شهرستان بهار

لالجین در تاریخ ثبت شد

شناسه خبر: ۵۹۳۶
لالجین در تاریخ ثبت شد

4 شهریور 95 تاریخی است که در حافظه تاریخ به نام لالجین ثبت و ضبط شد. امروز جشن جهانی شدن لالجین با شکوه تمام در این شهر برگزار شد و شهر لالجین به جمع بزرگترین شهرهای جهان پیوست.

به گزارش نشاط شهر، صبح روز گذشته جشن بزرگ جهانی شدن لالجین با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و مسئولاین استانی و داوران بین المللی در این شهر برگزار شد.

در ابتدای صبح از المان سفالی نصب شده در ورودی شهر لالجین با حضور نمایندگانی از شورای جهانی صنایع دستی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، استاندار، مسؤولان استانی و شهرستانی رونمایی شد.

سپس میهمانان به محل برگزاری مراسم جشن واقع در سالن شهدای این شهر وارد شده و مراسم جشن به طور رسمی در این محل آغاز شد.

استقبال میهمانان با اسبهای تزئین شده و اجرای ساخت سفال از سوی هنرمندان و برپایی دار قالی در سالن مراسم را می توان از حواشی زیبای این مراسم برشمرد.

همچنین نمایشگاهی از آثار هنرمندان سفالکار این شهر در حاشیه سالن برپا شده بود که به صورت کارگاهی هنرمندان روی آن نقاشی میکردند.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي ،مسعود سلطانيفردر اين مراسم با بيان اينکه اين اتفاق يک دستاورد بزرگ و در تاريخ ماندگار است به کاندید شدن شهرهاي ديگر دنيا به این عنوان اشاره کرد که به لحاظ تاريخ، وسعت، جمعيت و تعداد هنرمندان بزرگتر بودند اما لالهجين با وجود اينکه شهري کوچک است به خاطر شایستگی خود موفق به کسب این عنوان شد.

در ادامه استاندار همدان با ابراز خوشحالی از جهانی شدن لالجین با اشاره به جمعیت 17 هزار نفری لالجین جهاني شدن لالجين را استثنايي‎ترين تصميم داوران شوراي جهاني صنايع دستي دانست.

سپس رئيس منطقه آسيا و اقيانوسيه شوراي جهاني صنايع دستي لالجين را شانزدهمین شهر جهانی که موفق به کسب نشان بين‎المللي يونسکو شد ، عنوان کرد و بر مسئولیت سنگین این عنوان اشاره کرد و حفظ این عنوان را مستلزم تلاش دو سویه سازمان های دولتی و مردم لالجین دانست.

وی همچنین بر لزم ورود هر چه بیشتر بخش خصوصی در این هنر تاکید کرد و همکاري بخش خصوصي و دولتي در ساخت کارگاه‎هاي جديد، مهيا کردن تجهيزات و فراهم کردن آموزش رسمي براي سفالگران را باعث پویایی هر چه بیشتر این صنعت برشمرد.

معاون صنايع دستي کشور با بيان اينکه لالجين شهری تخصصي و تک‎محصولي است، این شهر را نماد اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و از تکثیر این الگو در دیگر شهرها خبر داد.

نامورمطلق از طرحی برای فرموله کردن خاک سفال خبر داد و گفت: طرحي داريم که بخشي از کوره‎ها به سمت فرموله کردن خاک و همنواختي و کيفي‎سازي و يکنواخت کردن کارها و مقاوم کردن توليدات سفال رود که اين طرح در حال آماده‎سازي است.

معاون صنايع دستي کشور همچنین از کمک به کارگاه لعاب‎سازي خبر داد و بيان کرد: تسهیلات ویژه ای برای شرکت های متقاضی در نظر گرفته ایم و براي راه‎اندازي کارگاه‎هاي کوچک و اصيل تسهيلات داده مي شود تا کارگاه‎هاي کوچک حفظ شود.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر