شهرستان بهار

یادداشتی از حسن اسدی، رزمنده دفاع مقدس و فعال سیاسی :

نکاتی درباب تجمعات اعتراضی

شناسه خبر: ۷۳۲۰
 نکاتی درباب تجمعات اعتراضی

در چند روز گذشته شاهد ایجاد تجمعات اعتراضی مردم در برخی از شهرها بودیم که این تجمعات در شهرهای همدان ملایر هم صورت گرفت.

به گزارش نشاط شهر در این باره حسن اسدی رزمنده 8 سال دفاع مقدس و فعال سیاسی شهرستان بهار به بیان چند نکته در این باره می پردازد :

برخی افراد فرصتطلب و سودجو، بر این فضا موجسواری کرده و تلاش کردند تا اعتراضات اقتصادی مردم را کانالیزه کرده و سمتوسوی ضدیت با نظام به خود بگیرد. طبیعتاً اینها از هر فرصتی برای ضربه به نظام استفاده میکنند و باید مراقب تحرکات آنها بود.

تجمعات اعتراضی اخیر که ابتدا در شهر مشهد شروع شد و به برخی از شهرهای دیگر کشور نیز سرایت کرد، اگرچه در ابتدا به دلیل مشکلات اقتصادی، بیکاری، گرانی، بحران مؤسسات مالی و اعتباری و... شکل گرفت، اما با تداوم آن، سمت و سوی سیاسی به خود گرفت. در خصوص چیستی و چرایی این اعتراضات نیز اظهارنظرها و تحلیلهای متعددی ارائه شده است؛ برخی آن را سازماندهیشده از جانب مخالفان و منتقدان دولت ارزیابی کردند، برخی دیگر آن را واکنش طبیعی مردم در برابر وضع نابسامان اقتصادی موجود قلمداد کردند و برخی دیگر، آن را سازماندهی شده از سوی مخالفان نظام و کانالیزه کردن مطالبات اقتصادی مردم به ضدیت با نظام و زیرسؤال بردن شعارهای نظام دانستند. به هر حال در این خصوص میتوان به ذکر چند نکته پرداخت:

1- آن بخش از تجمعات اعتراضی اخیر که مسالمتآمیز بود و در اعتراض به اوضاع اقتصادی شکل گرفته بود، طبیعی و خودجوش بود و جا دارد که مسئولان امر به مطالبات مردم در این حوزه توجه جدی داشته باشند. درواقع، انباشته شدن حجم مشکلات و مطالبات اقتصادی مردم برای چند سال متوالی مسألهای جدی است و باید به طور قاطع و هرچه سریعتر حلورفع شود.

2- به طور طبیعی و عقلانی، کسانی که مشکلات اقتصادی دارند و یا در مؤسسات مالی و اعتباری با مشکل مواجه شدهاند، راهحل مشکلات خود را در افزایش آشوب و به هم ریختن وضع و نظم موجود نمیدانند، بلکه برعکس برای آنکه مطالبات آنها محقق شود، محتاط بوده و حفظ آرامش و امنیت کشور را لازمهی رسیدگی به مشکلات خود میدانند. به تعبیر دیگر، مردمی که با مشکلات اقتصادی مواجه هستند و افرادی که بخشی از دارایی آنها در مؤسسات مالی و اعتباری با مشکل مواجه شده است، نیک میدانند که شعارهای اعتراضی ساختارشکنانه و امنیتی کردن فضا، راهحل مشکلات آنها نیست.

3- باتوجه به آنچه گفته شد، عمده مشکل در اینجا این است که برخی افراد فرصتطلب و سودجو، بر این فضا موجسواری کرده و تلاش کردند تا اعتراضات اقتصادی مردم را کانالیزه کرده و سمتوسوی ضدیت با نظام به خود بگیرد. طبیعتاً اینها از هر فرصتی برای ضربه به نظام استفاده میکنند و باید مراقب تحرکات آنها بود. قابلذکر است که اقدامات همین قبیل افراد، خوراک تبلیغاتی و روانی لازم برای رسانههای بیگانه و ضدانقلاب فراهم کرد. در همین راستا میتوان گفت که بخشی از تلاش آنها معطوف به تحتالشعاع قراردادن گرامیداشت حماسهی 9 دی است.

4- آنگونه که برخی ادعا میکنند، شکلگیری این اعتراضات نمیتواند از سوی جریان سیاسی رقیب، منتقد و یا مخالف دولت سازماندهی شده باشد؛ زیرا تجربه ثابت کرده است که جریان سیاسی رقیب دولت، در موازنه میان رقابتهای سیاسی و حفظ موجودیت و اقتدار نظام، هیچگاه حاضر به تغییر معادله رقابت و بازی سیاسی به ضرر نظام نیست. حتی میتوان گفت که عقلای جریان رقیب دولت خواهان موفقیت دولت هستند؛ زیرا از دیدگاه آنها کارآمدی و موفقیت دولت به پای نظام نیز نوشته میشود. علاوه بر این، اکنون نه کشور در فضای انتخاباتی قرار دارد و نه دیگر دولت برای دور آینده انتخابات میتواند خود را در معرض رأی مردم قرار دهد و میان وی و رقبای سیاسیاش رقابتی شکل بگیرد. بنابراین، هیچ عقل سلیمی نمیتواند بپذیرد که تجمعات اعتراضی اخیر را رقبای دولت سازماندهی کرده باشند. درواقع، تنها و مهمترین خواستهی رقبای دولت و مردم، تلاش برای حل مشکلات و ارتقای درجهی کارآمدی از سوی دولت است و البته عقل سلیم نیز حکم میکند که رقبای دولت نیز در این زمینه از نگاههای سیاسی و جریانی فاصله بگیرند و ظرفیت خود را برای حل مشکلات مردم، کمک به دولت و افزایش کارآمدی آن بسیج کنند. در نقطهی مقابل نیز دولت باید به جریان رقیب خود به عنوان بخشی از ظرفیتهای نظام بنگرد و دست همکاری و همافزایی به سوی آنها دراز کند. واقعیت آن است که حجم مشکلات کشور بحدی است که همکاری، همنوایی و هماهنگی مجموعهی نخبگان کشور را میطلبد.

انتهای پیام/

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر