شهرستان بهار

استاندار همدان به مناسبت سالروز فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا پیامی صادر کرد.

شناسه خبر: ۳۴۹۹
استاندار همدان به مناسبت سالروز فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا پیامی صادر کرد.

شوراهای اسلامی شهر و روستا با بهره مندی از ظرفیتهای مدیریتی و منابع انسانی به لحاظ پایگاه مردمی، سهم بسزایی در پیشبرد برنامه های اجتماعی، اقتصادی، بهداشتی، فرهنگی و آموزشی و سایر امور رفاهی مردم بنا به مقتضیات محلی به عهده دارند

استاندار همدان به مناسبت سالروز فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا پیامی صادر کرد.

متن پیام استاندار همدان به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

نهم اردیبهشت ماه مصادف با سالروز فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا می باشد و مردم شریف و عزیز ایران بار دیگر با حضور موثر خویش در میدان تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها خالق حماسه دیگری در عرصه مدیریت محلی کشور شدند، بدون تردید این نهاد مردمی و سرمایه اجتماعی عظیم که برخاسته از افکار و اندیشه های بلند بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و براساس اصول ششم و هفتم و همچنین اصول یکصد تا یکصد و ششم قانون اساسی می باشد تاکنون به عنوان بخش مهمی از ارکان تصمیم گیری و نظارت توانسته است گامهای مؤثر و اساسی را در عرصه مدیریت شهری و روستایی بردارد.

یکی از اهداف اصلی شوراها سپردن کار مردم به مردم است و شورها از بطن قرآن و برگرفته از قرآن است. همانگونه که در کلام الله مجید آمده است « وَأَمْرُهُمْ شُورَى بَیْنَهُمْ» یعنی در کارها مشورت نمایید و سپس به خدا توکل نمایید. پس مشورت از ابزارهای رسیدن به یک نظر واحد جهت انجام فعالیت‌های گوناگون در محیط زندگی شخصی و اجتماعی است و با انتخاب شوراها، مردم در عمران و آبادانی روستاها و شهرها و مسائل عمرانی و برنامه ریزی های شهری و روستایی با همدلی و همزبانی دولت را همراهی می کنند.

مقوله مشورت و رایزنی راهی به سوی خردجمعی و مشارکت فکری و از اصول مهم قرآنی و اسلامی در رویش عقلانی و انسانی و گفتمان موجود در شوراها به عنوان یک نهاد مردمی، نمادی از مردم سالاری دینی است، وانگاه که این اصل بنیادی در زمینه های اجتماعی و مصالح عمومی و امور فرهنگی و سیاسی و خدمات همگانی بکار گرفته شود؛ لذا اهمیت و حساسیت بیشتر برخوردار می شود.

در نظام اجتماعی و خدمات اسلام جایگاه خردجمعی و رایزنی و همفکری بسیار برجسته است و از این رو است که در نظام جمهوری اسلامی، ضمن تاکید بر مشروعیت الهی و مقوله ولایت،‌ نقش آرا و مردم و بویژه نظام شورایی، مهم و موثر دانسته شده است و در این میان شوراهای شهر و روستا به دلیل دامنه گسترده و ارتباطات نزدیک مردمی و وظایف محوله به آن، نقش برجسته دارد و بفضل الهی در سطح کشور، تاکنون برکات فراوانی به ارمغان آورده است.

شوراهای اسلامی شهر و روستا با بهره مندی از ظرفیتهای مدیریتی و منابع انسانی به لحاظ پایگاه مردمی، سهم بسزایی در پیشبرد برنامه های اجتماعی، اقتصادی، بهداشتی، فرهنگی و آموزشی و سایر امور رفاهی مردم بنا به مقتضیات محلی به عهده دارند که می توانند علاوه بر پاسخگویی به مطالبات و نیازهای مردمی، بستر و زمینه را برای مشارکت عمومی در مسیر نیل به رشد و توسعه همه جانبه کشور فراهم نمایند.

اینجانب ضمن تبریک این روز فرخنده، توفیق روز افزون و بیش از پیش اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا در راستای ایجاد رفاه و آسایش عمومی با نصب العین قراردادن شعارهای دولت تدبیر و امید در مسیر ارتقاء کمی و کیفی خدمت صادقانه به مردم عزیز را از درگاه پروردگار قادر متعال خواستارم.

محمدناصر نیکبخت

استاندار همدان


نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر