شهرستان بهار

مردم بهار تا چه زمانی باید بوی نامطبوع کشتارگاه دام را تحمل کنند؟

شناسه خبر: ۳۹۶۳
مردم بهار تا چه زمانی باید بوی نامطبوع کشتارگاه دام را تحمل کنند؟

در طی این هفته نیز بازدیدهای شبانه ای انجام شد و مشاهده شد که تاریخ انقضاء دستگاه بوگیر این مجموعه سر رسیده و اخطاریه ای چند روز گذشته برایشان ارسال کرده ایم و طی چند روز آینده با تعویض دستگاه های بوگیر هر دو کشتارگاه دام و طیور این بو قطع خواهد شد.

سالهاست که مردم بهار با مشکل انتشار بوی نامطبوعی در اول صبح در سطح شهر مواجه هستند بویی که در نیمه های شب شروع شده و تا طلوع آفتاب این بو به مشام می سدبه طوری که این بو را همه به بوی کارخانه پودر استخوان می شناسند. سالها بود که مردم با این بو مواجه بودند و مراجع مختلف اقدام به شناسایی منبع بو کرده و اقداماتی در این زمینه انجام دادند که مدتی پس از انجام اقدامات قانونی روال انتشار بو به حالت قبل بر می گشت تا اینکه سال گذشته با اقدام غافلگیرانه فرماندار تازه به مسند رسیده شهرستان یعنی محسن مرادی پناه در بازدید شبانه از این کارخانه منجر به قطع این بوی نامطبوع شد.

اما بعد از گذشت مدت زمان 7 الی 9 ماه بار دیگر همشهریان با انتشار این بو در سطح شهر مواجه شده اند به طوریکه به شدت نسبت به انتشار این بو معترض شده و شکایت از آن به صفحه های اجتماعی هم کشیده شده است.

بر این اساس بر آن شدیم که منبع و علت آن را از مقامات جویا شویم.

محسن مرادی پناه در پاسخ به سوال دراین باره گفت: من سال گذشته که به این شهر وارد شدم شکایاتی در مورد این بوی نامطبوع برایم ارسال شد و من طبق ذهنیت قبلی که از این شهر داشتم به کارخانه پودر استخوان که در بالای منطقه چشمه قصابان بدم مشکوک شدم؛ اما طبق بازدیدی که از این منطقه داشتیم متوجه شدم که این کارخانه به کلی تعطیل و به یک مرغداری تبدیل شده است.

وی افزود: پس از بررسی متوجه شدیم که منبع این بو کشتارگاه دام و طیور واقع در حوالی شهر صالح آباد است و نحوه کار آنها نیز به گونه ای است که پس از کشتار ضایعات گوشتی را پخت کرده و به مرغداری ها به عنوان غذای طیوربه فروش می رسانند و این بو ناشی از همین است.

مرادی پناه افزود: پس از بازدید از این کشتارگاه مواردی که منجر به رفع این بو شود را به مسئولین آن گوشزد کرده و قرار بر این شد که با نصب فیلتر هایی مانع از پخش این بو در اطراف شوند و تا کنون هم چیزی گزارش نشده و در هر صورت به بخشدار مرکزی دستور داده ام که این موضوع را پیگیری کند.

وی همچنین در مورد تقاضای بازدید خبرنگاران از این مجموعه گفت: بازدید های ما شبانه صورت میگیرد؛ اما در بازدیدهای روزانه خبرنگاران نیز می توانند حضور داشته باشند.

در ادامه بررسی علل انتشار این بو به سراغ رئیس اداره حفاظت از محیط زیست بهار رفتیم و از وی اقدامات این اداره در این زمینه را جویا شدیم. وی ضمن ارائه توضیحاتی در مورد نحوه کار این کشتارگاه گفت: ما در سال 93 و 94به تعداد 7 بار بازدید شبانه از این مجموعه داشته ایم و تاکنون 6 بار برایشان اخطاریه ارسال کرده ایم که آخرین اخطار مربوط به چند روز گذشته است، اما مدتی بود که این بو به مشام نمی رسیداما مشاهده می شود که هر از چندگاهی این بو در شهر می پیچد و دلیلش پخت شبانه ضایعات گوشتی ناشی از کشتارگاه است.

شعبانلو ادامه داد: پخت شبانه این ضایعات در شب به دلیل سکونی که هوا در شب دارد ممنوع است و آنها باید این پخت را در روز انجام دهند ، چرا که در روز به دلیل انبساط هوا اثری از این بو باقی نمی ماند.

وی ادامه داد: در این مجموعه دستگاه کنترل بو نصب شده است و ما تنها می توانیم در مورد رفع آلودی محیطی اخطار دهیم و در حیطه وظایف ما ارائه راهکار جایی ندارد چرا که حیطه فعالیت های زیست محیطی بسیار گسترده است و ارائه راهکار از جانب ما غیر قانونی است و مجموعه های آلاینده خود باید با به کارگیری متخصصان در صدد رفع آلودگی برآیند و ما تنها نتیجه را از آنها می خواهیم.

شعبانلو در صحبت های اخیر خود گفت: در طی این هفته نیز بازدیدهای شبانه ای انجام شد و مشاهده شد که تاریخ انقضاء دستگاه بوگیر این مجموعه سر رسیده و اخطاریه ای چند روز گذشته برایشان ارسال کرده ایم و طی چند روز آینده با تعویض دستگاه های بوگیر هر دو کشتارگاه دام و طیور این بو قطع خواهد شد.

اما پس از پیگیری های لازم در این مورد سوالی که برای ما مطرح شد این بود که آیا تنها فرستادن اخطاریه برای قطع شدن این بو کافی است؟ چند بار اخطاریه برای یک مجموعه بهداشتی باید ارسال شود تا مسئولین آن مجموعه مجبور به رعایت قوانین و مقررات شوند؟ آیا نمی توان اقدامات قانونی جدی تری برای واحد متخلف انجام داد؟ آیا نمی توان راهکاری اندیشید تا این بو برای همیشه قطع شود؟


نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • دكتر :
  در تاریخ ۳۰ امرداد ۹۴ ساعت ۰۹:۵۴
  مسوليين فقط شعار ميدن وبس ،اگه راست ميگن برن پلمپ كنن اين كشتارگاه بي در پيكرو؟
 • شب گرد :
  در تاریخ ۳۱ امرداد ۹۴ ساعت ۱۴:۳۱

  بیاید صالح اباد ببینید چه بوی گندی اینجا میاد چندین ساله که ماها این بو رو میکشیم ولی دیگه طاقتمون تموم شده ادم نمیتونه از اتاق بیرون بیاد..مسولین لطفا پلمپ کنید.به خدا زندگی مثل جهنم شده واسمون.

اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر