شهرستان بهار

بانوی بهاری به عنوان تعاونگر نمونه استان در سال 96 انتخاب شد

شناسه خبر: ۷۰۹۸
بانوی بهاری به عنوان تعاونگر نمونه استان در سال 96 انتخاب شد

زیبا علیزاده یکی از بانوان کارآفرین و تعاونگر شهر بهار و متولد سال 58 است که در رشته قالیبافی فعالیت دارد.

به گزارش نشاط شهر، به بهانه هفته تعاون گفتگویی با این بانوی کارآفرین داشتیم و از کار وی جویا شدیم. علیزاده گفت: اهل و ساکن شهر بهار هستم و هم اکنون دانشجوی رشته فرش در دانشگاه علمی کاربردی بوده و پشتیبان 25 نفر از بافنده های فرش درشهر بهار و بخش مرکزی هستم.

وی ادامه داد: از آبان ماه سال 94 یک شرکت تعاونی با نام تارو پود و ایلمه در زمینه فرشبافی تاسیس کردم که هم اکنون این شرکت در محل اداره فنی حرفه ای شهرستان بهار واقع است.

زنان بی سرپرست و بد سرپرست را به کار گرفته ایم

علیزاده ادامه داد: بیشتر سعی کرده ایم در این تعاونی زنان بی سرپرست و بد سرپرست را به کار گیریم تا کمک حالی برای خانوده هایشان باشیم به گونه ای که طرح و نقشه در اختیارشان قرار داده و پس از بافت ، خودمان کارشان را به فروش می رسانیم.

این بانوی کارآفرین در مورد علاقمندیش به کار فرش گفت: من در ابتدا به فرشبافی علاقه مند بودم و تجربی کار می کردم. اطرافیانم که علاقه و استعداد من را در این کار دیدند پیشنهاد شرکت در دوره های فنی حرفه ای را به من دادند. برای پیگیری و آموزش بیشتر به فنی حرفه ای مراجعه کردم و دوره های مختلف را سپری کردم حتی دوره های گلیم بافی و گبه را هم طی کردم و حتی به کار طراحی نقشه هم علاقمند بودم و خودم نقشه را بر سر دار قالی به روی فرش پیاده می کردم . پس از گذراندن دوره های مختلف در آزمون ها شرکت کردم و هم اکنون به عنوان مربی، آموزش هنرجویان را برعهده دارم و دوره های مختلفی در مدارس بهار و شهر لالجین برگزار می کنم.

در اداره کار به من پیشنهاد تشکیل شرکت تعاونی دادند

علیزاده در مورد نحوه تشکیل شرکت تعاونی خود گفت: من در سال 94 به اداره کار مراجعه کردم و گفتم که مجموعه ای از قالیبافان هستیم که می خواهیم به طور رسمی فعالیت کنیم. در آنجا پیشنهاد تشکیل تعاونی به من داده شد و با انجام کارهای قانونی شرکت تعاونی ما شکل گرفت.

وی ادامه داد: هم اکنون 40 نفر در شرکت تعاونی ما مشغول به کار هستند . نه تنها از بهار بلکه از روستاهای اطراف هم به سراغ ما می آیند و از ما کمک می گیرند. دو کارشناس حرفه ای در مجموعه داریم که به طور تخصصی با ما کار می کنند و با افتخار می توانم بگویم که از نظر عیب یابی دیگر احتیاجی به مراجعه به مرکز استان نداریم و تمام کارهای فرش از صفر تا صد را خودمان انجام می دهیم. از تهیه پشم و رنگرزی گرفته تا طراحی نقشه و چله کشی و حتی فروش را هم خودمان انجام می دهیم و حتی صادرات به کشور روسیه هم داریم.

علیزاده در ادامه گفت: به تازگی نمایندگی رسمی نخ و نقشه را گرفته ام و در نمایشگاه های فرش شیراز، یزد و تهران شرکت کرده ام و در سفر آخر به نمایشگاه فرش تهران با فردی که صادرات فرش به کشور چین را انجام می دهد آشنا شده و در حال رایزنی برای صادرات فرش به کشور چین هستم.

تحت حمایت هیچ ارگانی نیستیم

این بانوی فعال در خصوص میزان هزینه کردش برای شرکت تعاونی و میزان درآمد آن گفت: زمانی که به عنوان پشتیبان فرش انتخاب شدم به طور افتخاری وام 50 میلیونی با سود 4 درصد به من تعلق گرفت که 25 میلیون تومان از آن را در شرکت تعاونی سرمایه گذاری کردم و سه و نیم میلیون تومان هم به صورت سهام دیگر همکارانم در شرکت سهیم شدند و خوشبختانه تاکنون تحت حمایت هیچ ارگانی نبوده ایم و تعاونی هم اکنون به صورت عام المنفعه است و هنوز به سوددهی کامل نرسیده ایم.

وی ادامه داد: هم اکنون 27دار قالی و تعداد 16 فرش آماده فروش داریم و هر کسی که بخواهد وارد کار شود به راحتی در منزل می تواند کارش را انجام دهد و با هزینه اولیه 500 هزار تومان بعد از گذشت سه ماه می تواند دو میلیون تومان برداشت کنند و ما خودمان کار فروش قالی ها را انجام می دهیم و خیلی از افرادی که هم اکنون به این کار مشغولند قبل از اینکه کارشان پایین بیاید سفارش کار بعدی را میگیرند.

گفتنی است که شرکت تعاونی تار پود و ایلمه در سال 96 به عنوان تعاونی برتر استان در زمینه فرش دست بافت معرفی شده است. برای این بانوی فعال آروزی موفقیت روزافزون داریم و امیدواریم که بازهم شاهد موفقیت همشهری های خود خصوصا بانوان این خطه باشیم.انتهای پیام/

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر