شهرستان بهار

بنویسیم محیط زیست بخوانیم زندگی/ روز جهانی محیط زیست

شناسه خبر: ۵۵۲
بنویسیم محیط زیست بخوانیم زندگی/ روز جهانی محیط زیست

  روز جهانی محیط زیست: روز جهانی محیط زیست، (به انگلیسی:( World Environment Day)‏، (مخفف انگلیسی: WED)روزی است که از سوی سازمان ملل برای افزایش آگاهی مردم برای نگهدار محیط زیست و تحریک سیاستمداران به

10-8-17-231730environment_plant

 

روز جهانی محیط زیست:

روز جهانی محیط زیست، (به انگلیسی:( World Environment Day)‏، (مخفف انگلیسی: WED)روزی است که از سوی سازمان ملل برای افزایش آگاهی مردم برای نگهدار محیط زیست و تحریک سیاستمداران به گرفتن تصمیماتی برای رویارویی با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری، به عنوان روز میحط زیست انتخاب شده‌است.

 این روز پنجم ژوئن هرسال می‌باشد.

رشد روزافزون آلودگی و تخریب محیط‌زیست و بروز بحران‌های پی در پی زیست محیطی باعث شد دولت‌ها به طور جدی به تکاپو افتاده تا چاره‌ایی بیندیشند.

اراده جهانی برای حفاظت محیط زیست با تشکیل نخستین کنفرانس جهانی سازمان ملل متحد درباره انسان و محیط زیست که به کنوانسیون استکهلم معروف است، در سال ۱۹۷۲ در سوئد جنبه کاربردی پیدا نمود.

 در این سال مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب ماده‌ای، ۵ ژوئن را روز جهانی محیط زیست اعلام کرد.

به مناسبت روز جهانی محیط زیست در ایران ۱۵ تا ۲۱ خرداد هر سال به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده‌است.

دلنوشته های دوستداران محیط زیست وطبیعت:

هنگامی که می بینیم که از بین همه ی موجودات روی این سیاره ، تنها همنوعان مان، به گونه ای نادرست به جان این سیاره افتاده اند و دوستداران این سیاره، زورشان به این همه ظلم بیشمار همنوعان مان نمی رسد، تنها می توانیم بگوییم، زمین، از رویت شرمساریم.

آری ، آنقدر شرممان می آید که حتی خود را لایق این نمی دانیم که روی تو راه برویم، چون این همنوعان ما هستند که هرلحظه از زمان، با دشنه های تیز خود، زخمی عمیق بر پیکر تو می گذارند.

تو آنقدر مهربان هستی که با این همه ظلمی که به تو روا می دارند، همچنان از وجودت به همنوعان ما، نعمت و رحمت می بخشی. ای کاش نمی بخشیدی ، چون این نامردمان، آنقدر خودخواه شده اند که خود نیز نمی دانند با تخریب تو، با دستانشان، خود را نابود می کنند. این آدمها ، روز بروز خود خواه تر می شوند و با حرص بیشتر درمسابقه تخریب و کشتن تو با یکدیگر به مجادله می پردازند.

می دانی ، بزرگترین آرزوی دوستداران تو، حذف تمامی مرزهای بین کشورها می باشد. کمترانسانی درحال حاضر به فکر تو می باشد به همین خاطر اگر دیگر مرزی بین کشورها وجود نداشته باشد،آنگاه هرانسانی که درهر نقطه ای از وجود تو، زندگی می کند،خود را متعلق به همه جای تو می داند. منابع ارزشمند و حیاتی تو همچون، آب، نفت، الماس، طلا،جنگل و … در هرجایی که باشد، متعلق به همه ی موجودات زنده می شود و همگی در بهره برداری صحیح از آن سهیم می شوند و دیگر آن رقابت ها برای تصاحب آن منابع ، بین آنها صورت نمی گیرد.

نمی دانم این آدمها، چه زمانی که همین الان هم دیر شده است ، می خواهند ازخواب غفلت بیدار شوند. ای کاش ، دوستان واقعی ات، آنقدر قدرت داشتند که جلوی اعمال ناپسند شکار حیوانات بی دفاع، خشک کردن دریاچه ها ، تالاب ها و تخریب جنگلهایت را می گرفتند.جلوی زنده زنده به آتش کشیده شدن توله یوزهای درحال انقراض توسط مردمان ناآگاه ، به دار کشیدن گرگ های بی گناه، به جنگ انداختن انواع حیوانات بخاطر شرط بندی های کثیف و جلوی این همه قاچاق و خرید و فروشهای شکارچیان حیوانات بی دفاع این سرزمین را می گرفتند.

همنوعان خودخواه من، به باور اشتباه خود، تصور می کنند که وجود تو، تنها برای آنها می باشد و آنها صاحب تو می باشند. به همین دلیل است که برای همه موجودات زنده دیگر، تصمیم می گیرند که مثلاً نسل کدام موجود را منقرض کنند یا کدام موجود را بیش از حد پرورش دهند.

و این گونه است که نظم منظم طبیعت را مختل کرده اند و این همه مشکل بوجود آورده اند.

پیکرت، آنچنان تخریب گشته که دربسیاری ازنقاط آن، راه احیایی وجود ندارد. متاسفانه بسیاری از مردم، هیچ کدام به فکر تو نیستند. مردمانی که با خنده ها و قهقهه هایشان، درختان چندین هزارساله این سرزمین را می برند، دامهای نگون بخت را به جان مراتع بی نظیر می اندازند بطوری که نسل بسیاری از گیاهان مرتعی رو به انقراض و یا درحال انقراض است. حیوانات درحال انقراض این سرزمین را می کشند و یا اسیر می کنند. زباله های غیر قابل تجزیه خود را درون جنگلها، کوهها، تالاب ها، رودخانه و دریاهایش سرازیر می کنند.

آی مردم:

بیایید از امروز بیش از گذشته برای حفظ محیط زیست تلاش کنیم. قرار نیست کار سخت یا عجیبی انجام دهیم . قطره قطره کارهای کوچک ما برای حفظ محیط زیست می تواند به دریایی بزرگ از رفتارهای خوب زیست محیطی تبدیل شویم .

برای مثال این کارها می تواند شامل موارد ذیل باشد :

صرفه جویی در مصرف انرژی : استفاده از لامپ های کم مصرف ، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ، پوشیدن لباس گرم به جای افزایش درجه حرارت بخاری در فصل سرما ، استفاده از دوچرخه و یا پیاده روی
-  جداسازی زباله های قابل بازیافت: استفاده از کیف به جای کیسه های پلاستیکی ، عدم استفاده از ظروف یک بار مصرف
تلاش برای آگاهی رسانی محیط زیستی در محل کار یا منزل ، نصب تبلیغات کوتاه زیست محیطی در محل کار و تحصیل ، آگاهی رسانی از طریق وبلاگها و سایت های شخصی یا سازمانی
-   صرفه جویی در استفاده از آب و مواد غیر قابل بازیافت به شکل های مختلف
کمک به حیوانات شهری و وحشی ، غذا دادن به حیوانات شهری ، برخورد با حیوان آزاران
و….

جنگلها ومراتع ، آب ، خاک ، هوا و… بسترزندگی و ماندگاری زمین وزمینیان وابسته به آن است .
بیش ازاین خشم خدا و طبیعت را برنیانگیزیم .

موسسه بهار ثمین الوند

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر