در پناه آن قرار داده ای

خیمه ای به وسعت همه ی هستی , خیمه ای به بلندای همه آسمان ها و کهکشان ها با خوانی گسترده از عطش که تشنگی بشریت را پایان خواهد داد . هرگز مباد بی این عشق زندگی کنیم و بی این محبت بمیریم .

" تابناک " امشب شب اول محرم است و فردا آغاز نخستین روز از دهه ای است که به شهادت خون خدا ختم می شود

حســـــــــــــــین (ع) اســــــــوه عشــــق و بنـــــــدگی

به دنبال کدام سرمشق و نمونه میگردی ؟؟؟چه کسی برای تو آرزوی رسیدن و منتهای هدف است ؟؟؟

در قاب نگاهت کدام تصویر ,شب و روز تکرار میشود و حتی در خواب و رویا با توست؟؟؟

فکر میکنی مثل چه کسی باید باشی ؟ مثل چه کسی باید زندگی کنی , حرف بزنی, رفتار کنی , حتی کارهای روزمره ات را انجام دهی؟؟

با همه جستجوهایت به کسی نمی رسی که در هر حال و برای همیشه انگشت اشاره ات به سویش نشان کنی و شک نداشته باشی که او راه شناس است و با او به بیراهه نمی روی.

تمامی سرمشق های دور و برت همه تمام شدنی اند و گذر زمان بهتر و بالاتر از آنها را معرفی می کند

و تو ای دوست ,مادر ,پدر, برادر و خواهر من در پی کسی باش که هرگز تمام نشود , کهنه نگردد ,بلکه تازگی و حقیقی بودنش هر روز روشن تر از دیروز نمایان شود

او خود فرمود  " من برای شما بهترین سرمشق و نمونه ام " و مگر نه این که حسین (ع)  آیینه ی تمام نمای پیامبر است و پیامبر بالاترین اسوه ی حسنه !!!!!!

حسین همه را به خویش می خواند "هل من ناصر ینصرونی " آیا کسی هست یاری و همراهی ام کند؟؟؟؟

بیایید همه لبیک گوی آن حنجره خون فشان باشیم که لبیک به حسین لبیک به قرآن است . در گذر زمان و در گردش ایام به ایستگاه عاشقان حسین (ع) محرم رسیدیم بودند کسانی که سال پیش در چنین روزی سیاه پوش عزای حسین بودند واکنون در بین مان نیستند.

بودند کسانی که در صف های عزای حسینی سینه زنی میکردند و در غم عزای عشقشان حسین (ع) می گریستند و الان در بستر بیماری افتاده اند.

بیایید برای رفتگانمان طلب آمرزش و مغفرت کنیم و برای بیماران طلب شفاعت و سلامتی.....محرم امسال هم آمد و بزرگترین توفیق سال دوباره نصیبمان شد که در مراسم سوگواری خدمت گذار سرور و سالار شهیدان باشیم.

پس این را به یاد داشته باشیم که عزاداری هایمان شایسته و مورد قبول آقایمان باشد و به او بگوییم یاحسین جان ما لبیک گوی تو هستیم.

باز هم محرم که می رسد عطش حسین و یارانش را و رشادت و ایثار و از خود گذشتگی را به یادمان می آورد

محرم که می رسد عزاداران حسینی را با یاد «السلام  علی الحسین و علی علی بن الحسین و  علی اولاد الحسین  و علی اصحاب الحسین »بر اساس نذورات مردم پذیرایی کننده ی آنها میشویم

ولی این را به یاد داشته باشیم که عادات نادرست خود را در این زمینه هم جایگزین عادات صحیح کنیم

 چند سالی است که بخاطر ارزان قیمت بودن و سهولت استفاده ظروف یکبار مصرف در مراسم سوگواری ,جشن ها و اعیاد کاربرد زیادی پیدا کرده است . پس چه بهتر که با در نظر گرفتن موارد بهتر  استفاده از این ظروف گامی در جهت فرهنگسازی شهرمان بر داریم

 بعد از اتمام مراسم سوگواری همه شاهد این هستیم که خیابانها تماما از این ظروف پر شده و چهره ی زیبای شهر را تغییر داده است و همین ظروف تا چند روز داخل جوی های آب باقی می ماند و ما متاسفانه جمع کردن آن را وظیفه ی رفتگران میدانیم ....اگردرمراسم مذهبی شرکت میکنید،اگربه هر اندیشه و نیتی درصف چای و شیر و قیمه و ... نذری میایستید ، بعد از نوشجان کردن لطفاً "لیوان" و "ظروف یکبار مصرف" را در خیابان و پیاده رو نریزید؛ باور بفرمایید "رفتگر پیر محله"جزو لشکر یزید نیست...!

به زبان خودمانی می نویسم که خود آقایمان راضی به اینکار نیست.

پس همشهری گرامی , دوست و برادر عزیز برای پذیرایی از عزاداران در این روز های محرم از ظروف یکبار مصرف کاغذی وسایر ظروفی که حداقل ضرر را دارد وبه راحتی قابل تجزیه و برگشت به طبیعت است استفاده کن . چون همین ظروف یکبار مصرف غیر کاغذی با ریختن چای یا شیر داغ وخوردن آن باعث ایجاد بیماری میشود .

پس از اتمام مراسم ها همه ی آنها را از سطح شهر جمع کنید و جهت آگاهی به اطلاع می رسد که به تازگی برای جلوگیری از تخریب بیشتر محیط زیست این ظروف توسط افرادی خریداری میشود پس آنها را درون سطل های زباله نریزیم و به این افراد تحویل بدهیم .

 ما خود را مسئول این دانستیم که همشهری هایمان را از این موارد آگاه کنیم وشما که این مطلب را میخوانی تو هم مسئولی؛ هم در اطلاع رسانی و هم در فرهنگسازی شهرمان دراستفاده کردن از ظروف یکبار مصرف کاغذی و کاهش و عدم استفاده از ظروف غیر قابل تجزیه.

بیایید همه.... محرم امسال جز شهرهایی باشیم که کمترین استفاده از ظروف یکبار مصرف را داشته اند.

یاحسین (ع) شفاعت همه ی ما به دست توست

 التمـــــــــاس دعــــا

نویسنده:سودابه صمیمی تلاوت عضو انجمن بهار ثمین الوند

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر