شهرستان بهار

​هنرهای تجسمی چیست؟ (قسمت دوم) + تصاویر

شناسه خبر: ۶۰۵۵
​هنرهای تجسمی چیست؟ (قسمت دوم) + تصاویر

یک نویسنده برای نشان دادن اثر خود به مخاطب از کلمه و جملات استفاده می‌کند و می‌تواند به خوبی با مخاطب خود ارتباط برقرار کند اما هنرمند هنرهای بصری باید امیدوار باشد که مخاطب منظور آنرا به خوبی درک کرده باشد.

مبانی هنرهای تجسمی را می توان به قواعد درک زبان وابداع در هنرهای تجسمی و بصری تعبیر کرد.ساختن و فهمیدن آثار هنرهای تجسمی موضوع اصلی مبانی هنرهای تجسمی است. زندگی انسان بر اساس ارتباط هایش با جهان پیرامون و با همنوعانش شکل می گیرد. زبان وسیله ارتباطی بسیار مهمی برای انسان هاست اما فقط دانستن زبان و یا توانایی سخن گفتن برای ایجاد ارتباط میان آدم ها کافی نیست، بلکه برخورداری از قوه شنوایی و دانستن کلمات مشترک نیز لازم است. با این حال گاه دو یا چند نفر که از زبان مشترکی برخوردارند منظور یکدیگر را به درستی متوجه نمی شوند.

به همین دلیل شناختن زبان و قواعد آن طرز به کار بردن صحیح کلمات نیاز به آموزش دارد. بر همین مبنا درست نوشتن و صحیح خواندن برای درک مفهوم یک اثر نوشتاری و انتقال صحیح معانی آن دارای اهمیتی ویژه است. بنابراین برای درک درست یک نوشته شناختن قواعد و دستور زبان و معنی کلمات ضروری می باشد.

اما زبان عناصر هنر تجسمی بسیار پیچیده تر و دشوارتر است. در این میان چشم به عنوان عامل دیدن و نگاه کردن نقش اصلی را در فراگرفتن زبان هنر تجسمی دارد، زیرا دیدن امکان تجربه مستقیم و بدون واسطه واقعیت و اشیا پیرامون را برای ما فراهم می کند.

یک نویسنده برای نشان دادن اثر خود به مخاطب از کلمه و جملات استفاده میکند و میتواند به خوبی با مخاطب خود ارتباط برقرار کند اما هنرمند هنرهای بصری باید امیدوار باشد که مخاطب منظور آنرا به خوبی درک کرده باشد. وقتی یک شعر یا داستان خوانده میشود تمام افراد از مسن تا جوان یک برداشت را دارند و به خوبی منظور را درک میکنند. یکی از مزیتهای هنرهای بصری این است که تمام افراد از مسن تا جوان برداشتهای متفاوتی را دارند. یکی از معایب هنرهای بصری این است که بعضی اوقات مخاطب محو شکل و خطوط و رنگ میشود و از مطلب اصلی که هنرمند میخواهد در اثر خود به مخاطب نشان دهد دور میشود.

هنرمند تجسمی نیز به فردی اطلاق میشود که در زمینه هنرهای زیبا، هنرهای دستی و هنرهای کاربردی فعالیت می کند. حاصل فعالیت هنرمندان ویا تولید آثار هنری به اشکال مختلفی به مخاطبان عرضه میشوند و به این ترتیب با آنها ارتباط برقرار میکنند. معمولا هنرمندان حاصل کار خود را از طریق مکانهای هنری مانند گالریها، موزه ها، نمایشگاه ها، بی ینالها (دوسالانهها) و حتی حراج های هنری به علاقمندان، هنردوستان و منتقدان هنر ارائه می کنند.

قابل توجه است مجتمع فنی هزاردستان اولین آموزشگاهی است که اقدام به برگزاری آموزش تخصصی این رشته هنری جهت تربیت و افزایش نیروی های توانمند و خبره با محوریت هنر و اقتصاد هنر با ارائه مدرک بین المللی این رشته در سطح شهرستان بهار نموده است . امید است نهال کوچک ما با استقبال شما و معرفی هنرمندانی از این دیار به درختی تنومند تبدیل گردد .

تهیه و تدوین : م.سلیمانی

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر