شهرستان بهار

گفتگویی با یک کارشناس بهداشت :

تداوم بحران ریزگردها باعث مشکلات تنفسی در درازمدت خواهد شد

شناسه خبر: ۶۶۳۲
 تداوم بحران ریزگردها باعث مشکلات تنفسی در درازمدت خواهد شد

چند سالی است که ریزگردها و گرد و غبار به یکی از معضلات استان های غربی کشور مخصوصا خوزستان بدل شده و مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورده است. در حال حاضر بحران ریزگردها یک بحران زیست محیطی است که منشا اصلی آن هم اکنون در داخل ایران قرار دارد و گرد و غبار ورودی از کشور عراق موجب تشدید آن می شود.

چند سالی است که ریزگردها و گرد و غبار به یکی از معضلات استان های جنوبی و غربی مخصوصا خوزستان بدل شده و مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورده است. در حال حاضر بحران ریزگردها یک مسئله زیست محیطی است که منشا اصلی آن هم اکنون در داخل ایران قرار دارد و گرد و غبار ورودی از کشورهای همسایه بخصوص عراق موجبات تشدید آن را فراهم می سازد.

مسئولین محیط زیست منشا این ریزگردها را خشک شدن بخش بزرگی از تالاب هورالعظیم می دانند که دو سوم آن در عراق و یک سوم آن در ایران قرار دارد . بعضی مسئولین این مشکل را فرامنطقه ای دانسته و منشا آن را عراق معرفی می کنند اما سازمان هواشناسی ایران نیز با توجه به گزارش دادههای دیدبانی منطقه، منشأ گردوخاک را داخلی دانسته و خیزش گرد و خاک را در بخشهای جنوبی استان خوزستان میداند.

اما آنچه که مسلم است وجود این ریزگردها در منطقه در درازمدت باعث ایجاد بیماری های مختلف تنفسی و آلرژیک برای مردم خواهد شد. در چند روز گذشته شاهد تشدید این بحران در خوزستان بودیم. گفتگویی با یک کارشناس ارشد بیوشیمی بالینی در این خصوص داشته و از تاثیر این ریزگردها بر سلامتی افراد جویا شدیم.

این کارشناس گفت: آلودگی های زیست محیطی ناشی از ریز گردها و صنایع تولید کننده بخارات شیمیایی

باعث تحریک مجرای تنفسی شده و ادامه این تحریکات افراد را به سوی بیماری آسم پیش می برد.

وی ادامه داد: طبق مطالعاتی که در شهرهای صنعتی بر روی دانش آموزان انجام شده، مشخص شده که علائم آسم در دهه اخیر نسبت به دهه های گذشته افزایش یافته است.

این کارشناس ادامه داد: بر خلاف تصور عموم، آسم صرفا یک بیماری عفونی نیست و به طور کلی هر موردی که باعث تحریک حاد و یا مزمن مجاری تنفسی شده و موجب تنگی مجاری تنفسی، خس خس سینه و بروز سرفه شود ممکن است باعث بروز آسم در افراد شود. متاسفانه ریز گردها به دلیل اندازه بسیار کوچکی که دارند میتوانند تا عمیق ترین قسمت های سیستم تنفسی نفوذ کرده و باعث تحریک و التهاب سیستم تنفسی شوند.

وی با اشاره به اینکه اغلب، این علائم ناشی از مشکلات آلرژیک است اشاره کرد: آلرژی به معنای پاسخ شدید سیستم ایمنی بدن نسبت به مواد محرک است. بطور کلی سیستم ایمنی بدن موظف است در برابر عوامل بیگانه وارد شده به بدن واکنش دفاعی مناسب نشان دهد.اما گاهی استمرار وجود عامل بیگانه باعث اختلال در عملکرد سیستم ایمنی شده و واکنش شدید و کنترل نشده این سیستم را در پی خواهد داشت. بر این اساس در صورتیکه آلودگی ناشی از ریز گردها نیز به طور مداوم و مزمن ادامه داشته باشد ، ذرات ریز گرد و غبار وارد بدن می شود و سیستم ایمنی واکنش شدیدی نسبت به آنها نشان می دهد. به همین دلیل علاوه بر مشکلات تنفسی ممکن است مشکلات دیگری مانند وجود التهاب در چشم و یا پوست افراد نیز مشاهده شود.توصیه بر این است که افراد درصورت مواجهه با سرفه های مکرر، تنگی نفس طولانی مدت، قرمزی و آبریزش چشم و یا تورم و التهاب و خارش پوستی حتما به پزشک مراجعه نمایند.

مشکل دیگر ریز گردها وجود ذراتی همچون فلزات سنگین و عوامل عفونی همراه با آنها می باشد.به عبارتی ریز گرد ها نه تنها شامل ذرات ریز و درشت گرد و خاک هستند، بلکه همراه با خود دارای فلزات سنگین و میکروب و ویروس نیز هستند که گاها در افرادی که در معرض آلودگی ریز گردها قرار میگیرند علائم عفونی و یا مسمومیت با فلزات سنگین هم مشاهده میشود.

این کارشناس در خصوص عوامل پیشگیرانه برای کمتر شدن اثر این آلودگی ها بر بدن گفت:

در وحله اول می بایست از ایجاد چنین آلودگی هایی ممانعت بعمل آید چرا که اقدامات پیشگیرانه در حین مواجهه با ریز گردها همچون استفاده از ماسک ها مناسب و غیره موقتی است و افراد مختلف با توجه به شرایط و وضعیت سیستم ایمنی بدنشان در فواصل مختلف زمانی نسبت به این آلودگی ها واکنش نشان می دهند.اما در جهت به حداقل رساندن تاثیرات منفی ناشی از آلودگی ریز گردها میتوان رهکار هایی را ارائه داد.بدین صورت که افراد می بایست در طی روزهایی که آلودگی با ریز گردها وجود دارد تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض آلودگی ها اجتناب کرده و از انجام فعالیت هایی که باعث افزایش در میزان و حجم تنفس میشود( مانند فعالیت های سنگین و دویدن) خودداری کنند.استفاده از ماسک های مناسبی که از مراکز معتبر بهداشتی همچون داروخانه ها قابل تهیه می باشند نیز در این راستا کمک کننده می باشد.

مصرف لبنیات و بخصوص شیر نیز توصیه میشود، چرا که لبنیات علاوه بر خنثی کردن فلزات سنگین موجود در ریز گردها باعث نرم شدن سیستم تنفسی میشوند.مصرف انواع مایعات مانند آب و آب میوه ها نیز بسیار کمک کننده خواهد بود.

با توجه به موارد گفته شده مشخص است که این بحران مشکلات زیادی را در دراز مدت بر روی سلامتی افراد می گذارد و باید به این نکته توجه داشت که استان و شهر ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در فصول مختلف سال گاهی شاهد بروز این مشکل در این منطقه نیز هستیم و باید منتظر باشیم تا ببینیم مسئولین چه تدابری برای این مشکل خواهند اندیشید.


[A1]جنوبی و غربی

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر